Taryfikator mandatów 2015: Co grozi za niezapłacenie mandatu w terminie?

Od 11 kwietnia na drogach obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Zakłada on wyższe kwoty za łamanie kodeksu drogowego.  Jest jednak kilka zmian, o których warto wiedzieć.

Negocjacja

Ponieważ taryfikator przewiduje pewne granice, w jakich może zostać ustalona kwota mandatu, pozostawia to pewne miejsce na ewentualne negocjacje z funkcjonariuszem. Oczywiście nigdy nie ma gwarancji, że nasze próby zakończą się sukcesem – czasami jednak warto spróbować. Czasami jednak warto spróbować wytłumaczyć policjantowi czy strażnikowi swoje zachowanie. Należy jednak pamiętać, że mundurowi znają większość rzewnych i internetowych historyjek – w takim wypadku negocjacja może przynieść dokładnie odwrotny skutek.

Co jeśli nie zapłacimy?

Niestety nic się nie zmieniło jeżeli chodzi o ściągalność mandatów. Jeżeli zdecydujemy się na to, żeby nie zapłacić za karę, lub najzwyczajniej w świecie zapomnieliśmy to zrobić, egzekwowaniem należności nadal będą zajmować się urzędy skarbowe. Dla osób, które mieszkają i płacą podatki w Polsce oznacza to, że prędzej czy później ktoś upomni się o własność państwa. Choć w przypadku fiskusa, to raczej zostaniemy postawieni przed faktem dokonanym. Kwota mandatu zostanie po prostu ściągnięta z ewentualnej nadpłaty na poczet podatku od dochodu.
Sytuacja może wyglądać o wiele gorzej, kiedy nie ma z czego ściągać należności. Wtedy sąd może zdecydować o karze zastępczej – czyli po prostu o karze pozbawienia wolności. Tyle tylko, że koszt takiej kary będzie jeszcze większy. Należy bowiem doliczyć dodatkowo koszty egzekucyjne oraz doprowadzenia do zakładu karnego.

Bądź zawsze na bieżąco dzięki Jednoślad.pl News

Należy pamiętać, że poza wzrostem kwot grzywny, dodatkowo od 1 lipca br. zmieniają się przepisy zgodnie z którymi policja, w sytuacji przekroczenia prędkości o 50 km/h (lub więcej) w obszarze zabudowanym, będzie mogła zatrzymać na trzy miesiące prawo jazdy w trakcie prowadzonej kontroli.

Czytaj dalej

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button