Aktualnie czytasz:
Dlaczego warto jeździć na motocyklu/skuterze z plecakiem?

Tęsknie wyglądając za okno. W oczekiwaniu na nadejście sezonu i stopnienie śniegu i lodu, poza treningiem cierpliwości, wykorzystuję ten niemotorowy czas nie tylko na podsumowania doświadczeń z wyjeżdżonych w tym roku kilometrów, ale i na wyciąganie wniosków na następny rok. Ostatnio miałem okazję jeździć w głębokim śniegu na wysłużonym Zippie, przyjemność niewielka, mróz wciska się wszędzie, a koła tańczą niczym gwiazdy na lodzie. Tym bardziej tęsknie za ciepłym wiatrem i wolnością jaką daje jazda po suchym asfalcie.

Czy wiesz, że plecak może uratować Tobie nawet życie?

Tak wspominając te jakże pachnące benzyną chwile, przyszła mi do głowy jakże ciekawa myśl - zawsze praktycznie jeździłem z plecakiem, mniej lub bardziej wypchanym, z reguły z laptopem albo innymi ciekawymi uciskającymi plecy w niespodziewanych miejscach rzeczami. W mijającym roku nie zainwestowałem ani w buzzer - pancerz na siatce, ani w poważną kurtkę z wkładkami i ochraniaczami. Jest to wydatek duży, choć niewątpliwie potrzebny, ale wciąż mam jakiś dysonans myśląc o sobie w plastikowej, pełnej zbroi na małym skuterku, którego maksymalna prędkość nie powala na kolana. Już po zakończeniu sezonu naprawiłem ten błąd i wyposażyłem się w poważna i uszczuplająca budżet kurtkę, ale wiem, że wielu skuterzystów tak asekuracyjnych poglądów nie podziela.

Idąc tym tropem zastanawiałem się, czy w przypadku gleby, ślizgu, czy wjechania przez kogoś w tył skutera, ów plecakowy dodatek bardziej mi pomoże, czy zaszkodzi. Jednak mam przekonanie, że taka ochrona pleców, to bardzo przydatna rzecz, zwłaszcza w bardzo gorące dni, gdzie można sobie co najwyżej założyć nałokietniki i nakolanniki, a i to w teorii, gdyż w praktyce spotkałem używających takowych w liczbie mniejszej niż ilość palców mojej jednej tylko ręki. Przy uderzeniu z tyłu, przy ślizgu, przy upadku posiadanie plecaka może nam nawet uratować kręgosłup, zwłaszcza, jeśli w środku jest coś co przyjmie impet uderzenia, np. laptop, czy coś równie sztywnego i o relatywnie dużej powierzchni. Profesjonalnych ochraniaczy to nie zastąpi, ale na pewno lepiej uszkodzić plecak i zawartość, niż plecy.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Innym plusem jazdy z plecaczkiem jest ten urokliwy fakt, że może on służyć jako oparcie dla pleców, zwłaszcza, gdy nasz skuter jest wyposażony w kufer. Nie raz w dłuższych trasach wygodnie oparty czułem się bardziej jak na chopperze niż skuterze.

Proponuję i Wam, drodzy skuterowcy, gdy już wrócą dni stworzone do jazdy na dwóch kołach, spróbować się przekonać jeśli nie do ochraniaczy, czy poważnej motocyklowej kurtki, to do podstawowej i całkiem wygodnej ochrony, jaką jest plecak właśnie.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Fot.: Skuterowo.com
Jaka jest Twoja reakcja?
100%
0%
0%
16 Komentarze
1 2
 • Zdjęcie profilowe roomcajz
  20 grudnia 2010 at 10:46

  a znając złośliwość rzeczy martwych to nawet sznurówka stanie na sztorc i wbije się w…. miejsce gdzie rozdwajają się plecy

 • Zdjęcie profilowe Kisiu1981
  22 grudnia 2010 at 21:52

  A gdybym przy upadku lub wjechaniu w tył skutera przez samochód miał plecak wypełniony czterema gorącymi pizzami wielkości XXL z pepperoni, cebulą i papryką? Zastanawiam się czy zginę w 2011 roku;-)

 • Zdjęcie profilowe
  hiroshima
  23 grudnia 2010 at 17:32

  W moim poprzednim komentarzu masz link do filmiku w którym samochód wjechał w tył większemu skuterowi, dołóż do tego plecak i masz odpowiedź :D.

 • Zdjęcie profilowe Diabelski
  1 stycznia 2011 at 14:43

  A ja w pelni popieram ale nie plecak bo to nic nie daje tak naprawde.Sam jezdze w kurtce na jesien wypchaną roznymi wstawkami lacznie z kregoslupem.A co do zbroi to na lato bardzo dobre rozwiazanie i bezpiecznie i dobrze to wyglonda nawet jak na skuter.pozdrawiam

 • Zdjęcie profilowe stachu1722
  12 marca 2011 at 18:33

  Skoro jazda z plecakiem bezpieczniejsza jest to od poniedziałku do piątku jestem bardzo bezpieczny z tyloma książkami na plecach.

 • Zdjęcie profilowe ApRiLiA
  28 listopada 2011 at 20:10

  Ja prawie zawsze jeżdże z plecakiem to do szkoły na dalsze wypady ale tak naprawde nigdy nie ratował mi życia 😀