Dlaczego motocykle nie mają tylnego światła przeciwmgielnego? [VIDEO]

Dobre pytanie...

W skrócie
  • O światłach przeciwmgłowych w motocyklach - dlaczego nie są na liście fabrycznego wyposażenia?
  • Dodatkowe oświetlenie, a przepisy prawne
  • Wons dobrze prawi, czyli dlaczego warto zadbać o widoczność waszego motocykla [VIDEO]

Przednia część motocykli szczególnie należących do segmentu Adventure utożsamiana jest ze sporą liczbą dodatkowych świateł przeciwmgłowych, które nie tylko mają zwiększyć widoczność podczas jazdy we mgle, ale przede wszystkim służą poprawie designu i nadaniu nieco agresywnego wyglądu. Dlaczego zatem żaden z producentów fabrycznie nie montuje ich z zarówno z przodu, jak i z tyłu?

Niestety, ale muszę to powiedzieć – nie wszystkie wprowadzane przez nas modyfikacje w motocyklach zawsze mają sens. Ba, zdecydowana większość z nich ogranicza się jedynie do aspektów wizualnych, zapominając przy tym o wymaganych normach homologacji w momencie zakupu najróżniejszych dodatków ze wschodnich portali aukcyjnych. Śmiem twierdzić, że prym zaraz po akcesoryjnych manetkach wiodą dodatkowe lampy przeciwmgielne, które zazwyczaj mają najróżniejsze tryby świecenia, które idealnie wpasowują się zarówno w ramy jazdy nocą, ale także nieśpiesznie poruszając się weselną paradą.

Zatem jeżeli wasz motocykl standardowo lub opcjonalnie posiada chociażby nieśmiało wystający kawałek gmola koniecznie należy zamontować na nim dodatkowe oświetlenie, które pięknie na aukcjach nazwane jest przeciwmgielnym. Faktycznie, fabrycznie montowane jest w niewielkiej liczbie modeli ono nie istnieje, ale zdarzają się wyjątki. Nikt jednak nie zastanawia się, że absolutnie żadnym egzemplarzu nie ma go z tyłu. Dlaczego?

Najważniejsze informacje:

  1. Montujemy dodatkowe światła przeciwmgłowe z przodu, ale dlaczego nikt nie zadba o dodatkowe oświetlenie z tyłu?
  2. Światła przeciwmgłowe w motocyklu, a obowiązujące przepisy – czy można je montować?
  3. Wons rozprawia się ze światłami przeciwmgielnymi w motocyklach. [VIDEO]

No i to jest całkiem dobre pytanie – z przodu oczywiście dodatkowe oświetlenie zdecydowanie przydaje się jeżeli dużo jeździmy po zmierzchu, ale nie znam przypadku, w którym właściciel pomyślałby o usprawnieniu tylnej lampy, wzbogacając ją o dodatkowe światło używane podczas jazdy we mgle. Zastanawiające, nieprawdaż?

WONS O ŚWIATŁACH PRZECIWMGIELNYCH W MOTOCYKLACH

Oczywiście przepisy prawnie nie wymagają od producentów motocykli montażu dodatkowego oświetlenia przeznaczonego do jazdy we mgle, dlatego też niewielkie grono modeli posiada je w standardzie. Zazwyczaj z przodu motocykla dokładamy je we własnym zakresie, kompletnie nie myśląc przy tym o tylnej części. Jeżeli oczywiście coś nie jest wymagane to nikt dodatkowo nie będzie inwestował w motocykl, jednocześnie podwyższając jego kwotę zakupu. Ale czy polskie przepisy w ogóle pozwalają na montaż dodatkowego oświetlenia przeciwmgłowegow motocyklach?

Światła przeciwmgłowe, a przepisy

Raczej was nie zaskoczę, bo oczywiście montaż dodatkowego oświetlenia służącego do jazdy we mgle na motocyklu jest zgodny z prawem i kierowca może zdecydować się na kupno pojedynczego lub podwójnego światła. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dwie lampy są konieczne w przypadku, gdy szerokość motocykla wynosi powyżej 1,3 m. Muszą zostać umieszczone nie dalej niż 400 mm od bocznego obrysu i nie niżej niż 250 mm, a dodatkowo nie mogą być umiejscowione wyżej niż światło lub światła mijania. W przypadku pojedynczej lampy przeciwmgłowej należy ją zainstalować w podłużnej osi środkowej jednośladu i poniżej centralnego reflektora. Nie muszę już raczej dodawać, że muszą posiadać one stosowanie homologację. Od tego powinniśmy rozpocząć poszukiwania.

Kiedy można używać dodatkowych świateł przeciwmgłowych?

Przepisy jasno określają przypadki, w których można i również należy korzystać w dodatkowego oświetlenie przeciwmgielnego. Warunki odnajdziemy w art. 30 i 51 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.):

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Ostrzeganie oraz jazda w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza

Art. 30. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:  

1) kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany: 

a) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie, 

b) poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania

2) kierujący innym pojazdem niż pojazd, o którym mowa w pkt 1, jest obowiązany: 

a) włączyć światła, w które pojazd jest wyposażony, 

b) korzystać z pobocza drogi, a jeżeli nie jest to możliwe, jechać jak najbliżej krawędzi jezdni i nie wyprzedzaćinnego pojazdu. 

2. Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.  

3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.  

Jaki mandat grozi za jazdę bez lub z włączonymi światłami przeciwmgielnymi?

  • Jazda z włączonymi światłami przeciwmgłowymi pomimo dobrej przejrzystości powietrza – mandat karny w wysokości 100 złotych oraz 2 punkty karne,
  • Brak włączenia świateł przeciwmgłowych w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza – mandat karny 200 złotych oraz 2 punkty karne.

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button