Aktualnie czytasz:
Przepisy 2017: Motocykliści będą musieli wozić ze sobą zaświadczenie ze stacji diagnostycznej
5

Wkrótce mają wejść w życie kolejne absurdalne przepisy, które sprawią, że będziemy musieli posiadać ze sobą jeszcze więcej dokumentów na wypadek kontroli. Przybędzie nam zaświadczenie o dopuszczeniu pojazdu do ruchu, którą dostaniemy na przeglądzie w stacji diagnostycznej.

Do nowelizacji kodeksu drogowego zmusił nas Parlament Europejski wskazując, iż kierujący pojazdem ma posiadać poświadczenie sprawności technicznej wraz z wynikiem ostatniej kontroli w OSK.

W związku z tym polscy kierowcy będą posiadali informacje o wyniku przeglądu zarówno w dowodzie rejestracyjnym (pieczątka) oraz dodatkowy dokument w formie kartki papieru z dokładnie tą samą informacją. Co ciekawe - dane na temat dopuszczenia do ruchu wszystkich pojazdów w Polsce są dostępne w każdym radiowozie za pośrednictwem bazy CEPiK. Skąd zatem konieczność trzykrotnego poświadczania tego samego faktu? Niewiadomo. Na pewno rozwiązanie to nie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w Polsce, jak i również na stan motocykli i samochodów na naszych drogach.

Wraz z nowelizacją niestety nie planuje się zaostrzenia kar za poruszanie się niesprawnymi pojazdami po naszych drogach. Aktualnie jazda bez ważnego przeglądu nie wiąże się z jakimikolwiek sankcjami finansowymi, poza odebraniem dowodu rejestracyjnego i ew. zakazu dalszej jazdy.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Przypomnijmy, że brak dowodu rejestracyjnego w momencie kontroli to jedynie 50 zł.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
17%
33%
 • 10 października 2016 at 17:38

  Nowelizacja się wzieła stąd że legislatorzy nie potrzafią czytać ze zrozumieniem dokumentów w obcym języku – szit. Albo działają świadomie na niekorzyść swoich obywateli – trudno ocenić. A co z osobami które nie mają zaświadczenia bo przegląd uzyskały przed wejściem przepisów i papier wyrzuciły?

 • Nev
  10 października 2016 at 21:20

  Nie wiem jakie to przepisy unijne, bo w UK np nie trzeba mieć przy sobie absolutnie żadnych dokumentów. Dobrze mieć prawo jazdy, ale jak się nie ma to kłopotów wielkich nie będzie.

 • Pytajacy
  11 października 2016 at 05:53

  Co to za motocykl w tle ? bardzo ladne swiatla:)

 • PJS
  14 października 2016 at 09:31

  Przepis idiotyczny.
  Gdzie można znaleźć projekt tych zmian?

 • PJS
  14 października 2016 at 09:37

  Jak to rozwiązać: „A co z osobami które nie mają zaświadczenia bo przegląd uzyskały przed wejściem przepisów i papier wyrzuciły?”.
  Tak samo jak obowiązkowe przeglądy w 50-tkach. Obligatoryjnie Wszyscy wykonujący przegląd po dacie wprowadzenia przepisów w życie maja mieć przy sobie taki dokument.
  Cel wprowadzenia prosty. Kto go nie będzie miał sponsoruje budżet 🙁 Innego wytłumaczenia nie znajduję.