Aktualnie czytasz:
Taryfikator 2020: Nowe mandaty i grzywna nawet 1,5 tys zł już niebawem!
2

Taryfikator 2020: Nowe mandaty i grzywna nawet 1,5 tys zł już niebawem!

autor: Przemysław Borkowski2 czerwca 2020

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało zmiany w taryfikatorze mandatów. Jedną z nich ma być nowe wykroczenie, za które może grozić nawet 1,5 tys. zł grzywny.

 Zmiana kodeksu wykroczeń skutkować będzie wprowadzeniem nowych przepisów, które będą dotyczyć m.in. zapewnienia odpowiednich warunków higienicznych w pojazdach służących do przewozu podróżnych. Chodzi przede wszystkim o dezynfekcję miejsc, których często dotykają pasażerowie. Jak zastrzega MSWiA, przepis ten i nowa kara w wysokości nawet 1,5 tys zł jest adresowany nie do prywatnych kierowców, tylko do przewoźników – taksówkarzy, kierowców busów czy innych przewozów. Choć mandat dotyczyć będzie przewoźników, to pasażerowie nie pozostają bezkarni. Nadal obowiązkiem jest zadbać we własnym zakresie o maseczkę, rękawiczki ochronne i środki do dezynfekcji. Nie posiadanie w środkach komunikacji publicznej maseczki może skutkować według nowych przepisów mandatem w wysokości 100 zł - za nieprzestrzeganie zasad sanitarnych. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu sprawa może zostać skierowana do sanepidu, a ten ma z kolei prawo wystawić karę w wysokości o 5 do nawet 30 tys zł!

W przypadku taksówki, jej nie musi jeździć w maseczce, ale tylko wówczas, gdy jest oddzielony od przestrzeni pasażerskiej.

Zmiany w taryfikatorze są na etapie legislacyjnym i mogą wejść w życie już niebawem.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%