Rumunia na motocyklu – najlepsze miejsca. Odwiedź je zanim wszyscy Twoi kumple już tam pojadą!

Blisko, tanio i pięknie - Rumunia to świetny kierunek

W skrócie
  • Rumunia na motocyklu - koniecznie musisz tam pojechać!
  • Piękne i kultowe trasy, fantastyczne widoki i wiele historycznych miejsc, w których musisz być zanim będą tam wszyscy Twoi kumple
  • Plan na 2024 rok - Rumunia!

Wyjazd motocyklowy do Rumunii to podróż pełna przygód i niezapomnianych widoków. Kraj ten jest znany z malowniczych krajobrazów, górskich przełęczy i zakręconych dróg, które przyciągają miłośników jazdy na dwóch kółkach z całego świata. Koniecznie musisz je odwiedzić zanim wszyscy Twoi motocyklowi kumple już tam będą!

Motocyklowy wyjazd do Rumunii to nie tylko odkrywanie malowniczych krajobrazów i serpentynowych dróg, ale także możliwość zagłębienia się w fascynującą historię kraju, związki z legendą Drakuli oraz odkrycie ciekawostek kulturowych. Zdecydowanie kraj jest jest wyjątkowo bogaty pod wieloma względami i będzie zaskakiwać was na każdym kroku. Ale o tym już zdecydowanie musicie przekonać się na własnej skórze. Wszystko zaczyna się od planowania, które zdecydowanie najlepiej wychodzi zimą lub wczesną wiosną. Zatem macie idealny moment, aby klepnąć urlop, ustalić wstępną trasę, a potem odliczać już tylko dni do upragnionego wyjazdu.

Wyjazd motocyklowy to nie tylko podróż z punktu A do punktu B, ale prawdziwe doświadczenie, które oferuje wiele korzyści dla miłośników jazdy na dwóch kółkach. Rumunia to idealny kraj na rozpoczęcie swojej przygody z dalszymi podróżami motocyklowymi, który nie tylko zachwyci was pięknymi widokami, krętymi drogami, ale także fantastyczną kuchnią i stosunkowo niskimi cenami.

Najważniejsze informacje:

  1. Rumunia na motocyklu – idealna destynacja na rozpoczęcie swojej przygody z wyprawami motocyklowymi.
  2. Piękne kultowe drogi, historyczne zamki i genialne widoki – musisz koniecznie tam pojechać zanim zrobią to wszyscy Twoi kumple!
  3. Kilka najważniejszych punktów, które musisz odwiedzić wybierając się do Rumunii.

Dobra wiadomość dla motocyklistów:

Dobra wiadomość dla motocyklistów – do Rumunii bez apteczki, gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego!

Motocykl daje poczucie absolutnej wolności i niezależności. Podczas jazdy motocyklem możesz wybierać trasę, zatrzymywać się tam, gdzie chcesz, i eksplorować miejsca, które Cię fascynują, bez ograniczeń. Rumunia to kultowe drogi takie jak chociażby droga Transfăgărășan i Transalpina, ale również urocza Transylwania, wąwóz Bicaz czy Rarău Pass. Zdecydowanie każdy znajdzie tam coś dla siebie i jedynie od was zależy czy będziecie chcieli eksplorować najciekawsze drogi czy cieszyć się jazdą szlakiem średniowiecznych zamków. Co koniecznie musicie odwiedzić wybierając się do Rumunii?

Droga Transfăgărășan

Transfăgărășan to serpentynowa droga o długości około 90 kilometrów, która przebiega przez Karpaty Południowe w środkowej Rumunii. Droga ta została zbudowana w latach 70. XX wieku, aby ułatwić dostęp do strategicznych obszarów górskich. Ze szlaku roztaczają się spektakularne widoki na otaczający krajobraz, w tym góry, doliny, wodospady i jeziora. Jednym z najbardziej spektakularnych punktów widokowych jest zamek Poenar, który znajduje się na szczycie klifu i oferuje panoramiczne widoki na okolicę. Jadąc Transfăgărășanem, motocykliści przejeżdżają przez wiele tuneli i mostów, które czynią tę trasę jeszcze bardziej atrakcyjną. Jednym z najbardziej znanych jest Tunel Capra, który prowadzi z długiego i ciemnego tunelu bezpośrednio do malowniczych widoków po drugiej stronie góry. Ze względu na warunki klimatyczne i pogodowe droga Transfăgărășan jest dostępna zazwyczaj od czerwca do września. Zimą droga ta jest zawsze zaśnieżona i nieprzejezdna. Trasa ta rozpoczyna się w Bascovi niedaleko miasta Pitesti, a kończy w Cartisoarze w regionie Sibiu.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Transaplina

