Taryfikator 2020: Czy mandaty będą nawet dziesięciokrotnie droższe?

Szykują się grube podwyżki stawek określonych przez taryfikator mandatów za wykroczenia drogowe. Wytyczne przewidujące nawet dziesięciokrotną podwyżkę maksymalnego mandatu trafiły już do konsultacji międzyresortowych. Czy widmo kary w wysokości nawet 5 tysięcy złotych wyhamuje zapędy piratów drogowych?

W 1997 roku najwyższy przewidziany przez taryfikator mandat (500 zł) był wyższy niż ówczesna płaca minimalna (450 zł). Obecnie ta suma to ok. 9 procent średniego wynagrodzenia w Polsce. Czy to czas na podwyżki?
Z jednej strony sami jako społeczeństwo się o to prosimy, bo plaga wykroczeń związanych głównie z niestosowaniem się do ograniczeń prędkości sprawia, że przeciwdziałania same się nasuwają. Z drugiej strony wszyscy wiemy, że budżet państwa już od dawna wygląda gorzej niż kiepsko, a obecna sytuacja to przysłowiowy gwóźdź do trumny. Gdzie zatem szukać pieniędzy? Na przykład w taryfikatorze, o którego zmianie już mówi się od dawna.

Nawet dziesięciokrotne zwiększenie kar pieniężnych to jednak nie wszystko. Możemy spodziewać się także wydłużenia o rok ważności punktów karnych oraz być może braku dostępu do szkoleń umożliwiających redukcję ich liczby. Zmiany mają dotyczyć przede wszystkim naruszeń prawa drogowego w obszarze zabudowanym oraz w obrębie przejść dla pieszych. Takie wytyczne wysłał pod koniec kwietnia premier Morawiecki do resortów. Ministerstwa dostały zadanie opracowania zmian w taryfikatorze oraz w prawie. Jak tłumaczy Prezes Rady Ministrów, należy wprowadzić rozwiązania, które sprawią, ze to piraci drogowi, nie społeczeństwo, poniosą finansowe konsekwencje łamania przepisów.

Wiemy, że są opóźnienia we wdrażaniu zmian w przepisach. Zmiany dotyczące taryfikatora mogę jednak pojawić się już wkrótce.

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button