Przygotowanie motocykla do sezonu motocyklowego: jak zapewnić bezpieczeństwo i radość z jazdy?

Jak przygotować motocykl na nowy sezon i uniknąć niebezpieczeństw na drodze?

W skrócie
  • Bezpieczeństwo i radość z jazdy motocyklem: co trzeba wiedzieć i zrobić?
  • Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas jazdy motocyklem po zimie?
  • Przygotowanie motocykla do sezonu: co sprawdzić i wymienić przed jazdą?

Rozpoczynając sezon motocyklowy warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu swojego jednośladu, by zapewnić sobie bezpieczeństwo i radość z jazdy. Warto wiedzieć, kiedy rozpocząć sezon, co trzeba wymienić w motocyklu i co sprawdzić przed jazdą. Dodatkowo, stan dróg po zimie i warunki atmosferyczne wpływają na bezpieczeństwo na drodze, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę w tej kwestii.

Nowy sezon motocyklowy już tuż, tuż! Przed pierwszymi wyjazdami warto dokładnie przygotować swój motocykl, aby cieszyć się bezpieczeństwem i radością z jazdy. Idealnym czasem na rozpoczęcie sezonu jest wiosna, gdy temperatury są już stabilne i nie ma obaw o niskie temperatury. Aby jednak zrobić to rozsądnie i w odpowiedni sposób, należy odpowiednio wcześniej przyjrzeć się stanowi technicznemu swojego motocykla.

Wymiana oleju i filtrów powietrza i oleju to podstawa przygotowania motocykla do nowego sezonu. Kolejne kroki to sprawdzenie hamulców, łańcucha, zawieszenia i opon, a także kontrola układu elektrycznego. Warto też zwrócić uwagę na stan baterii i stan klocków hamulcowych. Sprawdzamy nacią łańcucha, szukamy ewentualnych śladów korozji, czy uszkodzeń mechanicznych. Warto też sprawdzić czy łańcuch nie wyciąga się nierównomiernie. Czasem ma to miejsce i powoduje nie tylko nierówne przenoszenie napędu, ale także problemy z właściwym ustawieniem napięcia łańcucha. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić nawet do usterki silnika i łożysk kół i zabieraka. W przypadku hamulców przyglądamy się tarczom hamulcowym. ich minimalna grubość określana jest informacją nabita na boku każdej tarczy. Klocki hamulcowe w motocyklu nie mają kontrolek zużycia, jak ma to często miejsce w przypadku samochodów. Jednak dostęp do nich jest dużo łatwiejszy, więc można zazwyczaj dokonać inspekcji oceniając wzrokiem grubość okładzin na klockach. Gdy ta wynosi poniżej 2 mm, lepiej od razu przygotować się do wymiany, niż czekać aż okładziny się zetrą całkowicie i stracimy skuteczność hamowania.

Rozpoczęcie sezonu motocyklowego: kiedy i jak przygotować motocykl?

I. Przygotowanie motocykla do sezonu:

Kiedy rozpocząć sezon motocyklowy
Co trzeba wymieniać w motocyklu
Co sprawdzić przed jazdą

II. Stan dróg po zimie:

Uwagi dotyczące stanu dróg
Warunki atmosferyczne a bezpieczeństwo na drodze
Co należy wiedzieć o jeździe po zimie.

III. Bezpieczeństwo i radość z jazdy:

Jak zapewnić bezpieczeństwo podczas jazdy motocyklem
Jak przygotować motocykl, by cieszyć się jazdą w sezonie. 

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Przeczytaj też:

Najciekawsze motocykle na sezon 2023. Co kupić?

Zawieszenie sprawdzamy pod kątem ewentualnych wycieków. Warto także sprawdzić czy na łożyskach wahacza, dźwigni tylnego zawieszenia oraz na główce ramy nie występuje luz. Jeżeli miejsca łożyskowania posiadają kalamitki, warto uzupełnić je świeżym smarem. Stan opon można ocenić po wysokości bieżnika – w przypadku motocykla skupiamy się na jego szczycie. Każda opona ma wbudowane oznaczenia pokazujące minimalny stan bieżnika. jeśli masz taką możliwość, zmień oponę jeszcze przed całkowitym zużyciem. Wjazd w głębszą kałużę i złapanie uślizgu szybko podpowie dlaczego warto to zrobić. Wysokość bieżnika to nie koniec, bo warto także obejrzeć opony pod względem pęknięć, rozwarstwień, czy ewentualnych wybrzuszeń. Każde z takich uszkodzeń od razu dyskwalifikuje oponę. Pomimo, że opony motocyklowe nie należą do najtańszych, to i tak ich wymiana wychodzi znacznie taniej, niż skutki nawet niegroźnej wywrotki spowodowanej jej złym stanem. Obowiązkowo sprawdzamy czy wszystkie światła i sygnał dźwiękowy działają poprawnie, smarujemy łańcuch i sprawdzamy przed wyruszeniem jeszcze raz stan oleju w silniku.

