125 ccm
Aktualnie czytasz:
Pilne: Senat zgłasza poprawki do ustawy o 125 ccm
2

Z analizowanych stenogramów dzisiejszego posiedzenia Senatu wynika, iż część Senatorów z PiS chce ujednolicenia propozycji nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami. Czy będzie można jeździć motocyklami 125 ccm z manualną skrzynią biegów?

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Rynasiewicz uważa, że propozycje Senatorów z Prawa i Sprawiedliwości nie mają szans na aprobatę Sejmu. Rozwiązanie uprawniające do prowadzenia motocykli 125 posiadających również manualną skrzynię biegów było już analizowane przez Sejmową Komisję Infrastrukturę oraz Posłów. Nie spotkało się ono z akceptacją. Zdaniem niektórych parlamentarzystów propozycja Sejmu jest zbyt liberalna i negatywnie wpłynie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Należy prognozować, że i tym razem Sejm nie poprze tej inicjatywy.

Czytaj Raport: motocykle i Skutery 125 na prawo jazdy B

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
100%
0%
 • Zdjęcie profilowe Evert
  6 czerwca 2014 at 22:04

  Po raz kolejny w artykule znajduje się nieprecyzyjna informacja.

  „Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Rynasiewicz uważa, że propozycje Senatorów z Prawa i Sprawiedliwości nie mają szans na aprobatę Sejmu.”

  Wiceminister nic takiego nie powiedział – wystarczy poczytać stenogram z 5 czerwca i zapis posiedzenia połączonych komisji.

  „Rozwiązanie uprawniające do prowadzenia motocykli 125 posiadających również manualną skrzynię biegów było już analizowane przez Sejmową Komisję Infrastrukturę oraz Posłów. Nie spotkało się ono z akceptacją.”

  Cytat z wypowiedzi Rynasiewicza:

  „Jeżeli chodzi o propozycję pana senatora Jackowskiego, to powiem, że w związku z tymi analizami, które przeprowadzaliśmy, i tymi informacjami, które były nam przedstawiane przez Instytut Transportu Samochodowego, przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, rozwiązanie, które zostało zaproponowane przez grupę posłów, dotyczące umożliwienia korzystania z motocykli o pojemności do 125 cm3 z automatyczną skrzynią osobom mającym od trzech lat prawo jazdy kategorii B, uzyskało naszą akceptację. Posłowie nie wychodzili z inną propozycją, nie było takiej dyskusji. Państwo też musicie rozważyć, bo oczywiście głosowanie nad tą poprawką będzie pewnie przeprowadzone na tym posiedzeniu Senatu, na ile to rozwiązanie może spowodować zwiększenie zagrożenia na polskich drogach. I to jak gdyby tylko tyle.”

  Krótko mówiąc: bezpośrednio takiej propozycji nie omawiano, tylko punktem wyjścia była automatyczna skrzynia biegów, na której poprzestano po konsultacjach zewnętrznych. Zatem nowelizacja senatu będzie ciekawą zagwozdką dla posłów. Wiele zależy od samej komisji infrastruktury, co zarekomenduje sejmowi.

 • Zdjęcie profilowe Evert
  11 czerwca 2014 at 10:14

  No to miłośnicy manuali mogą mieć kolejny powód do optymizmu. Z informacji uzyskanych z sekretariatu Komisji Infrastruktury wynika, że poprawka senacka dotycząca wykreślenia zapisu o automatycznej skrzyni biegów została zaakceptowana przez komisję i zarekomendowana sejmowi do przyjęcia. Na razie jednak nie ma stenogramu z posiedzenia ani archiwalnej transmisji czy też sprawozdania. Wiele wskazuje jednak na to, że Polska wkrótce będzie miała zbliżoną regulację do Hiszpanii tj. uprawnienia kat. B na motocykle 125 po 3 latach posiadania prawa jazdy, bez różnicowania rodzaju skrzyni biegów.