Aktualnie czytasz:
Taryfikator 2020: Czy mandaty będą nawet dziesięciokrotnie droższe?
0

Taryfikator 2020: Czy mandaty będą nawet dziesięciokrotnie droższe?

autor: Przemysław Borkowski10 lipca 2020

Szykują się grube podwyżki stawek określonych przez taryfikator mandatów za wykroczenia drogowe. Wytyczne przewidujące nawet dziesięciokrotną podwyżkę maksymalnego mandatu trafiły już do konsultacji międzyresortowych. Czy widmo kary w wysokości nawet 5 tysięcy złotych wyhamuje zapędy piratów drogowych?

W 1997 roku najwyższy przewidziany przez taryfikator mandat (500 zł) był wyższy niż ówczesna płaca minimalna (450 zł). Obecnie ta suma to ok. 9 procent średniego wynagrodzenia w Polsce. Czy to czas na podwyżki?
Z jednej strony sami jako społeczeństwo się o to prosimy, bo plaga wykroczeń związanych głównie z niestosowaniem się do ograniczeń prędkości sprawia, że przeciwdziałania same się nasuwają. Z drugiej strony wszyscy wiemy, że budżet państwa już od dawna wygląda gorzej niż kiepsko, a obecna sytuacja to przysłowiowy gwóźdź do trumny. Gdzie zatem szukać pieniędzy? Na przykład w taryfikatorze, o którego zmianie już mówi się od dawna.

Nawet dziesięciokrotne zwiększenie kar pieniężnych to jednak nie wszystko. Możemy spodziewać się także wydłużenia o rok ważności punktów karnych oraz być może braku dostępu do szkoleń umożliwiających redukcję ich liczby. Zmiany mają dotyczyć przede wszystkim naruszeń prawa drogowego w obszarze zabudowanym oraz w obrębie przejść dla pieszych. Takie wytyczne wysłał pod koniec kwietnia premier Morawiecki do resortów. Ministerstwa dostały zadanie opracowania zmian w taryfikatorze oraz w prawie. Jak tłumaczy Prezes Rady Ministrów, należy wprowadzić rozwiązania, które sprawią, ze to piraci drogowi, nie społeczeństwo, poniosą finansowe konsekwencje łamania przepisów.

Wiemy, że są opóźnienia we wdrażaniu zmian w przepisach. Zmiany dotyczące taryfikatora mogę jednak pojawić się już wkrótce.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%