Transalpina, zwana także „Drogą Królewską”, jest najwyżej położoną drogą w Rumunii. Trasa ta oferuje motocyklistom wyjątkowe wrażenia z jazdy wśród panoramicznych widoków na szczyty górskie i zielone łąki. Przechodzi przez góry Parâng, Lotrului i Cindrel w południowej Rumunii. Droga ta jest wyjątkowa ze względu na kręte zakręty, strome podjazdy i spektakularne widoki na góry i doliny. Transalpina wznosi się na wysokość ponad 2145 m n.p.m. Budowę Transalpiny rozpoczęto w latach trzydziestych XX wieku, ale prace przerwano podczas II wojny światowej. Droga została ukończona i oddana do ruchu dopiero w latach 60. Początkowo służyła głównie jako trasa wojskowa, ale obecnie stała się popularną drogą turystyczną. Transalpina ma długość około 148 kilometrów i biegnie od Novaca w południowej Rumunii do Sebeș na północy.

Przełęcz Bicaz

Przełęcz Bicaz (znana również jako „przełęcz Bicaz” lub „Cheile Bicazului”) to kolejna kultowa droga motocyklowa w Rumunii, która przebiega przez przełęcz Bicaz, jedną z najgłębszych w kraju. Motocykliści mogą cieszyć się malowniczymi alejkami otoczonymi wysokimi klifami i klifami. Przełęcz Bicaz znajduje się w północno-wschodniej Rumunii, w pobliżu miasta Bicazi i jest częścią drogi DN12C, która przebiega przez góry Ceahlău i Hășmași. Wąwóz Bicazi jest wyjątkowy ze względu na strome klify i wąwóz, przez który przepływa rzeka Bicazi. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech wąwozu Bicaz są strome klify i wąwóz, które tworzą imponujący krajobraz. Jadąc tą trasą motocykliści mogą podziwiać wyjątkową formację skalną i przejechać wiele tuneli wciśniętych w skały.

Rarău Pass

Przełęcz Rarău znajduje się w górach Rarău w północnej Rumunii. Droga przez wąwóz Rarău oferuje motocyklistom niezapomniane widoki na formacje skalne, szczyty górskie i zielone doliny. Trasa ta prowadzi przez malowniczy krajobraz, w którym można podziwiać naturalne piękno Rumunii. Przełęcz Rarău jest dostępna dla motocyklistów przez większą część roku, jednak zimą jest zamknięta ze względu na warunki atmosferyczne i opady śniegu. Przed zaplanowaniem podróży zaleca się zapoznanie z warunkami panującymi na drogach. Pogoda na pewno Cię tam zaskoczy.

Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości czy warto pojechać motocyklem do Rumunii lub czy wasz jednoślad jest odpowiedni do takiej podróży, to już śpieszmy z rozwianiem wszystkich wątpliwości, które mogą się pojawić. Wystarczy, że obejrzycie poniższy film, a wasze plany na nadchodzący sezon pojawią się same.

Wesoły cmentarz

Wesoły Cmentarz (Cimitirul Vesel) to unikalne miejsce w Rumunii, które jest znane z niekonwencjonalnego podejścia do pochówku i upamiętniania zmarłych. Znajduje się w miasteczku Sapanta, w północnej części Rumunii, niedaleko granicy z Ukrainą. Miasteczko położone jest w regionie Maramureș, który słynie z tradycyjnej architektury drewnianej i bogatej kultury ludowej. Wesoły Cmentarz został założony w latach 30. XX wieku przez miejscowego artystę, Stan Ioan Pătraș, który był rzeźbiarzem i twórcą malowideł na nagrobkach. Jego celem było uczczenie życia i wspomnienie o zmarłych w sposób radosny i pełen humoru. Każdy nagrobek przedstawia scenę z życia zmarłego, zazwyczaj związana z jego zawodem, zainteresowaniami lub anegdotami z życia.

Zamek Drakuli

Większość z Was zapewne zna legendę o Drakuli. Transylwania, region środkowej Rumunii, znana jest ze swoich związków z legendarnym Draculą, księciem Władysławem III Draculą, który stał się inspiracją dla postaci Drakuli granej przez Brama Stokera. Zamek Bran położony jest w Karpatach Południowych, w pobliżu miasta Bran w środkowej Rumunii. Jest to średniowieczna twierdza słynąca z legendy o Drakuli, choć rzeczywistość ta nie została historycznie potwierdzona. Zamek Bran na przestrzeni wieków pełnił wiele funkcji, m.in. jako twierdza obronna, a także rezydencja rodzin królewskich.

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button