Czyszczenie kasku motocyklowego. Jak go szybko wyczyścić, jak odświeżyć wnętrze?

Numerem jeden w odzieży każdego motocyklisty jest kask. Do kasku można się wręcz przywiązać, a są osoby dla których mycie kasku to świętość. Dzisiaj praktyczne spojrzenie na czyszczenie kasku motocyklowego.

Kask motocyklowy często narażony jest w pierwszej linii na uderzenia owadów czy brud podnoszony z drogi przez inne pojazdy. Każdy motocyklista doświadczył sytuacji w której warstwa owadów na szybie jest przeraźliwie gruba, a widoczność z tego powodu ograniczona. Z drugiej strony brudzimy go także w środku – pocąc się w ciepłe dni, ale także przenosząc bakterie na swojej skórze.

Poniżej przedstawiamy proste sposoby na szybkie wyczyszczenie kasku z wierzchu i wewnątrz.

Czyszczenie kasku motocyklowego z owadów i brudu

Najprostszym sposobem jest posiadanie niedużego atomizera z dedykowaną chemią motocyklową link, np. Motul MC Helmet Visor CleanWystarczy nałożyć preparat, odczekać i delikatną ścierką (nie papierem kuchennym!) zetrzeć zanieczyszczenia. Jeśli brudu jest dużo (np. zaschnięte owady) to w pierwszej kolejności można je „odmoczyć”. Wystarczy położyć mokrą ścierkę na kask (np. starą bawełnianą koszulkę) i  zostawić na kilka minut. Potem jednak nie pocieramy, a zdejmujemy naszą ścierkę, nakładamy dedykowaną chemię i dopiero delikatną ściereczką zdejmujemy brud.

Dlaczego należy uważać i unikać ścierania, zwłaszcza niedostosowanym materiałem? Szyby motocyklowe łatwo porysować, a ich wymiana jest zaskakująco droga. Nim ostrożniej tym lepiej i bezpieczniej. Warto wiedzieć też, że plastikowe elementy na kasku, chociażby wloty wentylacyjne, potrafią być czułe na zbyt mocną chemię. Stąd lepiej unikać środków do mycia szyb czy mycia samochodów i skorzystać z dedykowanego rozwiązania.

Do zapamiętania:

 • używamy tylko delikatnych ścierek
 • gdy brud jest zaschnięty lepiej go odmoczyć przed czyszczeniem
 • dedykowana chemia motocyklowa poradzi sobie z organicznymi resztkami i nie uszkodzi kasku
 • NIGDY nie używaj szczotek na stacjach benzynowych
 • NIGDY nie wycieraj kasku na sucho, zwłaszcza szyby

Dla maniaków:

 • zdemontuj szybę i umyj ją osobno
 • na mechanizm otwierania szyby nałóż olej (chociażby ten dodawany do golarek do włosów)
 • wloty kanałów powietrznych wyczyść szpatułkami do uszu, korzystając dodatkowo z dedykowanej chemii

Jak wyczyścić wnętrze kasku?

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Często nie zdajemy sobie sprawy ile bakterii jest w naszym kasku. Nic dziwnego – to ciepłe i wilgotne środowisko. Żeby sobie z nimi poradzić znów wystarczy dedykowana chemia motocyklowa w spray’u. Motul MC Helmet Interior Clean wystarczy nałożyć na wnętrze kasku link i poczekać aż wywietrzeje. Bezdotykowo, bez konieczności szorowania, rozbierania kasku, wyjmowania wnętrza. Nakładamy preparat, czekamy aż wyściółka wyschnie i możemy jechać dalej. MC Helmet Interior Clean poradzi sobie z bakteriami i niemiłym zapachem. Produkt jest hipoalergiczny, więc nie ma strachu, że podrażni skórę.

Czyste wnętrze kasku dłużej nam posłuży, a dla osób sporo jeżdżących na motocyklach czyste wnętrze to dodatkowy komfort.

Do zapamiętania:

 • to proste, wnętrze możesz czyścić regularnie bez rozbierania kasku
 • wnętrza kasków są brudniejsze, niż nam się wydaje
 • pamiętaj, żeby zastosować środek czyszczący, który nie drażni skóry

Dla maniaków:

 • jeśli Twój kask posiada wyjmowaną wyściółkę – wypierz ją
 • wnętrze wypierz wedle zaleceń producenta
 • możesz zrobić to ręcznie i skorzystać z bezzapachowych, hipoalergicznych płynów do prania ciuszków dziecięcych

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button