Ubezpieczenie roweru od kradzieży i rowerzysty w 2019. Krótka lista firm + pytania sceptycznych rowerzystów o OC i AC rowerowe

42,4% zapytanych przez SW Research na zlecenie „Rzeczpospolitej” w 2018 roku było przeciwnych obowiązkowemu OC dla rowerzystów. Też jesteś na nie? Jutro możesz być na tak, jeśli podczas przejażdżki znaną na wylot trasą zamyślisz się na 4 sekundy i potrącisz seniora na spacerze z psem, ojca trzymającego berbecia za rączkę czy biegnącą nastolatkę, a odszkodowanie, jakiego będą od Ciebie żądać, przewyższy składkę OC na 12 miesięcy. Rowerzyści niechętnie myślą również o własnym ubezpieczeniu NNW, a nawet o ubezpieczeniu na wypadek kradzieży roweru. Skąd ta niechęć do dbania o własne interesy?

Niestety istnieje problem z zaufaniem. Rowerzyści często stronią od ubezpieczenia siebie i roweru, uważając, że składka nie jest adekwatna do jakości oferowanej ochrony. Martwią się, że zapłacą więcej niż za rower, a nic nie dostaną w zamian. Tymczasem wystarczy przeczytać kilkustronicową umowę. W ramach ubezpieczenia NNW dla rowerzysty np. PZU wypłaci odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu według tabeli, zapłaci za leczenie, rehabilitację i sprzęt ortopedyczny, a nawet zorganizuje opiekę nad dzieckiem i inną pomoc domową dla poszkodowanej osoby – mówi doradca klienta z porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych https://kalkulator-oc-ac.mubi.pl.

Jeśli pojawiają się pytania o ubezpieczenie rowerzysty i roweru, to jakie?

Gdzie kupić ubezpieczenie roweru od kradzieży np. w piwnicy?

Co ciekawe, rowerzyści częściej pytają o ubezpieczenie roweru na wypadek kradzieży z piwnicy niż np. z klatki schodowej czy niezabezpieczonego siatką lub kratą balkonu na parterze. 

W przypadku kradzieży roweru z zamkniętej na klucz piwnicy masz do czynienia z kradzieżą z włamaniem. Firma ubezpieczeniowa może wymagać w umowie, aby miejsce przechowywania roweru było zamykane na minimum jeden zamek wielozastawkowy lub na jedną kłódkę wielozastawkową. Jeśli zostawiasz rower w garażu, ubezpieczyciel powinien uznać także elektronicznie zamykaną bramę.

W PZU jest dostępne casco rowerowe, aczkolwiek opcja ochrony na wypadek kradzieży roweru mimo zabezpieczenia antykradzieżowego jest dodatkowo płatna poza wersją standardową. Ciekawą opcją jest pakiet Pewnie na rower PZU, dostępny na specjalnej platformie online, który można wykupić nawet na okres krótszy niż 12 miesięcy, zarówno w wariancie z zakresem ochrony w Polsce, jak i Europie czy nawet na całym świecie.

Z kolei Aviva oferuje pakiet Koło za Kołem, którego elementem jest ubezpieczenie roweru na wypadek kradzieży. Firma deklaruje odszkodowanie niezależnie od miejsca zdarzenia – wymogiem jest zabezpieczenie antykradzieżowe (u-lock lub zapięcie składane, w grę nie wchodzi łańcuch!) przymocowane do stałego elementu, który nie pozwala na swobodne zdjęcie zabezpieczenia. Zatem Aviva uzna przypięcie roweru u-lockiem do barierki koło wejścia do sklepu, ale nie do siatki ogrodzeniowej, którą można przeciąć w sekundę.

Ubezpieczeniem Pewnie na rower można objąć rowery maksymalnie 4-letnie o wartości do 20 000 zł, w Avivie – rowery kupione w ciągu ostatnich 2 lat i o maksymalnej wartości 5 000 zł. Wysokość sumy ubezpieczenia, czyli odszkodowanie za jego kradzież, wynosi od 50% do 100% wartości roweru w zależności od okresu od daty zakupu. 

