Od kiedy będzie można jeździć skuterem 125 na prawo jazdy B?

Dziś Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej o godz. 18.00 zasiadła nad rozpatrzeniem ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami. Nikt nie zgłosił poprawek do brzmienia nowelizacji.

Teraz pozostaje jeszcze głosowanie Senatu nad nowelizacją (wynik wydaje się przesądzony) oraz Podpis Prezydenta RP (formalność). Zatem kiedy “ustawa o zmianie ustawy” wejdzie w życie i jednocześnie zacznie obowiązywać na polskich drogach i będzie można śmigać skuterem 125 za pomocą prawa jazdy kategorii B?

Z pomocą przychodzi nam tekst pt. Ustawa z dnia 9 maja 2014 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami:

Art. 15. Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem: 1) art. 1 pkt 4–6, które wchodzą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogło- szenia; 2) art. 1 pkt 12, pkt 16 lit. c oraz pkt 28 lit. a, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.

 

Ania Grzelak

Kobieta o nietypowej pasji. Mając trzynastkę na karku jeździła klasycznym Simsonem. W wieku 18 lat kupiła pierwsze 650 ccm. Jej garaż to cały przekrój segmentów od małego skutera, przez maxi Burgman po klasycznego nakeda.

Inne publikacje na ten temat:

23 opinii

  1. Aniu, to jak z tym terminem? W tytule artykułu jest pytanie na które nie ma konkretnej odpowiedzi. Nie mam tekstu ustawy przed sobą, nie wiem zatem czy temat który nas interesuje jest objęty tym wyjątkiem i którym punktem. Może to być miesiąc, trzy a może i od nowego roku. Jak już pisać, to niech będzie choć mały konkret.

  2. Art. 1 pkt 1 ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami, który wprowadza modyfikację m.in. do artykułu 6 pkt 4 w zakresie uprawnienia do kierowania motocyklami 125 z automatem, miałby wejść w życie w ciągu 30 dni od daty ogłoszenia.
    Senat ma generalnie czas do 30 dni od momentu otrzymania ustawy na zgłoszenie poprawek lub wniosku o odrzucenie. Kolejne 30 dni ma sejm na rozpatrzenie propozycji senatu. Jeśli ustawa nie została odrzucona, przekazuje się ją prezydentowi, który ma 21 dni na zajęcie stanowiska. W przypadku podpisania obowiązuje jeszcze wspomniany okres tzw. vacatio legis.

    http://opis.sejm.gov.pl/pl/procesustawodawczy.php

    Zatem biorąc pod uwagę maksymalne możliwe terminy (z pominięciem opcji weta prezydenckiego): 9 maja projekt ustawy wpłynął do senatu, który powinien go rozpatrzyć do 8 czerwca – w praktyce na planowanym posiedzeniu 5/6 czerwca br. Następnie sejm zajmie się tym najpóźniej na posiedzeniu 24-26 czerwca (kolejne wykracza już poza 30 dniowy termin). Po uchwaleniu przekaże ustawę prezydentowi, który jeśli nie zgłosi weta, powinien ją do ok. połowy lipca podpisać. Jeżeli do tego dodamy 30 dni vacatio legis, można przewidywać wstępnie, że znowelizowane przepisy zaczną obowiązywać już od połowy sierpnia 2014 r. Zgłoszenie weta lub przekazanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego może ten termin wydłużyć.

    I jeszcze jedno: komisja senacka rozpatrująca projektu ustawy zgłosiła poprawki do niej, z tym że nie dotyczyły one interesującej nas kwestii uprawnień kat. B, a głównie kwestii szkoleń i egzaminowania.

  3. W artykule jest napisane: \”Nikt nie zgłosił poprawek do brzmienia nowelizacji\”. Jeżeli odniesiemy to do całości ustawy, to informacja jest błędna, jeżeli tylko do kwestii uprawnień kat. B na motocykle 125, to jest prawidłowa, choć w swoim brzmieniu wprowadzająca w błąd.

    Transmisja z posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej powinna być widoczna na poniższej stronie. Nie wiem natomiast, dlaczego akurat archiwum z posiedzenia tej konkretnie komisji nie jest dostępne, pomimo że pozostałe wczorajsze już są. Może dlatego, że odbywało się w gmachu sejmowym.

    http://www.senat.gov.pl/transmisje/retransmisje/

    W takim układzie pozostaje nam poczekać na pisemne sprawozdanie.

  4. Ewert ty piszesz, że komisja senacka zgłosiła poprawki do tej ustawy, ale autor tego artykułu napisał, iż senat nie zgłosił poprawek do tej nowelizacji. Teraz nie wiem kto ma rację. Na stronie senatu jeszcze niema upublicznionych wyników tego posiedzenia komisji.

