Motocykle 125 na prawo jazdy B: Na czym stoimy?

Sytuacja nieco ostatnio zaczęła się komplikować. Czytamy co chwila o poprawkach, konsultacjach, rekomendacjach, komisjach sejmowych i senackich. Wyjaśniamy krok po kroku jak rozumieć te zawiłości legislacyjne.

W maju po raz pierwszy mogliśmy usłyszeć o pomyśle Sejmowej Komisji Infrastruktury. Ta przy okazji wprowadzenia nowelizacji do ustawy o kierujących pojazdami zaproponowała rozszerzenie uprawnień podlegających pod prawo jazdy kategorii B. Po jej wprowadzeniu każdy, kto posiada staż kierowcy powyżej 3 lat mógłby kierować motocyklami 125 ccm z automatyczną skrzynią biegów. Mimo oporu policji i środowisk zajmujących się szkoleniem oraz egzaminowaniem zapis nowelizacji został skierowany do Sejmu.

W następnym kroku omawiana ustawa została poddana pod głosowanie Sejmu. Ten przyjął rzeczony projekt.

Za zmianami w ustawie, która teraz trafią do Senatu, głosowało 293 posłów. Nowelizacja “przeszła” nieznaczną większością głosów i została skierowana do dalszej legislacji w Senacie.

Pilnie donosiliśmy w Skuterowo.com

Kolejne ważne wydarzenie to analiza Senatu, podczas niej głos zabrał Senator Jan Maria Jackowski:

Chciałbym zapytać, po co tam jest dodane, że chodzi o pojazd z automatyczną skrzynią biegów. To w pewien sposób może stwarzać wrażenie działania o charakterze lobbingowym, ponieważ ograniczona jest… Jest znany katalog producentów tego rodzaju sprzętu, którzy już szykują się do omawianych tu zmian. Czy na posiedzeniach komisji nie było rozważane zlikwidowanie wspomnianego wymogu automatycznej skrzyni biegów? Spowodowałoby to ujednolicenie i zdjęcie z omawianego zapisu ewentualnego odium związanego z tym, o czym przed chwilą powiedziałem. Dziękuję bardzo.

Co zaskakujące Senat w głosowaniu poparł wniosek Jana Marii Jackowskiego z PiS. Tym sposobem zgłoszona poprawka do nowej ustawy o kierujących pojazdami została zwrócona do Sejmowej Komisji Infrastruktury. Ta, co zaskakujące zaleca Sejmowi przyjęcie poprawki, która umożliwia jazdę motocyklem 125 zarówno z automatyczną, jak i manualna skrzynią biegów:

Poprawka, którą Komisja rekomenduje przyjąć, podczas najbliższego posiedzenia Sejmu:

(…) – przyznają osobom posiadającym od co najmniej 3 lat prawo jazdy kategorii B uprawnienia do kierowania motocyklem ze skrzynię biegów inną niż automatyczna (…)

To zaskakujące. Wcześniej Komisja była przeciwna temu rozwiązaniu, argumentując to m.in. względami bezpieczeństwa. Teraz popiera liberalizację i proponuje każdemu z prawem jazdy kategorii B możliwość poruszania się dowolnym motocyklem o pojemności skokowej silnika nie większej, niż 125 ccm.

Co dalej? Komisja swoją rekomendację przedstawi Sejmowi. Ten będzie finalnie głosować za przyjęciem poprawek w dniach 24-26.06.2014. Czy są szanse, aby liberalizacji przeszła? Tak. Posłowie w zdecydowanej większości przypadków patrzy przychylnym okiem na zalecenia Komisji Sejmowych.

Podyskutuj na ten temat w Specjalnej Sekcji Forum Skuterowo.com.

Leszek Śledziński

Emerytowany dziennikarz motoryzacyjny portalu Jednoślad.pl

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

  1. Leszek, w artykule jest powtórzony błąd z poprzedniego newsa. Ten zapis nie brzmi “inna niż automatyczna”. Z proponowanego wcześniej brzmienia przepisu usuwa się po prostu sformułowanie “z automatyczną skrzynią biegów”.
    A sama komisja nigdy nie była przeciwna zapisowi o manualu. Po prostu nie rozpatrywano takiego wariantu, a jedynie to, co podrzucił Polski Związek Motorowy, który forsował automat i szkolenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button