Uwaga! Zażywasz te leki? Możesz stracić prawo jazdy!

Lekarze, farmaceuci oraz producenci pewnych leków stanowczo odradzają prowadzenie pojazdu po zastosowaniu pewnych leków. Ich lista jest całkiem niekrótka. Jednak zastosowanie części z tych leków może zakończyć się odebraniem prawa jazdy podczas policyjnej kontroli. Dlaczego? 

Za sprawę odpowiedzialne są substancje takie jak metadon,petydyna, fentanyl, a także na przykład bardziej powszechnie znane kodeina i morfina. Te a także inne substancje widnieją na liście zakazanych za kółkiem substancji psychoaktywnych. Warto pamiętać o tym, że potrafią one występować nie tylko w “poważnych” lekach, ale także np. w niewinnym i dostępnym bez recepty syropie na kaszel.

Takie substancje jak np. wspomniana kodeina potrafią bardzo niekorzystnie wpływać na nasz refleks, powodować utrudniające utrzymanie równowagi i prawidłową ocenę odległości zawroty głowy, czy np. otępienie lub stany lękowe. Wszystkie te efekty uboczne mogą prowadzić do tragicznych w skutkach następstw. Dlatego jeśli zażywasz leki zawierające takie substancje, absolutnie nie pchaj się za kierownicę.

Kaszel? Astma? Uważaj!

Niebezprecedensową jest sytuacja, kiedy wykonany przez policjanta narkotest pokazuje wynik pozytywny, pomimo, że kierowca nie stosuje zakazanych używek. Za taką niesłuszną wpadkę odpowiedzialne są właśnie niektóre z dostępnych powszechnie leków. Np. zawarta w syropie kodeina może zostać wskazana przez certyfikowane urządzenie pomiarowe jako amfetamina, w takim wypadku prawko zostanie zabrane, a sprawa trafi przed sąd. Dopiero wówczas będziesz mógł dochodzić swoich praw i próbować udowodnić niewinność, tj, niestosowanie narkotyków. Leki zawierające kodeinę w większych stężeniach to np. Nurofen Plus, Ascodan, Antidol, czy Talvosilen, czy Ultracod.

Podobna sytuacja może mieć miejsce gdy stosujesz leki na astmę. Aspulmo, Sabumalin, Ventolin i im podobne leki zawierają substancję aktywną o nazwie Salbutamol. Ten środek podczas narkotestu również może wskazać stosowanie amfetaminy.

Jeśli chcesz sprawdzić czy dana substancja jest zawarta w stosowanym przez ciebie leku, to najlepiej sprawdź dokładnie jego skład, lub np. skorzystaj ze strony lekinfo24.pl. Znajdziesz tam informacje o lekach zawierających odpowiednie substancje oraz o ich stężeniach.

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button