Aktualnie czytasz:
Ekspresówka z Mysłowic do Bielska Białej. Już niebawem!
0

GDDKiA kilka dni temu podpisała umowę na realizację pierwszego odcinka trasy ekspresowej S1 z Mysłowic do Bielska-Białej. Projekt oraz wykonanie inwestycji pochłonie 989,7 mln zł.

W ramach inwestycji (wykonawcy: PORR oraz Mota-Engil Central Europe) powstanie ekspresowa droga dwujezdniowa z możliwością rozbudowy o trzeci pas. Powstaną również trzy węzły drogowe (Oświęcim, Wola, Brzeszcze), a także sieć dróg, które będą zapewniać możliwość poruszania się wzdłuż trasy. Poza tym nowy odcinek S1 zostanie wyposażony w urządzenia ochrony środowiska, oświetlenie oraz całą infrastrukturę drogową, która zapewni bezpieczeństwo kierowcom oraz mieszkańcom znajdującym się w bliskim sąsiedztwie trasy. Na opracowanie oraz wykonanie projektu budowy trasy kontrakt przewiduje okres 33 miesięcy, wyłączono z niego sezon zimowy (15 grudnia – 15 marca).

>>>Rząd zmniejsza restrykcje. Dowiedz się więcej!<<<

– Droga ekspresowa S1 między Mysłowicami a Bielskiem-Białą wchodzi w fazę realizacji. Dzięki niej usprawnimy komunikację na granicy woj. śląskiego i małopolskiego, a kierowcy zyskają kolejny odcinek bezpiecznej drogi ekspresowej. Łączymy fragmenty dróg w spójną sieć komunikacyjną
– powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Trzy odcinki trasy S1

Budowa trasy, której zadaniem będzie połączenie dwóch miejscowości, będzie podzielona na trzy etapy:

  • węzeł Kosztowy II – węzeł Oświęcim – w trakcie przetargu,
  • węzeł Oświęcim – Dankowice – zawarta umowa z wykonawcą,
  • Dankowice – węzeł Suchy Potok – w trakcie przetargu.

Warto zaznaczyć, że w tamach inwestycji, rozbudowany zostanie odcinek trasy krajowej nr 44 o długości około 9 kilometrów – droga ta będzie stanowić obwodnicę Oświęcimia. Obecnie trwają prace przetargowe. Równie ważną informacją jest fakt, że trasa będzie przebiegać po nowym śladzie (jej początek planowany jest na węźle Kosztowy II w Mysłowicach, a koniec na węźle Suchy Potok w Bielsku-Białej).

POLACY JEŻDŻĄ ZBYT SZYBKO! OTO GŁÓWNA PRZYCZYNA WYPADKÓW NA POLSKICH DROGACH

Inwestycja według założeń będzie miała za zadanie przejęcia ruchu z północy Polski na południe oraz usprawnienia komunikacji obrębie śląskim. Docenią to na pewno kierowcy, którzy na co dzień poruszają się drogą krajową nr 1 między Tychami a Bielskiem-Białą.

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

Finalnie trasa S1 będzie miała 135 kilometrów długości i połączy tak ważne miejsca jak lotnisko Katowice w Pyrzowicach oraz autostradę A1 ze słowacką D3 . Do tego założenia oprócz wspomnianego odcinka GDDKiA musi wybudować drugą jezdnię na odcinku Lotnisko – Podwarpie (trasa o długości 9,5 kilometra – GDDKiA zapewnia, że już niedługo poznamy wykonawcę) oraz obwodnicę Węgierskiej Górki (trasa o długości 8,5 kilometra – rozpoczęcie robót budowlanych rozpocznie się już w maju 2020).

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%