Aktualnie czytasz:
Prezydent podpisał „ustawę CEPiK-ową”. Nie będziemy musieli mieć przy sobie dokumentów
1

Tak jak pisaliśmy wcześniej, od 4 czerwca nie będziemy musieli posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia umowy z ubezpieczycielem (OC). Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. „ustawę CEPiK-ową”. 

Informacja prasowa nadesłana przez Kancelarię Prezydenta RP w sposób klarowny wyjaśnia także, jak będzie wyglądała możliwość nieposiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC. Dodatkowo, rozjaśnia zapytania dotyczące sytuacji w której dowód mógłby być zabrany (bez posiadania go fizycznie przy sobie):

Ustawa wprowadza bardzo istotną zmianę w art. 38 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1260, z późn. zm.), polegającą na zwolnieniu obywateli polskich z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania podczas kontroli drogowej: dowodu rejestracyjnego i dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu. Jeśli samochód zostanie zatrzymany do kontroli, dane te sprawdzą funkcjonariusze policji czy Inspekcji Transportu Drogowego w centralnej ewidencji pojazdów. W przypadku zatrzymania dowodu rejestracyjnego, kierowca otrzyma pokwitowanie, a w bazie danych zostanie odnotowana odpowiednia informacja. Zwrot dokumentu nastąpi także w sposób wirtualny przez wymazanie z bazy informacji o zatrzymaniu uzależniono stosowanie wskazanych przepisów od wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających odnotowanie zatrzymania i zwrotu dokumentu w CEP.

Oczywiście, nadal wdrażanie systemu CEPiK 2.0 będzie etapowe. Jak bardzo etapowe? Tego jeszcze nie wiemy, ale Ministerstwo Cyfryzacji mówi o nawet kilku latach. 

 
Czytaj
REKLAMA

Bajaj Pulsar 125: Witamy w Polsce!

Modele Pulsar NS 125, Pulsar NS 200 i Pulsar RS 200 rozszerzają portfolio modelowe marki Bajaj w Polsce. Sprzedażowe hity testowane są na jednym z bardziej wymagających rynków na świecie – w Indiach. 12 KM, 11 Nm i gwarancja niezawodności oraz radości z jazdy na każdym kilometrze.

 

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
86%
heh...
14%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%
1 Komentarze
  • LeszekR
    20 maja 2018 at 18:34

    Ważna uwaga. W czerwcu dalej musimy wozić ze soba DR i PJ. cytat. „Podkreślenia wymaga fakt, że zmiany te wejdą w życie (zgodnie z art. 17 omawianej ustawy) po wdrożeniu koniecznych rozwiązań technicznych. Konkretna data zostanie opublikowana, z co najmniej trzymiesięcznym wyprzedzeniem, w formie komunikatu Ministra Cyfryzacji.”