Aktualnie czytasz:
Trójmiasto: za 3 lata ruszy się budowa obwodnicy metropolii
0

Obwodnica obwodnicy - brzmi to trochę jak żart. Jednak mieszkańcom Trójmiasta wcale nie jest do śmiechu. Dlatego dla wielu z nich obwodnica metropolii jest bardzo ważna. Ruszają przygotowania do jej budowy.

Nowa droga ma odciążyć między innymi trasy Gdynia - Kościerzyna, Żukowo - Gdańsk oraz istniejącą już obwodnicę Trójmiasta. Ma także pomóc odkorkować Żukowo i Chwaszczyno. Będzie miała długość ponad 40 km.

W minionym tygodniu została podpisana umowa na przygotowanie koncepcji programowej. Projekt nosi nazwę "Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej". Całość ma być gotowa za rok, zaś kosztować będzie ponad 4,7 mln złotych. Kiedy koncepcja będzie gotowa GDDKiA ogłosi przetarg na realizację inwestycji. Dyrekcja chce, aby była ona wykonywana w systemie "projektuj i buduj".

Proces planowania i załatwiania kwestii administracyjnych ma potrwać do trzech lat. Sama budowa, która ruszy w 2018 roku potrwa już zaledwie dwa lata. Oznacza to, że w 2020 roku pojedziemy wartą 2 mld zł. nową obwodnicą. Planuje się, że budowa trasy rozpocznie się w 2018 roku i potrwa ok. dwóch lat. Szacunkowy koszt to ok. 2 mld zł.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Głównym zadaniem obwodnicy metropolii trójmiejskiej jest ułatwienie dostępności komunikacyjnej terenów leżących wzdłuż obecnych dróg krajowych nr 7 i 20 oraz odblokowanie już istniejącej drogi ekspresowej S6 (obwodnicy Trójmiasta). Będzie to droga dwujezdniowa z rezerwą pod trzeci pas ruchu. Wzdłuż obwodnicy powstanie 7 km ekranów akustycznych i 50 przejść dla zwierząt.

Jak zwykle przy tego typu inwestycjach oczekuje się licznych protestów ekologów. Sprzyja temu fakt, żę obwodnica ma przebiegać przez siedliska wielu gatunków chronionych roślin i zwierząt, np. przez obszary chronionego krajobrazu Dolina Raduni i Otomina oraz w pobliżu tzw. alei pomnikowej utworzonej przez 580 okazów lipy drobnolistnej, przy drodze Leźno - Pępowo.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Projekt zakłada też wyburzenie 50 domów mieszkalnych i ośmiu budynków gospodarczych.

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%