Romet sprzedał w roku 2015 najwięcej skuterów, motorowerów i motocykli, pozostając liderem

W 2015 roku Romet był najczęściej wybieraną marką motocykli, skuterów i motorowerów. Jednośladów z logo pegaza zarejestrowano w ubiegłym roku łącznie niemal 17 000 sztuk.

To dobry wynik, którego genezą są między innymi nowe przepisy, które zliberalizowały kwestię uprawnień na niewielkie motocykle o pojemności skokowej silnika do 125 ccm. W tym segmencie Romet bardzo rozbudował swoją kolekcję, zapowiadając jednocześnie dalszy jej rozwój w 2016 roku.

Agnieszka Starzyk, dyrektor Romet Motors
Agnieszka Starzyk, dyrektor Romet Motors

Jak przyznaje Agnieszka Starzyk, dyrektor Romet Motors, rok 2015 to dobry sezon dla polskiej motoryzacji. Sezon nowych możliwości. Za nami dobry rok dla polskiego rynku jednośladów. Zmiana przepisów w sezonie 2014 sprawiła, że na drogach przybyło wielu nowych kierowców motocykli i skuterów, którzy poprzez swoje decyzje zakupowe zdefiniowali swoje preferencje w zakresie wybieranych segmentów produktów jak i marek. Najpopularniejsza pojemność to 125 cm a najczęściej wybierany w Polsce motocykl to uniwersalny street jak również komfortowy big scooter oraz chopper and cruiser – przyznaje i dodaje:

Przypomnijmy na czym polegała kluczowa dla rynku zmiana. Zgodnie z nową ustawą od dnia 24 sierpnia 2014 roku wszyscy kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy kategorii B od minimum trzech lat mogą legalnie poruszać się na jednośladach o pojemności silnika do 125cm3. Ich moc nie może przekraczać 11 kW oraz stosunek mocy do masy własnej nie może być większy od 0,1kW/kg. W początkowej fazie prac ustawa przewidywała jedynie pojazdy wyposażone w automatyczną przekładnię (skutery), jednak po poprawkach znalazły się w niej również motocykle.
W sezonie 2015 popyt na klasę 125 okazał się mocno wzmożony. Już w styczniu mogliśmy zaobserwować wzrost rejestracji nowych motocykli na poziomie 96,1%! Przypominamy, że kategoria „motocykl” w statystykach odnosi się również do skuterów powyżej 50 cm3. W najlepszym miesiącu sezonu, którym był kwiecień na drogach pojawiło się aż 220% więcej maszyn tego typu! Ponad 100% wzrost sprzedaży utrzymywał się aż do sierpnia, żeby następnie ustabilizować się na poziomie 74% przez kolejne dwa miesiące. Bardzo zaskakujący okazał się grudzień, w którym wzrost osiągnął poziom 513,9%! Niewątpliwie motocykl lub skuter jest świetnym prezentem na święta, jednak za takim wynikiem kryją się przede wszystkim atrakcyjne oferty wyprzedażowe – mówi Agnieszka Starzyk.

Niekwestionowanym liderem rynku motocykli od roku 2008 jest Romet Motors. Sprzedając w zakończonym właśnie sezonie aż 5644 motocykli zdecydowanie wyprzedził konkurencję o ponad 1500 sztuk uzyskując świetny wynik prawie 27% udziału w rynku. Jeśli do wyniku dodamy sprzedaż marek Keeway oraz Hyosung będących w portfolio marek Arkus & Romet Group) to przewaga ta wzrasta do 2098 zarejestrowanych motocykli. Dla porównania i podkreślenia tej dużej różnicy: z salonów zajmującej trzecie miejsce marki wyjechało w sumie 1966 jednośladów o pojemności większej niż 50 cm 3. Warte podkreślenia jest to, że cały rynek motocykli nowych w Polsce wzrósł w roku 2015 o 142,5 % co należy podsumować jako wynik dobry ale umiarkowany w interpretacji nowych przepisów a zatem nowych możliwości zakupowych dla tak dużej grupy osób posiadających kategorię prawo jazdy B. Można powiedzieć , że sezon 2015 był czasem edukacyjnym i popularyzującym 125- tki i ich nowe możliwości w Polsce co może przełożyć się na dynamikę sprzedaży w obecnym sezonie – uważa Dyrektor Romet Motors

