Aktualnie czytasz:
Zakup nowego skutera/motoroweru: Ile to kosztuje?
21

Przed kupnem skutera, gdy kalkulujemy koszty warto wziąć pod uwagę nie tylko sam zakup pojazdu, jego rejestrację i ubezpieczenie. O czym powinniśmy pamiętać aby nie w paść w czarną dziurę nieplanowanych wydatków?

Obojętnie, czy chcemy kupić nowy czy używany skuter lub motorower musimy pamiętać o tym, że czekają nas wydatki. Największe koszty musimy ponieść właśnie na samym początku, gdyż wtedy musimy kupić niezbędne materiały i akcesoria. Jakiego rodzaju są to koszty? Sprawdźmy.

Najpierw koszty związane z zakupem pojazdu:

 • Pierwszą czynnością po zakupie jest rejestracja. Za dokumenty i nowe blachy zapłacimy 111zł 50gr.
 • W przypadku używanego skutera musimy zapłacić także podatek PCC-3 w kwocie 2% wartości pojazdu.
 • Nasz skuter lub motorower musimy także ubezpieczyć, najtańsza opcja bez zniżek w PZU kosztuje 90zł.
 • Ubranie to podstawa, za prosty kask otwarty LS2 Stroke z blendą zapłacimy 220zł. Rękawice Shima D-Tour to wydatek 139zł. Jeżeli zdecydujemy się na zakup ubioru to za kurtkę Ozone Duke musimy wysupłać 249zł, spodnie Ozone Attack to około 259zł, a bezpieczne buty na motorower Ozone Code to kolejne 299zł.
 • Zabezpieczenia skuterowe to coś na czym nie warto oszczędzać, a im mamy droższy sprzęt tym lepsze blokady powinniśmy kupić. Za łańcuch Oxford HD Chain o sensownych ogniwach z pręta 10mm i długości 2m zapłacimy 139zł. Disclock i kłódka w jednym marki Oxford Monster to koszt 227zł. Taki komplet zabezpieczy nasz pojazd przed amatorską kradzieżą.Jeżeli nie trzymamy skutera w garażu tylko na parking strzeżonym pod chmurką warto kupić pokrowiec. Za nieprzemakalną plandekę Oxford Aquatex damy około 57zł.
 • Jeżeli kupujemy motorower pozbawiony centralnej podstawki do smarowania i naciągu łańcucha niezbędny będzie podnośnik pod wahacz, cena najtańszych modeli to ok. 80zł.

Zobacz również jak zarejestrować skuter

Następne są koszty związane z eksploatacją:

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

 • W przypadku silnika 2T niezbędny jest zakup oleju do mieszanki, przykładowy mineralny Castrol Power 1 Racing 2T kosztuje 54,99zł.
 • Posiadanie motoroweru z napędem łańcuchowym wymusza zakup spray’u do łańcucha, Motul Chain Lube Off-Road 400ml kosztuje 40zł, a Road Plus 52zł.
 • Jeżeli w naszym pojeździe znajduje się gąbkowy filtr powietrza wymagający okresowego prania, dobrze jest się zaopatrzyć w spray do filtrów powietrza, np. Motul Air Filter Spray 400ml – koszt 30zł.
 • Po docieraniu nowego skutera lub zakupie używanego dobrze jest wymienić olej w silniku, za olej do 4T, np. półsyntetyk Castrol GPS 10W40 zapłacimy ok. 50zł.
 • Dodatkowo silnikach 2T z manualną skrzynią warto natomiast zadbać o olej do skrzyni biegów i sprzęgła, za Motul Transoil Expert 10W40 musimy dać 33zł.
 • Natomiast klasyczne skutery będą od nas wymagały wymiany oleju przekładniowego, za litr oleju Hipol nie powinniśmy zapłacić więcej niż 20zł.
 • W używanych skuterach musimy liczyć się z koniecznością wymiany niektórych elementów, oczywiście ich cena zależy od rodzaju elementu i marki skutera.

Serwis Motostat umożliwia kontrolę kosztów i ich porównywanie z innymi użytkownikami serwisu.

Przy kupnie skutera, nowego czy używanego warto policzyć z zapasem wszystkie niezbędne wydatki. Oszczędzanie na kupnie rękawic czy oleju do mieszanki może kosztować nas więcej niż kilkadziesiąt złotych. Przeszlifowanie asfaltu gołymi dłońmi czy zatarcie silnika to coś, z czym nikt nie chciałby się spotkać. Jasnym jest, że ludzie decydujący się na kupno skutera liczą się z wydatkami, jednak warto pamiętać o powiedzeniu „Biednych nie stać na tandetę”, innymi słowy „Chytry dwa razy traci”.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Dla osób chcących kontrolować swoje wydatki na skuter czy samochód stworzono serwis Motostat. Rejestrując się pod adresem www.motostat.pl można założyć profil swojego pojazdu, umieścić w nim jego właściwości i zdjęcia. Dodawanie kolejnych wydatków i tankowań na linii czasu pozwoli nam kontrolować wydatki, spalanie i pokonywany w ciągu okresu czasu dystans. Wraz z dodawaniem kolejnych pozycji mamy podgląd do wykresów kołowych przedstawiających rozkład funduszy na takie kategorie jak „Akcesoria”, „Pielęgnacja”, „Wymiana oleju” czy „Paliwo”. Wykresy spalania i cen paliw pomogą sprawdzić różnice w kosztach jazdy latem i zimą. Ponadto możemy porównać np. spalanie naszego pojazdu z modelem z identycznym lub innym silnikiem. Serwis Motostat to prawdziwa gratka dla osób lubiących wiedzieć na co przeznaczają swoje pieniądze. Warto o tym wiedzieć, by móc zaplanować przyszłe wydatki.

Jaka jest Twoja reakcja?
25%
0%
25%
21 Komentarze
1 2 3
 • Jemy
  9 czerwca 2016 at 19:54

  Też z firmy scooter jestem zadowolony, konkretnie salon w Krk, bo w sumie z nim miałem do czynienia. Ciesze się, że trafiłem do nich, bo jakoś na skuterach mega się nie znam, a doradzili mi, jak potem potwierdzili znajomi, naprawdę dobrze 😉 Z maszyny mojej do tej pory jestem zadowolony