Prawo jazdy AM 2019. Ile kosztuje, jak długo się czeka, czy warto zdawać?

Kiedyś karta motorowerowa, teraz prawo jazdy kategorii AM. W Polsce rocznie poniżej 200 osób zdaje egzamin na tą kategorię. Ile kosztuje prawo jazdy AM, jak długo się na nie czeka i czy w ogóle warto je zdawać? Odpowiadamy na Wasze pytania. 

Niestety, zmiany w prawie które zlikwidowały tzw. kartę motorowerową negatywnie wpłynęły na rozpoczynanie przygody z motoryzacją od najmłodszych lat. Zamiast zachęcać młodych motocyklistów, system stworzony jest tak by ich odstraszać. W przeszłości egzamin i związana z nim „papierologia” były bajecznie proste, a kartę motorowerową miał każdy nastolatek. Nic dziwnego – egzamin odbywał się w szkole, na „motorynce”, pod okiem funkcjonariusza policji.

Mimo, że czynników powodujących zmiany jest więcej to nawet przedstawiciele środowisk egzaminujących widzą problem, o czym pisaliśmy wcześniej. Obecnie do 200 młodych kierowców zdaje egzamin na prawo jazdy AM. Rocznie, w 40-milionowym kraju! 

Ile kosztuje prawo jazdy AM 2019?

Głównym czynnikiem odstraszającym młodych motocyklistów od prawa jazdy kategorii AM jest oczywiście cena i komplikacje związane ze zdobywaniem uprawnień. Po zmianie przepisów była karta motorowerowa stała się prawem jazdy, a to oznacza, że kurs i egzamin w praktyce nie różnią się przesadnie od „większych” kategorii”. Ceny są tylko nieznacznie niższe. 

Badanie lekarskie to wydatek rzędu 100 zł. Kurs w OSK (coraz mniej szkół posiada motorowery na stanie) to wydatek nawet rzędu 1000 zł. Najtańsze jakie udało nam się znaleźć kosztowały ok. 600 zł. Egzamin teoretyczny i praktyczny to 170 zł, a opłata za wydanie dokumentu to 100,50 zł. Całość może wymieść od 870,50 zł do 1270,50 zł. 

Jak długo czeka się na odbiór prawa jazdy AM?

Wiele czynników wpływa na to jak długo przyszły kierowca musi czekać na odbiór prawa jazdy kategorii AM. Jednak uśredniając czas oczekiwania to około dwa tygodnie od pozytywnego zdania egzaminu. Status realizacji dokumentu można w prosty sposób sprawdzić klikając TUTAJ. Zaproszenie po odbiór prawa jazdy powinno znaleźć się na stronie po maksymalnie 3 tygodniach, z reguły jest nawet szybciej.

Czy warto zdawać na prawo jazdy AM?  

Nie bez powodu tak mało osób rocznie podchodzi by zdobyć kartę motorowerową. Koszty, skomplikowany proces i fakt, że dwa lata później… można ubiegać się o prawo jazdy kategorii A1. Motorowerami można też jeździć jeśli ma się ukończone 18 lat. W wielu przypadkach lepiej poczekać.

Problem oczywiście w tym, że organizacje państwowe nie dbają od wczesne edukowanie przyszłych kierowców. Przekształcenie karty motorowerowej w prawo jazdy kategorii AM sprawiło, że zainteresowanie jest znikome, a wielu młodych motocyklistów jeździ bez uprawnień (za co – warto pamiętać – odpowiadają rodzice!). To patologiczna sytuacja wygenerowana głównie przez zmiany w prawie. 

Na to czy warto poświęcić circa 1000 zł na prawo jazdy AM należy odpowiedzieć sobie indywidualnie.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo
[trending]

 

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

2 opinii

  1. Motorowerami można też jeździć jeśli ma się ukończone 18 lat – NIE WPROWADZAJCIE MŁODYCH LUDZI W BŁĄD !!!

    1. Tak, ale każdy kto ukończył 18 lat po dacie 19.01.2013 musi mieć prawo jazdy kategorii AM lub jakiejkolwiek innej wyższej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button