Aktualnie czytasz:
Trójmiasto: za 3 lata ruszy się budowa obwodnicy metropolii
0

Obwodnica obwodnicy – brzmi to trochę jak żart. Jednak mieszkańcom Trójmiasta wcale nie jest do śmiechu. Dlatego dla wielu z nich obwodnica metropolii jest bardzo ważna. Ruszają przygotowania do jej budowy.

Nowa droga ma odciążyć między innymi trasy Gdynia – Kościerzyna, Żukowo – Gdańsk oraz istniejącą już obwodnicę Trójmiasta. Ma także pomóc odkorkować Żukowo i Chwaszczyno. Będzie miała długość ponad 40 km.

W minionym tygodniu została podpisana umowa na przygotowanie koncepcji programowej. Projekt nosi nazwę „Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej”. Całość ma być gotowa za rok, zaś kosztować będzie ponad 4,7 mln złotych. Kiedy koncepcja będzie gotowa GDDKiA ogłosi przetarg na realizację inwestycji. Dyrekcja chce, aby była ona wykonywana w systemie „projektuj i buduj”.

Proces planowania i załatwiania kwestii administracyjnych ma potrwać do trzech lat. Sama budowa, która ruszy w 2018 roku potrwa już zaledwie dwa lata. Oznacza to, że w 2020 roku pojedziemy wartą 2 mld zł. nową obwodnicą. Planuje się, że budowa trasy rozpocznie się w 2018 roku i potrwa ok. dwóch lat. Szacunkowy koszt to ok. 2 mld zł.

 
Czytaj
REKLAMA

ZONTES: Odkryj nowości w segmencie 310

Futurystyczny design i najlepsze wyposażenie w klasie. System bezkluczykowy, wyświetlacz TFT, full LED. Do tego imponujące osiągi i jakość wyrażana każdym detalem.Poznaj nową markę ZONTES. Wkrótce w salonach.

Głównym zadaniem obwodnicy metropolii trójmiejskiej jest ułatwienie dostępności komunikacyjnej terenów leżących wzdłuż obecnych dróg krajowych nr 7 i 20 oraz odblokowanie już istniejącej drogi ekspresowej S6 (obwodnicy Trójmiasta). Będzie to droga dwujezdniowa z rezerwą pod trzeci pas ruchu. Wzdłuż obwodnicy powstanie 7 km ekranów akustycznych i 50 przejść dla zwierząt.

Jak zwykle przy tego typu inwestycjach oczekuje się licznych protestów ekologów. Sprzyja temu fakt, żę obwodnica ma przebiegać przez siedliska wielu gatunków chronionych roślin i zwierząt, np. przez obszary chronionego krajobrazu Dolina Raduni i Otomina oraz w pobliżu tzw. alei pomnikowej utworzonej przez 580 okazów lipy drobnolistnej, przy drodze Leźno – Pępowo.

 
Czytaj
REKLAMA

-10% na wszystko. Dostawa w 24h bez wychodzenia z domu

Ponad 30 000 części w Sklep Jednoślad.pl z rabatem 10% przy użyciu kodu K8GI6-Q1DVC-4OJH3. Darmowa dostawa od 290 złotych i ekspresowa realizacja z bezpłatnym zwrotem.

Projekt zakłada też wyburzenie 50 domów mieszkalnych i ośmiu budynków gospodarczych.

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%