Z kolei kupując ubezpieczenie mieszkania lub domu w Allianz, ubezpieczasz również piwnicę. Ubezpieczyciel wypłaca określony % za kradzież przechowywanych w niej ruchomości, w tym rowerów. W takim wypadku wysokość odszkodowania zależy od maksymalnej kwoty, na jaką są ubezpieczone ruchomości w umowie. 

Gdzie kupić ubezpieczenie roweru MTB, szosowego itp.?

Jeśli jeździsz na rowerze wyczynowo, uprawiasz sporty wysokiego ryzyka na rowerze lub jesteś zawodowym kolarzem biorącym udział w wyścigach i ostro trenujesz, uważaj na wyłączenia odpowiedzialności w umowie ubezpieczenia roweru. Ubezpieczyciel może Ci odmówić wypłaty odszkodowania za szkodę. 

Innymi słowy – o ile rower górski czy szosowy ubezpieczysz we wspomnianej Avivie, o tyle nie dostaniesz odszkodowania, jeśli przytrafi Ci się szkoda podczas treningu sportowego, podczas którego przygotowujesz się do kolejnego w swojej karierze triathlonu. W takim przypadku sprawdź ubezpieczenia dla sportowców. Jako sportowiec sprawdź, czy ubezpieczenie obejmuje uszkodzenia akcesoriów, ubrań i butów rowerowych.

Czy można kupić ubezpieczenie dla roweru elektrycznego?

Ubezpieczenie rowerowe Aviva nie obejmuje rowerów o napędzie elektrycznym. Autocasco dla roweru elektrycznego o wartości do 22 000 zł jest dostępne np. w Allianz za pośrednictwem platformy Simplesurance.pl. Niestety obejmuje tylko rowery zakupione nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem zawarcia umowy.

Co z ubezpieczeniem rowerowym za granicą?

Wspomniany pakiet Pewnie na rower PZU zawiera NNW rowerzysty, które można rozszerzyć o ochronę poza Polską. Dostępne są takie warianty, jak:

 • terytorium RP + USA + Kanada,
 • terytorium RP + reszta świata bez USA i Kanady,
 • terytorium RP + reszta świata.

Z kolei Link4 oferuje OC rowerzysty aktywne wyłącznie w Polsce, ale NNW rowerzysty już z większym zakresem terytorialnym – ochrona działa na całym świecie.

UWAGA: planujesz zabrać własny rower na zagraniczne wakacje, ale z Polski wyjeżdżasz własnym autem? W porównywarce ubezpieczeń https://mubi.pl/ możesz porównać ceny autocasco samochodowego z ubezpieczeniem bagażu i sprawdzić w OWU, które firmy ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowanie za uszkodzony rower przewożony na dachu samochodu.

Czy ubezpieczenie używanego roweru różni się od ubezpieczenia drogiego jednośladu?

W zależności od wartości roweru firma ubezpieczeniowa może wymagać różnego rodzaju zabezpieczeń przeciwkradzieżowych – nawet sprecyzować grubość łańcucha i rodzaj stali, z jakiej ma być wykonany, grubość zabezpieczenia składanego czy rodzaj zamka w u-locku. 

Wartość roweru ma również wpływ na wysokość odszkodowania. Z kolei od czasu, który upłynął od zakupu roweru, zależy, czy ubezpieczyciel w ogóle weźmie go pod uwagę. 

Firma ubezpieczeniowa w casco rowerowym może również podkreślić, że np. nie odpowiada finansowo za szkody do wartości 500 zł. I teraz wyobraź sobie, że masz tani marketowy rower za 800 zł. Prawdopodobnie wartość jego uszkodzeń będzie tak znikoma, że w takiej sytuacji i tak nie dostaniesz odszkodowania.

Chcesz odkupić od kogoś używany rower na aukcji internetowej? Sęk w tym, że do zawarcia umowy ubezpieczenia roweru potrzebujesz dowodu zakupu roweru. W przypadku zakupu z drugiej ręki może to być np. umowa kupna/sprzedaży.

Jak wybrać ubezpieczenie NNW rowerzysty?

Wybierz odpowiednią sumę ubezpieczenia. Im mniejsza, tym niższa cena NNW rowerzysty, ale także niższe odszkodowania. Mając do wyboru następujące sumy NNW: 

 • 20 000 zł, 
 • 30 000 zł,
 • 50 000 zł, 
 • 100 000 zł,
 • 200 000 zł,

którą wybierzesz? Celujesz w środek?

