Aktualnie czytasz:
Prawo o ruchu drogowym 2020: Nie zarejestrowałeś motocykla lub samochodu? Będzie kara
0

Prawo o ruchu drogowym 2020: Nie zarejestrowałeś motocykla lub samochodu? Będzie kara

autor: Przemysław Borkowski31 stycznia 2020

Przypominamy, że 1 stycznia 2020 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy ustawy "Prawo o ruchu drogowym", dotyczące nakładania nowych obowiązków oraz kar na świeżo upieczonych właścicieli pojazdów sprowadzonych z terenu Unii Europejskiej. 

Do egzekwowanych obowiązków należy zarejestrowanie sprowadzonego pojazdu w terminie nieprzekraczającym 30 dni od daty sprowadzenia do kraju oraz zawiadomienie w tym samym nieprzekraczalnym terminie odpowiedniej placówki urzędowej o nabyciu pojazdu.

Niezastosowanie się do nowych przepisów będzie podlegać karze finansowej w wysokości od 200 do 1000 zł. Jest więc o co powalczyć.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Nowe przepisy mają usprawnić ściąganie podatków.  W tym wypadku chodzi głównie o podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), który wynosi obecnie 2% od wartości pojazdu.
Do tej pory ustawa co prawda określała czas na przerejestrowanie pojazdu na 30 dni, ale urzędnik nie miał żadnej podstawy prawnej żeby ukarać nas za spóźnienie. Teraz już ją posiada.

Jeśli osoba, która sprowadziła pojazd (właściciel) sprzeda go przed upływem 30 dni, wówczas nie będzie podlegać nowym sankcjom. Obowiązek przejdzie na nabywcę, ale ten będzie miał odpowiednio krótszy czas na jego spełnienie.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Kary finansowe nie dotyczą właścicieli pojazdów sprowadzonych spoza terytorium Unii Europejskiej, czyli np. z USA, lub Szwajcarii. Nie obowiązuje także właścicieli pojazdów fabrycznie nowych, zakupionych na terenie naszego kraju.

Jeśli zakupu dokonaliśmy przed 1 stycznia 2020 roku, nowy przepis nas nie obejmuje.

 

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%