Gdzie ubezpieczyć motocykl w 2019? Porównanie ofert firm ubezpieczeniowych [TABELA]

Ochrona przed utratą zniżek na OC po szkodzie, darmowe assistance z holowaniem lub naprawą motocykla na miejscu stłuczki, bezpłatna Zielona Karta, pomoc po pęknięciu opony przez najechanie na rozbitą butelkę – to jedne z wielu profitów, jakie możesz zyskać, kupując OC motocykla. Możesz je też pominąć, jeśli kupisz OC bez porównywania konkurencji. Nieco Ci to ułatwimy, prezentując porównanie pakietów z OC kilku topowych zakładów ubezpieczeń.

Z doświadczenia kierowców, którzy skorzystali z naszego kalkulatora OC na Mubi.pl, wynika, że pakiety łączące obowiązkowe OC z ubezpieczeniami dodatkowymi w jednej firmie bywają nawet tańsze od samego ubezpieczenia OC w innym towarzystwie – mówi doradca klienta z porównywarki ubezpieczeń https://kalkulator-oc-ac.mubi.pl/

O ile dodatek w formie darmowego ubezpieczenia assistance ma mocno ograniczony zakres ochrony, o tyle lepszy rydz niż nic, zwłaszcza jeśli pakiet kosztuje np. 60 zł więcej od samego OC motocykla. Warto zrezygnować ze 3 biletów do kina, 3 paczek papierosów lub 5 kaw na mieście, aby w skali roku otrzymać pomoc wartą co najmniej kilkaset złotych.

Ubezpieczenie assistance motocykla – całodobowy asystent pod telefonem

Firmy ubezpieczeniowe, które oferują gratisowe podstawowe assistance do OC motocykla, to m.in. Axa, Generali, Link, Proama i PZU.

Ubezpieczenie assistance do OC motocykla w Axa

Assistance MIDI w Axa obejmuje zdarzenia na terytorium Polski. Jeśli przytrafi Ci się wypadek lub awaria pojazdu, możesz liczyć na naprawę motocykla na miejscu zdarzenia, (Axa ponosi koszt do 300 zł). W przeciwnym wypadku możesz skorzystać z holowania pojazdu do warsztatu (limit to 75 km). Również po kradzieży pojazdu ubezpieczyciel zorganizuje Ci samochód zastępczy na maksymalnie 2 doby. 

Ubezpieczenie assistance do OC motocyklisty w Proama

Podobny pakiet oferuje Proama. Assistance Wypadkowy sprzedawany wraz z OC motocykla zapewnia m.in. naprawę na miejscu wypadku (limit: 300 zł z pominięciem kosztu części), holowanie do 100 km od miejsca wypadku, holowanie pojazdu osoby poszkodowanej, całodobowy dostęp do infolinii. Plusem tej oferty jest brak franszyzy kilometrowej, czyli minimalnej odległości od miejsca zamieszkania osoby ubezpieczonej, jaka musi być zachowana, aby ubezpieczyciel udzielił pomocy. W Axa jest to minimum 25 km.

OC motocykla + Assistance Standard w Generali

Assistance Standard oferowany wraz z OC motocykla w Generali zapewnia świadczenia niezależnie od liczby wypadków. Dla jednego wypadku maksymalna wartość pomocy wynosi 1000 zł. Ubezpieczony motocyklista ma dostęp do całodobowej pomocy informacyjnej i usługi holowania zarówno swojego pojazdu, jak i osoby poszkodowanej. 

OC i ASS Link4 dla motocyklistów

Z kolei Link4 z OC dla motocyklistów oferuje Program Pomocy i Assistance Opony, o którego warunkach możesz przeczytać poniżej. W ramach Programu Pomocy Link4 zapewnia całodobową pomoc nawet w ciągu 30 minut, w ramach której organizuje naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia (maksymalny koszt: 200 zł), holowanie motocykla do warsztatu (limit: 100 km), pojazd zastępczy na maksimum 3 dni po wypadku lub kradzieży motocykla. 

UWAGA – w OWU Link4 podano nawet rodzaj nawierzchni, którą powinna być pokryta droga publiczna, na której doszło do szkody z udziałem motocykla lub motoroweru i objętej Programem Pomocy. 

PZU Pomoc w Drodze dla motocyklistów

Ten wariant ubezpieczenia assistance w PZU, który jest dodawany do OC komunikacyjnego, zapewnia doraźną pomoc na miejscu stłuczki, holowanie do 150 km od miejsca zdarzenia i pokrycie kosztów parkingu przez maksimum 3 dni, jeśli warsztat, do którego motocykl miał zostać odholowany, jest nieczynny z powodu późnej pory czy świąt. Ponadto na Twoją prośbę PZU może przekazać jednorazowo pilną wiadomość np. bliskiej Ci osobie.

Ubezpieczenie motocykla na wypadek złapania kapcia?

Ubezpieczenie opon w pakiecie z OC motocykla otrzymasz w Link4. Ochrona Link4 obejmuje takie uszkodzenie opon, jak przebicie, pęknięcie, wybuch czy brak powietrza, które powstały wskutek innych przyczyn niż wypadek i kolizja z innym pojazdem, np. poprzez najechanie na gwoździe, szkło czy dziurę w drodze. Kwota, do jakiej odpowiada za uszkodzenie opon ubezpieczyciel, to 2000 zł. Motocykl zostanie odholowany do warsztatu, jeśli naprawa na miejscu będzie niemożliwa. 

