Od czerwca na przegląd techniczny trzeba będzie zabierać kask i homologowaną odzież! 

Mimo opóźnienia wprowadzenia systemu CEPiK 2.0, rząd nadal planuje uruchomienie kilku zmian w prawie drogowym. Jedną z nich mają być dalsze zaostrzenia przepisów dotyczących przeglądów technicznych. Projekt nowelizacji ustawy zakłada konieczność posiadania homologowanego kasku i odzieży ochronnej podczas przeglądu technicznego. 

Najpierw była konieczność płacenia z góry za przegląd techniczny i próby podniesienia jego ceny. Teraz kolejne zmiany, które – w teorii – mają poprawić bezpieczeństwo na drogach. Rząd, wyjątkowo poparty przez mniej i bardziej totalną opozycję, planuje wprowadzenie nowelizacji ustawy w myśl której motocykliści i skuterzyści musieliby posiadać podczas przeglądu kask i odzież ochronną.

Niehomologowane kaski niskiej jakości są powodem poważnych konekwencji wypadków drogowych, nie mówiąc już o sytuacjach w której użytkownik jednośladu kasku nie posiada. Stąd nasz pomysł na kontrolowanie jakości kasków i odzieży bezpieczeństwa z jakiej korzystają motocykliści – komentuje Sergiusz Domagała z sejmowej Komisji ds. Infrastruktury.

Nowelizacja ustawy zakłada, że podczas przeglądu technicznego pojazdów homologowanych na kategorię AM, A1, A2 i A właściciel pojazdu będzie musiał mieć przy sobie kask spełniający minimum europejską normę ECE 25.05. Dodatkowo, kaski miałyby posiadać wizjer z homologacją CE i bezpieczne zapięcie DD.

Wstępnie mówi się o tym, że „sprawdzony” podczas badania technicznego kask otrzymywałby holograficzną naklejkę. Dzięki temu funkcjonariusze policji mogliby kontrolować także zgodność kasków podczas zatrzymania. Docelową normą dla kasków ma być w/w ECE 22.05. Nie wiadomo jakie standardy musiałaby spełniać odzież.

Oczywiście, nie wszystkim pomysł się podoba.

To jawny „skok na kasę” ze strony rządu. Nie można wykluczyć też lobby producentów akcesoriów motocyklowych. Pojawia się pytanie: kto za to zapłaci? Kto zapłaci za specjalistyczne szkolenie przeprowadzających badanie techniczne? Już odpowiadamy: podatnicy! – czytamy na łamach TVN24.

Inicjatorem akcji jest Komenda Główna Policji:

Zauważyliśmy, że na drogach panuje niebezpieczny trend jeżdżenia w kaskach narciarskich i kaskach rowerowych za 15 zł. Ba, jeden z zatrzymanych w marcu w Krotoszynie skuterzystów miał na głowie wydrążonego arbuza. Z tego powodu Komenda Główna Policji wystąpiła o zmianę przepisów – komentuje Przemysław Główka, rzecznik prasowy KGP.

A teraz… spokojnie! Dzisiaj jest Prima Apirilis, a Ty właśnie dałeś się wkręcić!

Źródło: Przebiegłe umysły redakcji Jednoślad.pl

[trending]

 

Inne publikacje na ten temat:

10 opinii

  1. Niby Prima Aprilis ale jednak artykuł jak najbardziej do uwierzenia, ciekawe co jeszcze wykręcą w przyszłości

  2. Moze troszkę swobody? Niech ludzie sami za siebie troszkę decydują? W koncu większość jeżdżących to dorośli ludzie którzy maja rozum? A jesli nie maja to naucza sie go miec przez konsekwencje? A jak na razie robimy ludzi chorych i kierujemy co maja i jak robic… Tak to powinno wyglądać? Chyba nie….

  3. Niestety to nie żart. Może trochę przekoloryzowane, ale będzie trzeba mieć kask i odpowiedni ubiór na przegląsdzie motocyklu i będzie on przypisany do konkretnego pojazdu. Gdy zmieniać się będzie motocykl trzeba będzie w wydziale komunikacji przerejestrować odzież.

  4. Śmieszne..potrzebne są zmiany w poprawie bezpieczeństwa ale nie takie pomysły to już podchodzi pod fantazje… chyba nikt nie lubi w narzucaniu z góry co ma na głowę założyć motocyklista jak ktoś nic nie ma w głowie to kask mu nie pomoże..

  5. Wiem że to prima aprilis ale z tymi kaskami to nie jest głupi pomysł. Podczas przeglądu powinno się to sprawdzać. Sam śmigam na dużym skuterze i oprócz jeta kupiłem bezpiecznego integrala.
    Głowa nie odrasta nawet jaszczurką .

  6. Qurwa kask i taki ciuch jest więcej wart niż niejednej osoby skuter czy motorower , ja to bym się bardziej obawiał na drogach żądowych limuzyn jak fotek pory to jest największe zagrożenie na ulicach więc zróbcie najpierw u siebie porządek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button