Pomiar prędkości w Polsce

Na polskich drogach obowiązuje ograniczenie dopuszczalnych prędkości, z którymi można się poruszać. Maksymalne prędkości określa ustawa o Ruchu Drogowym. Przestrzeganie zapisów ustawy i określonych w niej prędkości jest kontrolowane na kilka sposobów. Pomiar prędkości zazwyczaj wykonywany jest przez funkcjonariuszy Policji oraz przez trwale osadzone urządzenia, takie jak fotoradary czy systemy odcinkowego pomiaru prędkości.

Czym dokonuje pomiaru prędkości Policja? Od lat w użyciu są tak zwane “suszarki”, czyli radary ręczne. Są to najczęściej radary wykorzystujące promieniowanie mikrofalowe lub wiązkę laserową.

Policja korzysta również z przenośnych fotoradarów do pomiaru prędkości. Dokonują go one poprzez wysyłanie fal w kierunku pojazdu, podobnie jak radary ręczne. W przypadku wychwycenia przekroczenia prędkości uwieczniają one na zdjęciu pojazd, który ją przekroczył. Kolejnym ze sposobów pomiaru prędkości przez Policję jest korzystanie w wideorejestratorów i wideoradarów.

Po całym kraju rozsiane są również urządzenia zamontowane na stałe, które dokonują pomiaru prędkości bez konieczności obecności człowieka. Mowa oczywiście o stacjonarnych fotoradarach i odcinkowych pomiarach prędkości. Te ostatnie na dobre zagościły w Polsce i powstaje ich coraz więcej na terenie naszego kraju.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button