Co grozi za ucieczkę motocyklem przed policją? Jak to się może skończyć?

Wczoraj, około godziny 18 w Chłądowie, na trasie Witkowo – Skorzęcin, doszło do wypadku. Motocykl Suzuki, którym podróżowały dwie osoby (mężczyzna i kobieta), zderzył się z radiowozem policji. Kierowca jednośladu próbował uciec przed mundurowymi. Z marnym skutkiem.

To kolejny z przykładów mówiących dlaczego nie warto uciekać przed policją. Niezatrzymanie się do kontroli drogowej jednośladem czy też samochodem bardzo często kończy się w podobny sposób. Jednak ten obraz jest naprawdę zjawiskowy, zobaczcie:

Jak się okazało policjanci od okolic Skorzęcina prowadzili pościg za motocyklem trwający kilkadziesiąt minut. W międzyczasie zadysponowano ustawienie blokady. Motocyklista pędząc z prędkością około 180 km/h nie wyhamował i uderzył w ustawiony radiowóz. W wyniku tego wypadku kierowca motocykla i jego pasażerka wylądowali w szpitalu z licznymi obrażeniami. Według relacji policji kierowca był trzeźwy i posiadał uprawnienia. Dopiero oficjalne dochodzenie ustali przyczynę ucieczki.

Domyślać się można, że jednak chodziło o prędkość i obawę przed odebraniem prawa jazdy. Jak widać z marnym skutkiem. W takiej sytuacji funkcjonariusze niemal automatycznie zatrzymują uprawnienia do dyspozycji sądu. Ten może orzec kilkuletni zakaz prowadzenia jakichkolwiek pojazdów mechanicznych. Mają tutaj zastosowania przepisy artykułu 92 ustawy prawo o ruchu drogowym:

§ 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.
§ 2. Kto w celu uniknięcia kontroli nie stosuje się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu, podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Niemal za normę można uznać, że w razie próby ucieczki przed policją, funkcjonariusze zatrzymają nasze uprawnienia i przekażą sprawę do sądu. Mundurowi także mogą postawić nam zarzut narażenia innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo, co również skutkuje odebraniem prawa jazdy.

Musicie również pamiętać, że niezatrzymanie się do kontroli i ucieczka rzadko kończy się po myśli kierowcy. Policja z reguły automatycznie wzywa posiłki i organizuje blokady.

Fot.: YouTube

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Leszek Śledziński

Emerytowany dziennikarz motoryzacyjny portalu Jednoślad.pl

Inne publikacje na ten temat:

3 opinii

  1. CYBAŁ IDJOTA TAK SZYBKO JECHAŁ NA MOTORZE AŻ SIĘ SIEBIE ZABIŁ IDJOTÓW NIE BRAKUJE W POLSCE I NA ŚWIECIE CYBAŁÓW MYSLAŁ ŻE UCIEKNIE POLICJI NASZE A CHŁOPACY NASI DRWALI CO SIĘ ZKOŃCZYŁO TRAGICZNIE TRZEBA BYĆ SKONCZONYM IDJOTĄ A KOMOROSKI BRONEK TEŻ IDJOTĄ MOŻE POWINO PISAĆ PREZYDETA POLSKI ALE TAK TAKA PRAWDA
    WIEM ZE WOLNO PRAZAC PREZYDETA BO JEST ZA PO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button