125 ccm
Aktualnie czytasz:
Motocykle 125 na prawo jazdy B: Na czym stoimy?
1

Sytuacja nieco ostatnio zaczęła się komplikować. Czytamy co chwila o poprawkach, konsultacjach, rekomendacjach, komisjach sejmowych i senackich. Wyjaśniamy krok po kroku jak rozumieć te zawiłości legislacyjne.

W maju po raz pierwszy mogliśmy usłyszeć o pomyśle Sejmowej Komisji Infrastruktury. Ta przy okazji wprowadzenia nowelizacji do ustawy o kierujących pojazdami zaproponowała rozszerzenie uprawnień podlegających pod prawo jazdy kategorii B. Po jej wprowadzeniu każdy, kto posiada staż kierowcy powyżej 3 lat mógłby kierować motocyklami 125 ccm z automatyczną skrzynią biegów. Mimo oporu policji i środowisk zajmujących się szkoleniem oraz egzaminowaniem zapis nowelizacji został skierowany do Sejmu.

W następnym kroku omawiana ustawa została poddana pod głosowanie Sejmu. Ten przyjął rzeczony projekt.

 
Czytaj
REKLAMA

Kup motocykl Triumph i zyskaj do 25%

Wyprzedaż Triumph w ramach akcji Używany Gwarantowany. Skontaktuj się z autoryzowanym dealerem i kup sprawdzony motocykl z niewielkim przebiegiem bez ryzyka. Skorzystaj także ze specjalnych rabatów w ramach wyprzedaży nowych motocykli z rocznika 2019.

Za zmianami w ustawie, która teraz trafią do Senatu, głosowało 293 posłów. Nowelizacja „przeszła” nieznaczną większością głosów i została skierowana do dalszej legislacji w Senacie.

Pilnie donosiliśmy w Skuterowo.com

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Kolejne ważne wydarzenie to analiza Senatu, podczas niej głos zabrał Senator Jan Maria Jackowski:

Chciałbym zapytać, po co tam jest dodane, że chodzi o pojazd z automatyczną skrzynią biegów. To w pewien sposób może stwarzać wrażenie działania o charakterze lobbingowym, ponieważ ograniczona jest… Jest znany katalog producentów tego rodzaju sprzętu, którzy już szykują się do omawianych tu zmian. Czy na posiedzeniach komisji nie było rozważane zlikwidowanie wspomnianego wymogu automatycznej skrzyni biegów? Spowodowałoby to ujednolicenie i zdjęcie z omawianego zapisu ewentualnego odium związanego z tym, o czym przed chwilą powiedziałem. Dziękuję bardzo.

Co zaskakujące Senat w głosowaniu poparł wniosek Jana Marii Jackowskiego z PiS. Tym sposobem zgłoszona poprawka do nowej ustawy o kierujących pojazdami została zwrócona do Sejmowej Komisji Infrastruktury. Ta, co zaskakujące zaleca Sejmowi przyjęcie poprawki, która umożliwia jazdę motocyklem 125 zarówno z automatyczną, jak i manualna skrzynią biegów:

Poprawka, którą Komisja rekomenduje przyjąć, podczas najbliższego posiedzenia Sejmu:

(…) – przyznają osobom posiadającym od co najmniej 3 lat prawo jazdy kategorii B uprawnienia do kierowania motocyklem ze skrzynię biegów inną niż automatyczna (…)

To zaskakujące. Wcześniej Komisja była przeciwna temu rozwiązaniu, argumentując to m.in. względami bezpieczeństwa. Teraz popiera liberalizację i proponuje każdemu z prawem jazdy kategorii B możliwość poruszania się dowolnym motocyklem o pojemności skokowej silnika nie większej, niż 125 ccm.

Co dalej? Komisja swoją rekomendację przedstawi Sejmowi. Ten będzie finalnie głosować za przyjęciem poprawek w dniach 24-26.06.2014. Czy są szanse, aby liberalizacji przeszła? Tak. Posłowie w zdecydowanej większości przypadków patrzy przychylnym okiem na zalecenia Komisji Sejmowych.

Podyskutuj na ten temat w Specjalnej Sekcji Forum Skuterowo.com.

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%
  • Zdjęcie profilowe Evert
    11 czerwca 2014 at 19:57

    Leszek, w artykule jest powtórzony błąd z poprzedniego newsa. Ten zapis nie brzmi „inna niż automatyczna”. Z proponowanego wcześniej brzmienia przepisu usuwa się po prostu sformułowanie „z automatyczną skrzynią biegów”.
    A sama komisja nigdy nie była przeciwna zapisowi o manualu. Po prostu nie rozpatrywano takiego wariantu, a jedynie to, co podrzucił Polski Związek Motorowy, który forsował automat i szkolenie.