Aktualnie czytasz:
Uwaga! Zażywasz te leki? Możesz stracić prawo jazdy!
0

Lekarze, farmaceuci oraz producenci pewnych leków stanowczo odradzają prowadzenie pojazdu po zastosowaniu pewnych leków. Ich lista jest całkiem niekrótka. Jednak zastosowanie części z tych leków może zakończyć się odebraniem prawa jazdy podczas policyjnej kontroli. Dlaczego? 

Za sprawę odpowiedzialne są substancje takie jak metadon,petydyna, fentanyl, a także na przykład bardziej powszechnie znane kodeina i morfina. Te a także inne substancje widnieją na liście zakazanych za kółkiem substancji psychoaktywnych. Warto pamiętać o tym, że potrafią one występować nie tylko w "poważnych" lekach, ale także np. w niewinnym i dostępnym bez recepty syropie na kaszel.

Takie substancje jak np. wspomniana kodeina potrafią bardzo niekorzystnie wpływać na nasz refleks, powodować utrudniające utrzymanie równowagi i prawidłową ocenę odległości zawroty głowy, czy np. otępienie lub stany lękowe. Wszystkie te efekty uboczne mogą prowadzić do tragicznych w skutkach następstw. Dlatego jeśli zażywasz leki zawierające takie substancje, absolutnie nie pchaj się za kierownicę.

Kaszel? Astma? Uważaj!

Niebezprecedensową jest sytuacja, kiedy wykonany przez policjanta narkotest pokazuje wynik pozytywny, pomimo, że kierowca nie stosuje zakazanych używek. Za taką niesłuszną wpadkę odpowiedzialne są właśnie niektóre z dostępnych powszechnie leków. Np. zawarta w syropie kodeina może zostać wskazana przez certyfikowane urządzenie pomiarowe jako amfetamina, w takim wypadku prawko zostanie zabrane, a sprawa trafi przed sąd. Dopiero wówczas będziesz mógł dochodzić swoich praw i próbować udowodnić niewinność, tj, niestosowanie narkotyków. Leki zawierające kodeinę w większych stężeniach to np. Nurofen Plus, Ascodan, Antidol, czy Talvosilen, czy Ultracod.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Podobna sytuacja może mieć miejsce gdy stosujesz leki na astmę. Aspulmo, Sabumalin, Ventolin i im podobne leki zawierają substancję aktywną o nazwie Salbutamol. Ten środek podczas narkotestu również może wskazać stosowanie amfetaminy.

Jeśli chcesz sprawdzić czy dana substancja jest zawarta w stosowanym przez ciebie leku, to najlepiej sprawdź dokładnie jego skład, lub np. skorzystaj ze strony lekinfo24.pl. Znajdziesz tam informacje o lekach zawierających odpowiednie substancje oraz o ich stężeniach.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Jaka jest Twoja reakcja?
20%
50%
30%