Aktualnie czytasz:
Przepisy 2017: Motocykliści będą musieli wozić ze sobą zaświadczenie ze stacji diagnostycznej
5

Wkrótce mają wejść w życie kolejne absurdalne przepisy, które sprawią, że będziemy musieli posiadać ze sobą jeszcze więcej dokumentów na wypadek kontroli. Przybędzie nam zaświadczenie o dopuszczeniu pojazdu do ruchu, którą dostaniemy na przeglądzie w stacji diagnostycznej.

Do nowelizacji kodeksu drogowego zmusił nas Parlament Europejski wskazując, iż kierujący pojazdem ma posiadać poświadczenie sprawności technicznej wraz z wynikiem ostatniej kontroli w OSK.

W związku z tym polscy kierowcy będą posiadali informacje o wyniku przeglądu zarówno w dowodzie rejestracyjnym (pieczątka) oraz dodatkowy dokument w formie kartki papieru z dokładnie tą samą informacją. Co ciekawe – dane na temat dopuszczenia do ruchu wszystkich pojazdów w Polsce są dostępne w każdym radiowozie za pośrednictwem bazy CEPiK. Skąd zatem konieczność trzykrotnego poświadczania tego samego faktu? Niewiadomo. Na pewno rozwiązanie to nie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w Polsce, jak i również na stan motocykli i samochodów na naszych drogach.

Wraz z nowelizacją niestety nie planuje się zaostrzenia kar za poruszanie się niesprawnymi pojazdami po naszych drogach. Aktualnie jazda bez ważnego przeglądu nie wiąże się z jakimikolwiek sankcjami finansowymi, poza odebraniem dowodu rejestracyjnego i ew. zakazu dalszej jazdy.

 
Czytaj
REKLAMA

Wybierasz stylowe dwa koła czy mocarne trzy? Peugeot Django 125 i Metropolis 400 na prawo jazdy B!

Dzięki Peugeot możesz się wyróżnić. Wybierz Peugeot Django 125 lub trójkołowy skuter Metropolis 400. Do prowadzenia obu wystarcza jedynie prawo jazdy kategorii B.

Przypomnijmy, że brak dowodu rejestracyjnego w momencie kontroli to jedynie 50 zł.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
9%
heh...
0%
Że co?
18%
Grrrr!
0%
Smutne
27%
 • 10 października 2016 at 17:38

  Nowelizacja się wzieła stąd że legislatorzy nie potrzafią czytać ze zrozumieniem dokumentów w obcym języku – szit. Albo działają świadomie na niekorzyść swoich obywateli – trudno ocenić. A co z osobami które nie mają zaświadczenia bo przegląd uzyskały przed wejściem przepisów i papier wyrzuciły?

 • Nev
  10 października 2016 at 21:20

  Nie wiem jakie to przepisy unijne, bo w UK np nie trzeba mieć przy sobie absolutnie żadnych dokumentów. Dobrze mieć prawo jazdy, ale jak się nie ma to kłopotów wielkich nie będzie.

 • Pytajacy
  11 października 2016 at 05:53

  Co to za motocykl w tle ? bardzo ladne swiatla:)

 • PJS
  14 października 2016 at 09:31

  Przepis idiotyczny.
  Gdzie można znaleźć projekt tych zmian?

 • PJS
  14 października 2016 at 09:37

  Jak to rozwiązać: „A co z osobami które nie mają zaświadczenia bo przegląd uzyskały przed wejściem przepisów i papier wyrzuciły?”.
  Tak samo jak obowiązkowe przeglądy w 50-tkach. Obligatoryjnie Wszyscy wykonujący przegląd po dacie wprowadzenia przepisów w życie maja mieć przy sobie taki dokument.
  Cel wprowadzenia prosty. Kto go nie będzie miał sponsoruje budżet 🙁 Innego wytłumaczenia nie znajduję.