Aktualnie czytasz:
Motor czy motocykl? Która z form jest prawidłowa? Jak mówić na jednoślad?
6

Na Forum Skuterowo.com, naszym Facebooku i w wielu komentarzach często zwracacie uwagę na stosowanie określenia „motor” w stosunku do jednośladów. To daje pretekst wielu dyskusjom, a niekiedy i mocnym wymianom zdań. Czy słusznie? Można na motocykl mówić per motor?

Jedna i druga ze stron ma swoje argumenty. Używanie formy „motor” względem motocykla jest bardzo głęboko zakorzenione w języku polskim.  Z punktu widzenia słowników języka polskiego i członków Rady Języka Polskiego, nie jest to błąd językowy. Potwierdza ten fakt nawet Wielki słownik W. Doroszewskiego, który wskazuje na dwojakie znaczenie tego słowa – motor jako mechanizm przetwarzający energię elektryczną lub cieplną na energię mechaniczną lub potocznie motocykl.

Słowo „potocznie” ma tutaj ogromne znaczenie. Trudno jest znaleźć dokładną genezę powstania dwuznaczności „motoru”. Fakt, że poprzez wiele lat funkcjonowania w potocznym słownictwie na trwale wpisał się do naszej mowy. Stąd nie powinniśmy zarzucać osobom stosującym tę formę nazewnictwa, że popełniają językowe faux pas. To poprawne słownikowe określenie i tyle.

W świecie motocyklowym używanie słowa „motor” w odniesieniu do motocykla powoduje zgrzyt. Mówi się – „motor” to masz pod bakiem. Też powstało dużo memów na ten temat pokazujących różnicę pomiędzy motorem a motocyklem. Zdecydowanie jest już lepiej skrócić „motocykl” do formy „moto” – zamiast „mam motor, jeżdżę motorem” – lepiej powiedzieć potocznie „mam moto, jeżdżę na moto”.
Trudno jest jednak wytłumaczyć dlaczego w naszym świecie określenie „motor” tak bardzo działa drażniąco na miłośników jednośladów. Bez względu na Wasze poglądy ważne, aby być w pełni wyrozumiałym dla obu stron.

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

A ty jak mówisz na jednoślady? Motocykl czy motor?

 

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Jaka jest Twoja reakcja?
11%
7%
6%
 • Zdjęcie profilowe Deep_Nothingness
  2 lipca 2015 at 11:01

  Mnie zawsze uczono, że motor to jednostka napędowa, która znajduję się w min. w samochodach i motocyklach. Aczkolwiek samemu używam słowa motor w odniesieniu do pojazdu zwłaszcza, kiedy rozmawiam w gronie znajomych, którzy nie będąc w temacie nie widzą różnicy.

 • Zdjęcie profilowe eadem
  2 lipca 2015 at 20:33

  ścigacz, harlej, skuter – Kowalskiego jednośladów gatunki 😉

 • Zdjęcie profilowe Rysio_Misio
  2 lipca 2015 at 20:54

  Krzywy z Kielc ma zawsze na to prawie jedno określenie… MOTÓR vel. BIKE. 🙂
  >
  Czy Krzywy ma rację? Pytanie za tysiaka. Krzywy płaci tysiaka, chyba, że jednak zapomni. ;-)))

 • Zdjęcie profilowe alande
  2 lipca 2015 at 22:22

  Na skutery skuter, a na motorowery – motor.

 • Ja
  4 marca 2018 at 12:56

  Motor i tyle.

 • Kubuś
  11 listopada 2018 at 14:20

  W dużych miastach zawsze mówiono motor a motocykl był na wsi i w serialu „Daleko od szosy’. Moim zdaniem nie ważne obie wersje są prawidłowe skoro wiadomo o co chodzi 🙂