Aktualnie czytasz:
Od czerwca na przegląd techniczny trzeba będzie zabierać kask i homologowaną odzież! 

Od czerwca na przegląd techniczny trzeba będzie zabierać kask i homologowaną odzież! 

autor: Michał Mikulski1 kwietnia 2017

Mimo opóźnienia wprowadzenia systemu CEPiK 2.0, rząd nadal planuje uruchomienie kilku zmian w prawie drogowym. Jedną z nich mają być dalsze zaostrzenia przepisów dotyczących przeglądów technicznych. Projekt nowelizacji ustawy zakłada konieczność posiadania homologowanego kasku i odzieży ochronnej podczas przeglądu technicznego. 

Najpierw była konieczność płacenia z góry za przegląd techniczny i próby podniesienia jego ceny. Teraz kolejne zmiany, które - w teorii - mają poprawić bezpieczeństwo na drogach. Rząd, wyjątkowo poparty przez mniej i bardziej totalną opozycję, planuje wprowadzenie nowelizacji ustawy w myśl której motocykliści i skuterzyści musieliby posiadać podczas przeglądu kask i odzież ochronną.

Niehomologowane kaski niskiej jakości są powodem poważnych konekwencji wypadków drogowych, nie mówiąc już o sytuacjach w której użytkownik jednośladu kasku nie posiada. Stąd nasz pomysł na kontrolowanie jakości kasków i odzieży bezpieczeństwa z jakiej korzystają motocykliści - komentuje Sergiusz Domagała z sejmowej Komisji ds. Infrastruktury.

Nowelizacja ustawy zakłada, że podczas przeglądu technicznego pojazdów homologowanych na kategorię AM, A1, A2 i A właściciel pojazdu będzie musiał mieć przy sobie kask spełniający minimum europejską normę ECE 25.05. Dodatkowo, kaski miałyby posiadać wizjer z homologacją CE i bezpieczne zapięcie DD.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Wstępnie mówi się o tym, że „sprawdzony” podczas badania technicznego kask otrzymywałby holograficzną naklejkę. Dzięki temu funkcjonariusze policji mogliby kontrolować także zgodność kasków podczas zatrzymania. Docelową normą dla kasków ma być w/w ECE 22.05. Nie wiadomo jakie standardy musiałaby spełniać odzież.

Oczywiście, nie wszystkim pomysł się podoba.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

To jawny „skok na kasę” ze strony rządu. Nie można wykluczyć też lobby producentów akcesoriów motocyklowych. Pojawia się pytanie: kto za to zapłaci? Kto zapłaci za specjalistyczne szkolenie przeprowadzających badanie techniczne? Już odpowiadamy: podatnicy! - czytamy na łamach TVN24.

Inicjatorem akcji jest Komenda Główna Policji:

Zauważyliśmy, że na drogach panuje niebezpieczny trend jeżdżenia w kaskach narciarskich i kaskach rowerowych za 15 zł. Ba, jeden z zatrzymanych w marcu w Krotoszynie skuterzystów miał na głowie wydrążonego arbuza. Z tego powodu Komenda Główna Policji wystąpiła o zmianę przepisów - komentuje Przemysław Główka, rzecznik prasowy KGP.

A teraz… spokojnie! Dzisiaj jest Prima Apirilis, a Ty właśnie dałeś się wkręcić!

Źródło: Przebiegłe umysły redakcji Jednoślad.pl

 

Jaka jest Twoja reakcja?
38%
7%
7%
10 Komentarze
 • Jan
  1 kwietnia 2018 at 07:42

  Niby Prima Aprilis ale jednak artykuł jak najbardziej do uwierzenia, ciekawe co jeszcze wykręcą w przyszłości

 • Krzysiek Wrocław
  1 kwietnia 2018 at 10:45

  Moze troszkę swobody? Niech ludzie sami za siebie troszkę decydują? W koncu większość jeżdżących to dorośli ludzie którzy maja rozum? A jesli nie maja to naucza sie go miec przez konsekwencje? A jak na razie robimy ludzi chorych i kierujemy co maja i jak robic… Tak to powinno wyglądać? Chyba nie….

 • Olo
  1 kwietnia 2018 at 10:57

  Niestety to nie żart. Może trochę przekoloryzowane, ale będzie trzeba mieć kask i odpowiedni ubiór na przegląsdzie motocyklu i będzie on przypisany do konkretnego pojazdu. Gdy zmieniać się będzie motocykl trzeba będzie w wydziale komunikacji przerejestrować odzież.

 • T
  1 kwietnia 2018 at 12:17

  Co w przypadku jak mam kilka ubrań? Rozumiem że mam zabierać ze sobą wszystko w torbie sportowej 😉

 • Zdjęcie profilowe Czaki
  1 kwietnia 2018 at 13:56

  Qrwa na odzież i kask wydam więcej niż skuter warty.

 • Tomek
  1 kwietnia 2018 at 16:01

  Może lepiej skrócić kolejki do lekarzy specjalistów a nie wydzierac pieniądze gdzie się da

 • UN
  1 kwietnia 2018 at 17:59

  Niech się wezmą od stanu dróg zagrożenie życia i zdrowia Państwo w dupe wychowacze

 • Jacek
  1 kwietnia 2018 at 20:19

  Śmieszne..potrzebne są zmiany w poprawie bezpieczeństwa ale nie takie pomysły to już podchodzi pod fantazje… chyba nikt nie lubi w narzucaniu z góry co ma na głowę założyć motocyklista jak ktoś nic nie ma w głowie to kask mu nie pomoże..

 • Robert
  2 kwietnia 2018 at 09:10

  Wiem że to prima aprilis ale z tymi kaskami to nie jest głupi pomysł. Podczas przeglądu powinno się to sprawdzać. Sam śmigam na dużym skuterze i oprócz jeta kupiłem bezpiecznego integrala.
  Głowa nie odrasta nawet jaszczurką .

 • Darek
  2 kwietnia 2018 at 21:28

  Qurwa kask i taki ciuch jest więcej wart niż niejednej osoby skuter czy motorower , ja to bym się bardziej obawiał na drogach żądowych limuzyn jak fotek pory to jest największe zagrożenie na ulicach więc zróbcie najpierw u siebie porządek