125 ccm
Aktualnie czytasz:
Motor 125: charakterystyka i historia
0

Motor 125 to motocykl przynależący do grupy motocykli, których pojemność skokowa silnika wynosi 125cm3. Ustawa podpisana przez prezydenta Komorowskiego w 2014 przyniosła prawdziwą rewolucję na rynku jednośladów oraz także właśnie w grupie tych 125-tek. Nowe przepisy zezwoliły na poruszanie się motorami 125 bez robienia dodatkowych uprawnień, o ile jest się w posiadaniu prawa jazdy kategorii B od co najmniej trzech lat.

Jeżeli nie posiada się kategorii B prawa jazdy to należy mieć uprawnienia typu A1. Przepisy regulują również parametry maszyny, musi to być pojazd, którego moc maksymalna wynosi 11 kW oraz stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającego 0,1 kW/kg. Co to oznacza konkretnie w stosunku do motorów 125? Że ich moc maksymalna może wynosić 15 KM.
Motor 125 – przeznaczenie

Nie ma się co łudzić, że na motocyklu typu 125 pojedziemy w daleką trasę i komfortowo będziemy mknąć przed siebie przez setki kilometrów. Komfort takiej podróży nie byłby zbyt wysoki. Motory 125 są jednak idealnym wyborem, jeśli chodzi o jazdę po mieście. Maszyną taką zwinnie ominiesz korki i szybko dotrzesz na miejsce.

Motor 125 – co wybrać?

 
Czytaj
REKLAMA

Prezenty od Junaka

Kup dowolny jednoślad marki Junak, a otrzymasz kask z blendą Junak oraz 5L oleju Platinum Rider.

Wielu początkujących kierowców zastanawia się jaki motocykl wybrać. Często podkreśla się, że to właśnie motor 125 jest najlepszym wyborem na pierwszą maszynę. Segment 125-tek oferuje szeroki wybór jednośladów i wybranie z nich czegoś dla siebie może stanowić nie lada zagwozdkę.

Motor 125: Garść danych

Motor 125
Typ grupy Motocykle sportowo-turystyczne i skutery
Pojemność silnika  125cm3
Rodzaj wymaganych uprawnień prawo jazdy kat.  A1 lub kat. B powyżej 3
Prędkość maksymalna Do 180 km/h
Producenci m.in. Yamaha, Romet, Honda, Kawasaki
Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
80%
Interesujące
0%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
20%
Smutne
0%