Bądź zawsze na bieżąco dzięki Jednoślad.pl News

Agnieszka Starzyk zwraca także uwagę na wzrost sprzedaży motocykli naturalnie skorygował ilość nowo zarejestrowanych motorowerów zmniejszając proporcje udziału motorowerów w rynku jednośladów ( spadek rynku 50- tek o 36,5 %) jednak pozostawiając je na pierwszym miejscu w udziale rynku. Patrząc na ilościową sprzedaż pojazdów do 50 cm3 nie możemy powiedzieć, że sezon 2015 był zły. Motorowery to ciągle bardzo popularny i dominujący w Polsce sektor chociażby ze względu na fakt, że wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat do stycznia 2013 roku nie wymagają specjalnych uprawnień na poruszanie się pięćdziesiątką. Z Romet Motors wyjechało na polskie drogi 11 100 motorowerów, wyprzedzając o ponad 6000 sztuk najbliższego konkurenta. Ta wieloletnia, stabilna pozycja lidera i duży bo prawie 37% udział w rynku są wynikiem znajomości rynku, doświadczenia w branży a przede wszystkim dobrej oferty produktowej – przyznaje.

Ania Grzelak

Kobieta o nietypowej pasji. Mając trzynastkę na karku jeździła klasycznym Simsonem. W wieku 18 lat kupiła pierwsze 650 ccm. Jej garaż to cały przekrój segmentów od małego skutera, przez maxi Burgman po klasycznego nakeda.

Inne publikacje na ten temat:

6 opinii

  1. To może od razu napiszcie, jaki wspaniały jest serwis Rometa. Na obrotomierz czekałem 3 miesiące. Bez komentarza.

  2. Trudno się nie zgodzić. Oferta sprzedaży pączkuje i rośnie, a serwis gwarancyjny wciąż w lesie (hyosung). Szybko i łatwo można sobie dobrą markę zapaskudzić taką organizacją dostaw części do serwisów.

  3. 50tek poszło miej bo ten kto ma B kupił 125[logiczne],co do samych 125 to wielu posiadaczy B wczesniej nie kupiło bo A się nie chciało robic a piździkiem jeździć nie bedzie,brak wymagania A na 125 od posiadaczy B całkowicie zmieniło sytuacje i stąd takie wyniki sprzedaży + niska cena + ekonomia 125,czyli jak zwykle chodzi o kase:-)

  4. Cały czas tylko procenty i procenty a żadnych konkretnych liczb. Przecież jeżeli wcześniej sprzedawano nowych motocykli rometa 3 szt. to wzrost w styczniu blisko 100% daje raptem 6 szt. kolejny miesiąc (kwiecień) 200% to daje 12 sztuk. Kolejne miesiące znów 100% czyli gówniane 6 szt. Czy jest się czym chwalić? Kilku jeleni się znalazło co kupiło Rometa i słupki skoczyły, ale większość społeczeństwa ma świadomość czym jest jakość tej firmy i w odniesieniu do ilości społeczeństwa szału nie ma z tą sprzedażą. Fajnie się tylko chwali, że sprzedaż procentowo tak podskoczyła a w rzeczywistości to i tak ułamek jeżdżących po kraju motocykli. Rozumiem, że to taka zachęta dla tych co noszą się z zamiarem kupna. Procentami go skusić a nie porządnym serwisem i zadowalającą jakością produktu. Żal

  5. Szkoda, że nie ma informacji ile z tej liczby to modele zarejestrowane przez dealerów w grudniu tylko dlatego, że nie spełniały homologacji na 2016r 😀

  6. „Bardzo zaskakujący okazał się grudzień, w którym wzrost osiągnął poziom 513,9%! Niewątpliwie motocykl lub skuter jest świetnym prezentem na święta, jednak za takim wynikiem kryją się przede wszystkim atrakcyjne oferty wyprzedażowe – mówi Agnieszka Starzyk.”

    Hahahahahaha, Pani Agnieszka ma niesamowite poczucie humoru 😀 Wstyd się przyznać jak romet potraktował dealerów i na kilka dni przed końcem roku kazał rejestrować pojazdy, które mają na stanie. Wyprzedaże 😀 Taaaaaa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button