Przepisy nie weszły w życie, a Polacy wykupują motocykle 125

Salony sprzedaży przeżywają w wielu przypadkach stan przedzawałowy – nie tylko ze względu na ogólnie dość dobrą koniunkturę w sezonie 2014. Klienci myśląc, że nowe przepisy (prawo jazdy B uprawnia do kierowania motocyklami 125 ccm) wykupują jednoślady na których jeszcze nie mogą jeździć.

Chcący zachować anonimowość przedstawiciel jednego z warszawskich salonów w rozmowie ze Skuterowo.com przyznaje:

Sytuacja jest bardzo dziwna. Importerzy prawie wyczyścili się z motocykli 125. Nowe prawo jeszcze nie działa, a ludzie przychodzą i co najgorsze kupują motocykle, bo myślą, że nowa ustawa już weszła w życie. Klienci jakby nie potrafili czytać ze zrozumieniem – widzą informacje “prawo jazdy kategorii B” i “motocykl 125 ccm” i przyjmują, że już można kupić sobie motocykl. To jest paranoja.

Również anonimowo potwierdza tę informację jeden z importerów jednośladów posiadający w swojej ofercie motocykle 125:

Nie mamy sprzętu. Wszystko rozeszło się w prawie miesiąc. Ludzie nawet nie zwracają uwagi na to czy pojazd ma automat czy manualne biegi. A to też ma znaczenie. Nawet po wejściu nowych przepisów przecież będzie można jeździć z prawem jazdy B tylko na automacie. Mamy informacje, że część dealerów w Polsce nawet nie wyprowadza klientów z błędu. Kupują dwa kółka i nieświadomi niczego jeżdżą “na lewo”.

Skuterowo.com nie ukrywa – do nas również od pewnego czasu dochodzą takie sygnały – sprzedaż motocykli i skuterów 125 ccm ruszyła na dobre. Pozostaje nam tylko zaapelować – drodzy miłośnicy jednośladów – nie używajcie skrótów myślowych podczas pochłaniania informacji o zmianie przepisów. W każdej nowelizacji dość istotne są szczegóły. Zachęcamy do wspólnej analizy:

Kto może jeździć i jakim motocyklem 125 na kat. B?

Od kiedy będą obowiązywać nowe przepisy? Wyjaśniamy

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Leszek Śledziński

Emerytowany dziennikarz motoryzacyjny portalu Jednoślad.pl

9 opinii

  1. Na pewno jest pewna grupa których można tak nazwać ale prawdopodobnie w większości przypadków ludzie kupują gdyż boją się radykalnych podwyżek cen nowych motocykli 125cc po wejściu nowelizacji.

  2. Dużą odpowiedzialność za to ponoszą dilerzy, na przykład, wystarczy odwiedzić jedną z popularnych stron z ogłoszeniami motoryzacyjnymi i tam praktycznie przy każdym ogłoszeniu sprzedaży skutera 125 cm3 w tytule napisano skuter na prawo jazdy B. Te ogłoszenia pochodzą od dilerów. A teraz udają zdziwionych, że ustawa jeszcze nie weszła w życie a wszystkie 125 sprzedane, bo sami klientów wprowadzają w błąd. Nie wszyscy ludzie są w temacie i nie wiedzą jak przebiega proces legislacyjny. Taka jest właśnie Polska wszędzie oszukują, zawsze trzeba uważać i dokładnie sprawdzić i nie ufać ślepo sprzedawcom.

  3. Śledzę właśnie stenogram z posiedzenia senatu i są niezłe jaja – senatorzy złożyli kilka poprawek w tym jedną dla nas KLUCZOWĄ a mianowicie chcą wykreślenia z ustawy zapisu o automatycznej skrzyni biegów !

  4. Warto dodać, że na wspólnym posiedzeniu Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Gospodarki Narodowej, zwołanej w dniu wczorajszym doraźnie przez Marszałka Senatu w związku ze zgłoszonymi poprawkami (m.in. przez J.M. Jackowskiego), interesująca nas poprawka, dotycząca wykreślenia automatycznej skrzyni biegów, została zaakceptowana na posiedzeniu. Poniżej transmisja posiedzenia – od 17:06 zaczyna się sprawa tego manualu.

    http://senat.atmitv.pl/SenatConsole/TransmissionArchiveItem.go?code=8KSTAP173KGN1711

    A tak w ogóle, to wczorajsze posiedzenie Senatu należało do najbardziej interesujących i merytorycznych. Sporo się można było dowiedzieć z wypowiedzi wiceministra Rynasiewicza, jak rozważano kwestię tej skrzyni biegów. Na koniec dzisiejszego dnia ma się odbyć głosowanie nad całością ustawy. Posiedzenie senatu trwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button