Aktualnie czytasz:
Te 3 sytuacje w podróży mogą zrujnować Twoje wakacje na motocyklu
3

Wybierasz się na urlop za granicę ukochanym chopperem? A może wakacje planujesz spędzić na jednym z wielu motocyklowych zlotów? Jeśli dużo podróżujesz swoim jednośladem, koniecznie zadbaj o jego ubezpieczenie. Odpowiednia polisa uratuje cię w niejednej drogowej opresji. Zobacz 3 sytuacje, w których brak odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej może pokrzyżować Twoje wakacyjne plany!

#1 Kradzież pojazdu za granicą

Michał z narzeczoną wybrali się cruiserem na wakacje do Chorwacji. W planach mieli wycieczkę wzdłuż wybrzeża. W Zadarze zaparkowali motocykl w pobliżu restauracji i udali się na obiad. Po 2 godzinach wyszli z knajpy i zorientowali się, że cruisera nie ma. Zginęły też kluczyki z kieszeni kurtki, którą Michał powiesił na wieszaku po wejściu do restauracji. Prawdopodobnie ktoś obserwował parę i wykorzystał jej chwilę nieuwagi, zabierając kluczyki i kradnąc motocykl. Michał w Polsce nie miał wykupionej polisy AC (jedynie OC), więc nie może liczyć na odszkodowanie od ubezpieczyciela. Za nowy motocykl będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni. 

Jak się zabezpieczyć?

Jesteś przekonany, że AC to wydatek, na który Cię nie stać? W takim razie masz 2 rozwiązania:

AC kupuj w pakiecie z OC taki układ to rozwiązanie tańsze niż kupowanie dwóch polis osobno. Możesz też zdecydować się na AC terminowe większość ubezpieczycieli daje możliwość wykupienia polisy autocasco np. na 2 tygodnie, czyli dokładnie na czas Twojego urlopu  radzi doradca klienta z internetowego kalkulatora OC Mubi, który w najnowszym spocie telewizyjnym reklamuje Krzysztof Hołowczyc. 

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

Pamiętaj też, że ceny ubezpieczenia motocykla są znacznie niższe niż polisy samochodowej. Wg statystyk Mubi.pl w czerwcu 2019 roku właściciele czterech kółek płacili za OC średnio ok. 860 zł. Jednocześnie przeciętne ceny polis OC dla motocyklistów wynoszą jedynie ok. 200-250 zł (analiza mfind.pl z 2018 roku). Podobna proporcja dotyczy także ubezpieczenia AC!

#2 Brak Zielonej Karty w podróży

Jacek zazwyczaj wakacje spędza w pojedynkę. Tym razem postanowił w 2 miesiące przejechać wzdłuż i wszerz kraj naszych wschodnich sąsiadów – Ukrainę. Na granicy okazało się jednak, że Jacek nie miał przy sobie tzw. Zielonej Karty. Oznaczało to, że polska polisa OC Jacka nie miałaby żadnej mocy prawnej na Ukrainie. W konsekwencji Jacek nie mógł przekroczyć granicy bez wykupienia tzw. ubezpieczenia granicznego. Kosztowało ono 12 euro, a dodatkowo było ważne tylko przez 30 dni. Jacek musiał więc skrócić swoje wakacje i na nowo zaplanować trasę wycieczki objazdowej. 

 
Czytaj
REKLAMA

SUZUKI TRAVEL PACK EDYCJA SPECJALNA

Wybierz wymarzony motocykl Suzuki. Teraz ze specjalnym pakietem wyposażenia Travel Pack.Advertisement

Jak się zabezpieczyć?

Zielona Karta to dokument wydawany przez Twojego ubezpieczyciela i potwierdzający, że posiadasz polisę OC w Polsce. Stanowi więc niejako przedłużenie Twojego ubezpieczenia na inne europejskie kraje. O ile Zielona Karta nie jest wymagana w większości krajów Europy, o tyle w tych miejscach musisz bezwzględnie mieć ją przy sobieAlbania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, czym jest i jak działa Zielona Karta? Zajrzyj do bezpłatnego poradnika Zielona Karta – przewodnik przed urlopem, stworzonego przez ekspertów porównywarki ubezpieczeń samochodowych Mubi.pl.  

#3 Gdy zabraknie assistance

Robert z kolegami jak co roku pojechali motocyklami na zlot do Włoch. Pojazd Roberta to model, który dopiero co wyjechał z salonu. Z tego względu kierowca uznał, że nie potrzebuje ubezpieczenia assistance na wypadek awarii na drodze. Traf chciał, że jego nowiutki jednoślad zjechał z trefnej taśmy produkcyjnej – wszystkie modele tej partii miały fabryczną usterkę instalacji. Po kilkuset kilometrach jazdy doszło do jej zwarcia, a bezpiecznik w pojeździe spalił się. Robert nie mógł liczyć na pomoc assistance, więc za holowanie pojazdu do najbliższego austriackiego warsztatu, a następnie naprawę motocykla, zapłacił 2 tys. zł z własnej kieszeni. Musiał też opłacić nocleg w pobliskim miasteczku, bo naprawa jego pojazdu trwała 2 dni. 

Jak się zabezpieczyć?

Assistance chroni Cię w sytuacjach, na które nie masz wpływu – przede wszystkim podczas awarii w podróży. Podstawowa polisa zapewnia naprawę pojazdu na miejscu lub holowanie pojazdu do najbliższego warsztatu, auto zastępcze, a nawet noclegi dla kierowcy i pasażerów. Przed zakupem polisy assistance zwróć uwagę, czy obejmuje ona swoim zakresem kraje, przez które planujesz przejeżdżać. Co ważne, assistance, podobnie jak AC, możesz wykupić jedynie na czas urlopu.

 

Jaka jest Twoja reakcja?
91%
0%
0%
 • jarko da gama
  6 sierpnia 2019 at 23:35

  Na mapie zamienione podpisy Rumunii i Bułgarii.

 • Zdjęcie profilowe jas13
  17 października 2019 at 12:53

  Jak już ktoś wspomina o ubezpieczeniu AC, to może sprawdziłby faktyczne stawki za AC z opcją KR.
  Aby móc kupić AC na motocykl, motocykl musi mieć certyfikowany alarm lub immobiliser (wg OWU PZU), a wiele motocykli na rynku takich udogodnień nie posiada.

 • mmaksw
  22 grudnia 2019 at 19:11

  Najpierw to trzeba mieć motocykl, a nie chiński motorowerek.