Jak radzić sobie z upałami na motocyklu?

Za oknem piękna pogoda… Zbyt piękna. Ponad 30 stopni Celsjusza w cieniu, powietrze stoi w miejscu i aż nie chce wychodzić się z domu. Jak poradzić sobie z upałami na motocyklu? Doradzamy!

Czasami pogoda za oknem, mimo że piękna i słoneczna, potrafi skutecznie zniechęcić do jazdy na motocyklu. Zwłaszcza, gdy musimy przedrzeć się przez zakorkowane miasto. Jak radzić sobie z upałem na motocyklu? O czym pamiętać, czego unikać?

1. Nawadniaj się, koniecznie!

Może to wydać się błahostką, ale to numer jeden na naszej liście. Nie zapominaj regularnie się nawadniać! Pierwsze objawy odwodnienia pojawiają się już przy 2% deficycie wody w organizmie, a są nimi utrata koncentracji, wydłużony czas reakcji i obniżona wydolność fizyczna. Dwa pierwsze podczas jazdy na motocyklu to przepis na niebezpieczną sytuację. Podczas upałów możemy tracić nawet 1 L wody na godzinę! Braki te musisz koniecznie uzupełnić:

  • zabierz ze sobą wodę niegazowaną i regularnie się zatrzymuj (jeśli trzeba – co 30 minut!)
  • w upalny dzień na motocyklu unikaj kawy, napojów gazowanych, słodkich soków
  • możesz wyposażyć się w tzw. camel bag i pić wodę podczas jazdy
  • pij, pij i jeszcze raz pij!
Porządne kombinezony motocyklowe posiadają miejsca na bukłak z wodą. To świetne rozwiązanie np. na torze wyścigowym, gdzie do warunków pogodowych należy dorzucić wzmożony wysiłek fizyczny. Bukłak z małym plecaczkiem możesz włożyć także na zwykłą kurtkę motocyklową.

2. Kurtki z wentylacją

Upał nie oznacza jeżdżenia w krótkim rękawku. Nadal musimy pamiętać o bezpieczeństwie. Stąd dobrze mieć w szafie motocyklowej odpowiednią odzież z rozbudowaną wentylacją i możliwością wyciągnięcia membrany. Wiatro- i wodoodporne membrany są oddychające i cała sztuka polega na tym, że radzą sobie także w wyższych temperaturach, ale w sytuacji w której słońce topi asfalt membranę spokojnie można zostawić w domu lub wrzucić do plecaka. Przed jazdą otwórz wszystkie możliwe otwory wentylacyjne. Jeśli jeździsz z plecakiem, pamiętaj żeby nie zasłaniał on otworów wentylacyjnych.

Nowoczesne kurtki motocyklowe posiadają wypinane membrany oraz rozbudowane systemy wentylacji. W kurtce SECA Venti Uno znajdziemy wentylację AirXstream oraz panele z meshu. Membranę zostaw w domu lub włóż do plecaka.
Lekka, tekstylna kurtka Richa Stormwind poradzi sobie także gdy dopadnie nas burza.

3. Bielizna termoaktywna

Pod kurtkę załóż bieliznę termoaktywną, najlepiej wykonanej z materiału Coolmax i posiadającą jony srebra. Bielizna termoaktywna ma to do siebie, że „wyrzuca” wilgoć na zewnętrzną stronę i utrzymuje optymalną temperaturę ciała. Dostępna jest w przeróżnych formach (długi-, krótki rękaw, spodenki, skarpety) i na pewno ułatwi upalny dzień. 

Z gorącymi dniami trzeba się zaprzyjaźnić, ponieważ na horyzoncie jest ich tylko więcej. Dobre przygotowanie (tj. odpowiednia odzież), picie dużej ilości płynów oraz planowanie regularnych przerw to gwarancja bezpiecznego i komfortowego dojechania do celu.

Gorący dzień nie oznacza jazdy w krótkich spodenkach. Spodnie motocyklowe, tak samo jak kurtki, posiadają membrany i systemy wentylacji.
Rękawice na lata? Tak! Łączą wygodę użytkowania i z bezpieczeństwem.
[trending]

 

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button