Przepisy nie weszły w życie, a Polacy wykupują motocykle 125

Salony sprzedaży przeżywają w wielu przypadkach stan przedzawałowy - nie tylko ze względu na ogólnie dość dobrą koniunkturę w sezonie 2014. Klienci myśląc, że nowe przepisy (prawo jazdy B uprawnia do kierowania motocyklami 125 ccm) wykupują jednoślady na których jeszcze nie mogą jeździć.

Chcący zachować anonimowość przedstawiciel jednego z warszawskich salonów w rozmowie ze Skuterowo.com przyznaje:

Sytuacja jest bardzo dziwna. Importerzy prawie wyczyścili się z motocykli 125. Nowe prawo jeszcze nie działa, a ludzie przychodzą i co najgorsze kupują motocykle, bo myślą, że nowa ustawa już weszła w życie. Klienci jakby nie potrafili czytać ze zrozumieniem - widzą informacje "prawo jazdy kategorii B" i "motocykl 125 ccm" i przyjmują, że już można kupić sobie motocykl. To jest paranoja.

Również anonimowo potwierdza tę informację jeden z importerów jednośladów posiadający w swojej ofercie motocykle 125:

REKLAMA

Zontes U1 125: Poczuj wszechstronność i moc

Poznaj nowy Zontes U1 125 z najbogatszym wyposażeniem w klasie. Odkryj moc systemu oświetlenia full LED. Poczuj osiągi silnika 14.6 KM. Doceń niesamowitą wszechstronność. Przyjrzyj się z bliska każdemu detalowi.

Nie mamy sprzętu. Wszystko rozeszło się w prawie miesiąc. Ludzie nawet nie zwracają uwagi na to czy pojazd ma automat czy manualne biegi. A to też ma znaczenie. Nawet po wejściu nowych przepisów przecież będzie można jeździć z prawem jazdy B tylko na automacie. Mamy informacje, że część dealerów w Polsce nawet nie wyprowadza klientów z błędu. Kupują dwa kółka i nieświadomi niczego jeżdżą "na lewo".

Skuterowo.com nie ukrywa - do nas również od pewnego czasu dochodzą takie sygnały - sprzedaż motocykli i skuterów 125 ccm ruszyła na dobre. Pozostaje nam tylko zaapelować - drodzy miłośnicy jednośladów - nie używajcie skrótów myślowych podczas pochłaniania informacji o zmianie przepisów. W każdej nowelizacji dość istotne są szczegóły. Zachęcamy do wspólnej analizy:

Kto może jeździć i jakim motocyklem 125 na kat. B?

Od kiedy będą obowiązywać nowe przepisy? Wyjaśniamy

Inne publikacje na ten temat:

9 opinii

  1. Na pewno jest pewna grupa których można tak nazwać ale prawdopodobnie w większości przypadków ludzie kupują gdyż boją się radykalnych podwyżek cen nowych motocykli 125cc po wejściu nowelizacji.

  2. Dużą odpowiedzialność za to ponoszą dilerzy, na przykład, wystarczy odwiedzić jedną z popularnych stron z ogłoszeniami motoryzacyjnymi i tam praktycznie przy każdym ogłoszeniu sprzedaży skutera 125 cm3 w tytule napisano skuter na prawo jazdy B. Te ogłoszenia pochodzą od dilerów. A teraz udają zdziwionych, że ustawa jeszcze nie weszła w życie a wszystkie 125 sprzedane, bo sami klientów wprowadzają w błąd. Nie wszyscy ludzie są w temacie i nie wiedzą jak przebiega proces legislacyjny. Taka jest właśnie Polska wszędzie oszukują, zawsze trzeba uważać i dokładnie sprawdzić i nie ufać ślepo sprzedawcom.

  3. Śledzę właśnie stenogram z posiedzenia senatu i są niezłe jaja – senatorzy złożyli kilka poprawek w tym jedną dla nas KLUCZOWĄ a mianowicie chcą wykreślenia z ustawy zapisu o automatycznej skrzyni biegów !

  4. Warto dodać, że na wspólnym posiedzeniu Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Gospodarki Narodowej, zwołanej w dniu wczorajszym doraźnie przez Marszałka Senatu w związku ze zgłoszonymi poprawkami (m.in. przez J.M. Jackowskiego), interesująca nas poprawka, dotycząca wykreślenia automatycznej skrzyni biegów, została zaakceptowana na posiedzeniu. Poniżej transmisja posiedzenia – od 17:06 zaczyna się sprawa tego manualu.

    http://senat.atmitv.pl/SenatConsole/TransmissionArchiveItem.go?code=8KSTAP173KGN1711

    A tak w ogóle, to wczorajsze posiedzenie Senatu należało do najbardziej interesujących i merytorycznych. Sporo się można było dowiedzieć z wypowiedzi wiceministra Rynasiewicza, jak rozważano kwestię tej skrzyni biegów. Na koniec dzisiejszego dnia ma się odbyć głosowanie nad całością ustawy. Posiedzenie senatu trwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button