Dobrym pomysłem jest sprawdzenie tabeli uszczerbków na zdrowiu dołączonej do OWU NNW rowerzysty. W tabeli jest określone, ile % sumy ubezpieczenia wypłaca zakład w zależności od uszczerbku. 1% to mało dla Ciebie? Cóż – 1% z 200 000 zł to 2 000 zł. 1% z 20 000 zł to 200 zł. Tracisz 10 razy więcej, a składka za NNW z 10-krotnie większą sumą nie będzie 10-krotnie wyższa. 

Ponadto sprawdź wyłączenia odpowiedzialności i dodatkowe świadczenia pokrywane przez firmę ubezpieczeniową: od transportu do placówki medycznej, zabiegi rehabilitacyjne, dojazd pielęgniarki do domu po koszty wizyt fizjoterapeuty.

W której firmie można kupić ubezpieczenie rowerowe?

Pamiętaj, że ochrona ubezpieczyciela może być aktywna dopiero od następnego dnia po opłaceniu składki. Ten minimalny okres karencji zapobiega wyłudzaniu odszkodowań.

Firma ubezpieczeniowa (kolejność alfabetyczna) Ubezpieczenie roweru Ubezpieczenie rowerzysty Dodatkowe informacje 
Allianz + Simplesurance Tak Nie Klasyczne rowery i rowery elektryczne o wartości do 22 000 zł
Rower zakupiony najpóźniej 3 miesiące przed dniem zawarcia umowy
Aviva Tak Tak Klasyczne rowery o wartości do 5000 zł
Rower zakupiony najpóźniej 2 lata przed dniem zawarcia umowy
Link4 Tak – Assistance Rowerowy w ramach ubezpieczenia domu/mieszkania Tak Klasyczne rowery
PZU Tak Tak Klasyczne rowery

Rower zakupiony najpóźniej 4 lata przed dniem zawarcia umowy
Jeśli wartość roweru jest wyższa niż 20 000 zł, PZU prosi o kontakt w celu omówienia indywidualnych warunków

Czy firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie z OC w życiu prywatnym, jeśli rowerzysta potrąci pieszego lub uszkodzi inny rower

OC w życiu prywatnym ma szerszy zakres ochrony w porównaniu do wyspecjalizowanego ubezpieczenia rowerzysty, jednak firma ubezpieczeniowa może zawrzeć w wyłączeniach odpowiedzialności w umowie szkody spowodowane podczas jazdy na rowerze. Kluczowa jest także suma ubezpieczenia. 

To ile mniej więcej kosztuje ubezpieczenie rowerzysty + roweru?

Masz rower o wartości 5000 zł, kupiony 6 miesięcy temu z myślą o weekendowych wycieczkach, dlatego zależy Ci także na ubezpieczeniu zawartości wypchanych po brzegi sakw rowerowych. Podróżujesz tylko po Polsce – przynajmniej na razie. 

Jeśli chcesz kupić ubezpieczenie Pewnie na Rower PZU z następującymi warunkami: 

 • suma ubezpieczenia NNW: 50 000 zł, 
 • długość ubezpieczenia NNW: 7 miesięcy (210 dni), 
 • zakres terytorialny: Polska, 
 • suma ubezpieczenia OC: 100 000 zł, 
 • ubezpieczenie casco: tak,
 • suma ubezpieczenia bagażu: 10 000 zł, 

zapłacisz 1051 zł, 2 x 552 zł lub 4 x 289 zł (wariant ratalny jest droższy). Z sumą ubezpieczenia NNW w wysokości 30 000 zł stawka maleje do 993 zł, a jeśli zmniejszysz 2-krotnie sumę ubezpieczenia bagażu, składka wyniesie 634 zł. 

Dla roweru w tym samym wieku i o tej samej wartości zapłacisz 237 zł za ubezpieczenie w Aviva na 12 miesięcy, które zawiera:

 • ubezpieczenie na wypadek kradzieży z sumą w wysokości 5 000 zł, 
 • ubezpieczenie OC rowerzysty z sumą 20 000 zł, 
 • ubezpieczenie NNW rowerzysty z sumą 20 000 zł,
 • pakiet assistance.
[trending]

 

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button