Yamaha MT09 koło

Przygotowanie motocykla do sezonu: co sprawdzić i wymienić przed jazdą?

Przed każdą jazdą należy dokładnie sprawdzić stan motocykla, w szczególności dokonujemy wspomnianych powyżej czynności oraz sprawdzamy poziom wszystkich płynów (oleju, płynu hamulcowego i chłodniczego). Upewnij się też, że wszystkie światła i kierunkowskazy oraz inne akcesoria działają prawidłowo. Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas jazdy motocyklem. Dlatego też ważne jest, aby przestrzegać przepisów ruchu drogowego i nie jeździć pod wpływem alkoholu i środków odurzających. Noszenie odpowiedniego sprzętu ochronnego, takiego jak kask, rękawice i kurtka motocyklowa, również jest niezwykle ważne. Dokładne przygotowanie motocykla do sezonu i dbanie o swoje bezpieczeństwo pozwoli cieszyć się radością z jazdy bez obaw. Złota zasada mówi, że dobrze przygotowany motocykl, to podstawa odpowiednio i bezpiecznie rozpoczętego sezonu motocyklowego.

dziecko chłopczyk motocykl pierwszy

Warto pamiętać także o tym, że po zimie każdy z nas potrzebuje na nowo wjeździć się w motocykl i przypomnieć sobie odpowiednie odruchy i zachowania. Dlatego tym bardzie istotnym jest by po dłuższej przerwie nie dać się ponieść emocjom i pierwszych kilka jazd w sezonie potraktować jako rozgrzewkę, koncentrując się na świadomym wykonywaniu wszystkich manewrów oraz na zachowywaniu płynności jazdy. Wsyztsko to pomoże dobrze rozpocząć sezon motocyklowy i cieszyć się jazdą przez cały rok.

Jazda po zimie: co trzeba wiedzieć o stanie dróg i warunkach atmosferycznych?

Zima zawsze jest trudnym okresem dla dróg. Następujące po sobie przymrozki i roztopy potrafią być zabójcze dla nawierzchni ulic i dróg. Do tego dochodzi także zimowe utrzymywanie dróg w postaci posypywania piaskiem i żwirem w okresach gołoledzi. Efektem tych zjawisk i czynności mogą być mocno pogorszone warunki na drodze na wiosnę – zwłaszcza dla motocykli. Znane nam dobrze ulice i drogi mogą na wiosnę zostać udekorowane zupełnie nowymi pułapkami w postaci pęknięć, dziur, wybrzuszeń, czy zabrudzonej wspomnianym piaskiem i żwirem nawierzchni. Dlatego też niezmiernie ważne jest, aby zwrócić uwagę na stan dróg po zimie, zanim rozpocznie się sezon motocyklowy. Wiele dróg może być uszkodzonych przez mrozy i śnieg, a także przez usuwanie śniegu i solenie dróg. Pierwsze wiosenne jazdy zawsze należy odbywać spokojnie, powoli i ze wzmożoną koncentracją dotyczącą niespodzianek czyhających tuż za zakrętem. Tam, gdzie tego zupełnie się nie spodziewamy. dwa motocykle para jazda tył

W trakcie jazdy motocyklem po drogach po zimie, należy zwrócić uwagę na dziury i nierówności, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Również solanka na drogach może być śliska i niebezpieczna, szczególnie w trakcie deszczu. Dlatego ważne jest, aby jeździć ostrożnie i zachować więcej odstępu od innych pojazdów, aby mieć więcej czasu na reakcję. Starajmy się przewidywać możliwe sytuacje na drodze związane właśnie z tym aspektem.

Poza tym, należy zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne, takie jak mgła i opady deszczu, które mogą być szczególnie niebezpieczne dla motocyklistów. W takich warunkach należy jeździć wolniej i zachować więcej odstępu od innych pojazdów, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Podsumowując, ważne jest, aby dokładnie przygotować się do sezonu motocyklowego, zwrócić uwagę na stan dróg po zimie i zachować ostrożność podczas jazdy, aby cieszyć się bezpieczną i radosną jazdą motocyklem.

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button