  5. Senat będzie głosował w sprawie nowej nowelizacji. Po głosowaniu ustawa wyląduje prezydentowi na stole. Jeśli prezydent nie będzie zwlekał z podpisem to już pod koniec lipca zmiany wejdą w życie.

    Bebrene, tak jak wspomniałem wyżej: zanim ustawa trafi do prezydenta, musi przejść raz jeszcze przez sejm, który albo aprobuje, albo odrzuca poprawki wprowadzone przez senat. Biorąc pod uwagę, że najszybsze (i chyba jedyne możliwe) posiedzenie sejmu, na którym rozpatrywane będą te nowelizacje, odbędzie się w dniach 24-26 czerwca, mało prawdopodobne jest, aby z końcem lipca zmiany te weszły w życie. Jeśli już, to w sierpniu i zapewne nie na początku, tylko w połowie lub nawet później, jeśli wystąpią inne przeszkody typu weto itp.

  6. To jak to w końcu jest? Wczoraj albo przedwczoraj słyszałem gdzieś (w TV, tylko nie pamiętam który kanał), że Senat nie wprowadził żadnej poprawki, więc wygląda na to, że został jeszcze tylko podpis Prezydenta.
    Jeśli jestem w błędzie, to proszę mnie z niego wyprowadzić;-)

  7. Komisja senacka wprowadziła poprawki, nie ruszając zapisu o uprawnieniach kat. B na 125. Niestety, retransmisja z posiedzenia komisji nie jest dostępna na stronie i nie wiadomo dlaczego. Tu jest zapis z poprawkami komisji senackiej, które mają być głosowane w senacie: http://www.senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/senatdruki/5733/druk/638a.pdf
    Ponadto opinia senackiego biura legislacyjnego:
    http://www.senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/senatekspertyzy/2565/plik/638_.pdf
    Co do etapu uchwalania ustawy już była o tym mowa. Projekt aktu prawnego musi wrócić do sejmu zanim zostanie przedstawiony prezydentowi do podpisu.
    http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/senatrp/noty2012/4.pdf
    Tak przy okazji: plan posiedzeń sejmu przewiduje, że oprócz 5 i 6 czerwca, posłowie zbiorą się 10 czerwca. Potem dopiero 24-26 czerwca, więc jak się ktoś mocno uprze i projekt ustawy z poprawkami trafi na posiedzenie 10 czerwca, to może ustawa faktycznie przejdzie wcześniej (końcówka lipca / pocz. sierpnia). Wiele zależy od prezydenta – on ją przecież może zawetować albo skierować do trybunału. Często przed decyzją o podpisie zasięga opinii ekspertów. Zdarzały się ustawy uchwalone przez jego macierzystą partię, które wetował.

  8. Ale co tu dużo gadać. Jak ustawa wejdzie w życie to u nas już prawie skończy się sezon więc lepiej poczekać na wiosnę 2015r.

  9. Marcinie jak policja Ci złapie,to grozi Ci mandat 300 zł i pchanie skutera w najlepszym wypadku, w gorszym odholowanie. Jeśli spowodujesz wypadek to masz przesrane…

  10. Marcin Pola�… napisał:

    A jaki Teraz jest mandat za 125 skuter z kat b tylko ??? Ja właśnie kupiłem Kymco Agility City 125 i nie wiem czy jest sens robic kat A ?

    Naturalnie że nie ma sensu robić A – lepiej poczekać te kilka miesięcy

  11. Mając prawo jazdy kat B ale nie mając kat A mandat to 300 zł, nie mając w ogóle prawka to 500zł.
    Kategorii A nie trzeba robić, jesli już to A1 – tańsza. Chociaż to i tak nie ma sensu, lepiej poczekać a do tego czasu w spokojne niedzielne popołudnie gdy nie ma ruchu ewentualnie zrobić rundkę żeby się nacieszyć chwilowo nabytkiem 🙂

  12. Akurat dla mnie nie będzie 🙂 Ja potrzebuję tylko do przemieszczania się tanio po mieście i nie mieć problemu z parkingiem. Do szybkiej jazdy wolę samochód 🙂

  13. No tak chcę, chociaż jeśli ten przepis nie wejdzie to pójdę na A1 bo tańsze a kupiłem hondę pantheon 125 i chętnie bym jeździł legalnie 🙂

  14. Będzie taka sama sytuacja jak z kategorią AM, będą wszędzie trąbić, my będziemy o tym pisać, a i tak co chwile jakiś gość będzie pytał co i jak, ponieważ przeczytanie artykułu ze zrozumieniem to nieosiągalne wyżyny.

  15. No dobra, a jeżeli prawko kat. B mam już od roku to czy te przepisy będą również mnie obowiązywać? Czy po raz kolejny się dowiem, że “prawo nie działa wstecz”?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button