Aktualnie czytasz:
Szczęka! Czyli o kaskach motocyklowych raz jeszcze

W powietrzu można już wyczuć nadchodzący sezon. Ręce same rwą się do tańca z manetką. Przygotowując się do otwarcia i próbując złożyć moto po zimowym remoncie, w ramach doszkalania się wpadły mi w ręce ciekawe wyniki badań nt. kasków motocyklowych jako takich. Jako że w poprzednim sezonie często widziałem kwiat polskich skuterzystów, którzy jako ochronę głowy preferowali tylko zaschnięty na beton, lśniący we włosach żel, postanowiłem się tą wiedzą podzielić.

Otóż, co najbardziej uderza, i to dosłownie, to fakt, że aż w 35% wypadków częścią kasku, która "bierze udział" w przyjęciu na siebie impetu jest obszar szczęki właśnie (badania Medizinische Hochschule Hannover). Innymi słowy, mając na sobie kask bezszczękowy mamy tylko 65% szans na uniknięcie urazu głowy w porównaniu z kaskami integralnymi. Mało tego, o ile nakłanianie do używania jakiegokolwiek atestowanego kasku jest truizmem, o tyle jego posiadanie w trakcie jazdy zwiększa szanse na wyjście z życiem z wypadku o 42%, a zmniejsza ryzyko urazu głowy o aż 69% (badania National Center for Biotechnology Information 2007)

Tyle statystyki. Jako przykład z życia przytoczę fakt, że w 2011 w Stanach jeden z uczestników motomanifestacji przeciwko obowiązkowi używania kasków w jej trakcie uległ wypadkowi i zginął przez brak tego, przeciwko czemu protestował.

Osobiście mam kask z otwieraną szczęką, jako kompromis ułatwiający mi jazdę w okularach. A wobec powyższych danych tym bardziej cieszę się z tego wyboru. Oczywiście lepszy jest kask jakikolwiek, niż żaden, ale chyba nie warto oszczędzać i iść w półśrodki jeżeli chodzi o życie i zdrowie.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

 

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%
14 Komentarze
1 2
 • Zdjęcie profilowe mariusz
  16 czerwca 2012 at 14:29

  co to jest jedzie 45max i zawadza na drodze,oczywiscie ,że skuter.musimy to wytępić znaszych ulic precz ze skuterami.

 • Zdjęcie profilowe agentmb
  24 sierpnia 2012 at 13:56

  Jest jeszcze jedno „ale”. Może i kask integralny jest bezpieczniejszy, ale nie każdy jest w stanie go nałożyć. I nie piszcie „ja nie mam tego problemu” bo to że Ty się czymś takim nie spotkałeś, to nie znacy że inni tego problemu nie mają. Nie każdy ma małą głowę, i kask integralny nie da się założyć choćby się nie wiem jak kombinowało. Mi jak dotąd nie udało sie założyć żadnego kasku integralnego. Tak, piszę o kaskach w moim rozmiarze, większych niż XXL nie produkują.

 • Zdjęcie profilowe xxbartek50
  21 kwietnia 2013 at 12:43

  mariusz pisze:
  16-06-2012 o 14:29

  co to jest jedzie 45max i zawadza na drodze,oczywiscie ,że skuter.musimy to wytępić znaszych ulic precz ze skuterami.

  Po co walisz zagadki do których nie znasz odpowiedzi ??
  Jedzie max. 45km/h i zawadza na drodze…
  Myślę, że mowa tutaj albo o Twojej hulajnodze albo innym pojeździe z Twojej kolekcji, której nazwa brzmi coś w tym stylu. „Czy dotarty, czy zatarty jeżdżę na nim jak uparty.”

  Ps:.
  „…znaszych ulic…” Tak jak mUwisz, „mariuszu” przez małe „m”.

 • Zdjęcie profilowe elloco
  21 kwietnia 2013 at 11:50

  Szkoda tylko że temat sprzed 10 miesięcy 🙂