Myślisz, że to ubezpieczenie dubluje częściowo autocasco? Otóż ubezpieczyciel może zapisać w ogólnych warunkach ubezpieczenia, że nie odpowiada za zniszczenie lub uszkodzenie opon w ramach AC, jeśli uszkodzenie nastąpiło np. wskutek najechania na szkło. Odszkodowanie z autocasco za uszkodzoną oponę może być przyznane tylko, gdy opona uszkodzi się wraz z innymi częściami pojazdu wskutek stłuczki. 

Zielona Karta dla motocyklisty – obowiązkowe potwierdzenie OC w niektórych krajach

Zielona Karta jest wydawana na wniosek osoby ubezpieczonej w dowolnym momencie trwania umowy ubezpieczenia OC. Ten dokument potwierdza, że masz wykupione OC w Polsce. Czy zatem można nazwać Zieloną Kartę duplikatem polisy OC? W pewnym sensie tak. 

Jednak musisz ją mieć, kiedy np. będąc w Chorwacji, chcesz odwiedzić Dubrownik. Trasa motocyklem wiedzie przez Bośnię i Hercegowinę, gdzie jest wymagana Zielona Karta. 

Jeśli jej nie masz, musisz kupić ubezpieczenie graniczne, które kosztuje minimum 40 euro, czyli ok. 170 zł, jeśli przyjmiesz kurs 1 euro = 4,20 – 4,30 zł. W przeciwnym razie firma ubezpieczeniowa nie wypłaci odszkodowania, jeśli spowodujesz szkodę. Aktualną listę krajów, w których wymagana jest Zielona Karta, podaje PBUK – Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. 

Ochrona zniżek OC motocykla

Kierowcy, którzy mają nawet 70% zniżki na składkę ubezpieczenia OC motocykla, mogą się pochwalić minimum 6 latami jazdy bez spowodowania szkody. Ubezpieczyciele przyznają ok. 10% zniżki za każdy rok bezszkodowej jazdy. Niestety, zniżki na OC motocykla trudniej jest zdobyć, a łatwiej – stracić. 

Wyobraź sobie, że aby dostać najtańsze OC motocykla, musisz zebrać 6 kuponów. Za każde 12 miesięcy jazdy bez szkody dostajesz 1 kupon. Natomiast za szkodę tracisz aż 2 kupony, więc muszą minąć aż 24 miesiące bezkolizyjnej, bezwypadkowej jazdy, zanim dostaniesz je z powrotem! I tak – możesz być na minusie, jeśli zaczynasz od składki bazowej z czystą historią ubezpieczenia. W modelach taryfikacyjnych ubezpieczycieli maksymalna zwyżka na składkę może wynosić nawet kilkaset procent. 

Jeśli masz w pakiecie z OC ochronę zniżek, którą oferuje np. PZU, po pierwszej szkodzie w roku ubezpieczeniowym nic nie tracisz. Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie po zgłoszeniu szkody z Twojego OC, ale pomija ją, obliczając składkę na kolejny rok. 

Niestety ochrona zniżek zadziała tylko wtedy, gdy po roku zdecydujesz się na automatyczne przedłużenie OC motocykla w tej samej firmie. 

Podsumowanie ofert ubezpieczeń motocykla 2019 [TABELA]

Poniższa tabela podsumowuje, co w ramach pakietu ubezpieczeń z OC motocykla oferują popularne firmy ubezpieczeniowe. Szczegółowe podsumowanie pakietów z OC komunikacyjnym znajdziesz w bazie https://mubi.pl/.

Firma ubezpieczeniowa (kolejność alfabetyczna) Assistance Autocasco Zielona Karta Inne ubezpieczenia dodatkowe
Axa Tak – Assistance MIDI Dodatkowo płatne Gratis do pakietu OC Inne opcje dodatkowo płatne
Generali Tak – Assistance Standard Dodatkowo płatne Gratis do pakietu OC Zniżki w programie rabatowym na produkty i usługi w wybranych punktach i sklepach, związane z utrzymaniem pojazdu.
Proama  Tak – Assistance Wypadkowy Dodatkowo płatne Gratis do pakietu OC Inne opcje dodatkowo płatne
Link4 Tak – Program Pomocy zawierający m.in. wynajem samochodu zastępczego Dodatkowo płatne Gratis do pakietu OC Assistance Opony
PZU Tak – PZU Pomoc w Drodze Komfort zawierający m.in. holowanie do 150 km Dodatkowo płatne Gratis do pakietu OC Wykluczenie szkody z OC;
Bezpośrednia likwidacja szkody
[trending]

 

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

4 opinii

  1. W Link4 Nie można Wykupić AC -Gdzie w tabeli przedstawione jest że dodatkowo Płatne–na motocykl, tylko OC

  2. Akurat OC z Assistance na motocykl mają wszyscy ubezpieczyciele, np. Warta, której nie uwzględniono w porównaniu.
    Znacznie słabiej jest z AC, które na polskim rynku jest produktem niszowym i obarczonym dużym kosztem dla klienta.
    A może by tak wzmianka co motocykl musi posiadać, aby można było ubezpieczyć go w ramach AC?
    I jaki koszt dodatkowy musi ponieść kupujący nowy motocykl, aby w stosowne zabezpieczenia pojazd wyposażyć, oraz czy takie zabezpieczenia może domontować każdy dealer marki?

  3. A gdzie oferta Allianz, gdzie bez problemu można kupić pakiet AC, OC i Assistance na motocykl a nawet motorower?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button