Aktualnie czytasz:
Zmiany w egzaminach na prawo jazdy 2018. Rząd chce przejąć kasę samorządów
4

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy 2018. Rząd chce przejąć kasę samorządów

autor: Przemysław Borkowski23 sierpnia 2018

Minister Marek Chodkiewicz posiada gotowy projekt zmian w egzaminach na prawo jazdy. W myśl zmian rząd ma przejąć odpowiedzialność za egzaminowanie od samorządów. 

Jeśli jakikolwiek rząd, bez względu na partię, wprowadza zmiany „dla poprawy bezpieczeństwa obywateli”, to można śmiało założyć, że a) jest zupełnie odwrotnie, b) chodzi o kasę. W tym przypadku o jedno i drugie. 

Minister Marek Chodkiewicz od dawna informował o planie rewolucyjnych zmian w sposobie egzaminowania, ale od strony strukturalnej. Obecnie WORDy są pod kuratelą samorządów, a egzaminatorzy zwykłymi pracownikami WORDu (tj. nie urzędnikami). Oczywiście, pieniądze z oblanych egzaminów (czyli 80% wpływu WORD) pośrednio zasilały samorządowe kasy. Co, biorąc pod uwagę, że WORD ma monopol na egzaminowanie, miało wymierny wpływ na reperowanie samorządowych kas.

 
Czytaj
REKLAMA

MOTOCYKLE SUZUKI Z PAKIETEM TRAVEL PACK

Travel Pack to specjalna edycja popularnych i wszechstronnych motocykli Suzuki z wyposażeniem, które poprawi komfort Twojego podróżowania. Zwinny GSX-S1000F, niezawodny V-Strom 1000 XT i uniwersalny V-Strom 650 XT – teraz w wersji specjalnej z wyposażeniem w cenie.

Jednak szykują się zmiany. Pod przykrywką dbania o bezpieczeństwo kierowców, ograniczania możliwości przekupowania egzaminatorów i podnoszenia ich kwalifikacji i w końcu poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach, ministerstwo planuje oddanie WORDów pod władzę wojewody.

W gwoli ścisłości: sam WORD byłby samorządowy, ale już egzaminatorzy byliby pracownikami wojewody (czyli urzędnikami państwowymi), a to wojewoda decydowałby w którym WORDzie przeprowadzane będą egzaminy. Egzaminator jako tako byłby „wypożyczany” na czas egzaminu. 

 
Czytaj
REKLAMA

Kominiarka motocyklowa teraz za 10,59 PLN z tanią i szybką wysyłką

Zadbaj o swoje zdrowie na motocyklu. Kominiarka pod kask to ochrona Twoich górnych dróg oddechowych i komfort termiczny w chłodne dni. Wysyłka w 24h. Paczkomat 12,50 PLN i darmowy zwrot do 14 dni.

Kasa z samych egzaminów najpierw płynęłaby do scentralizowanych struktur Skarbu Państwa, a po czasie wracała do samorządu (już to widzę, że w całości).

Sprawa wygląda następująco: wszyscy jak jeden mąż mają w poważaniu bezpieczeństwo na drogach. Samorządy płacą, bo stracą miliony z wpływów za oblane egzaminy. Egzaminatorzy płaczą, bo skończą się pensyjki na poziomie 6 000 zł (według raportu Fundacji Obywatelskiego Rozwoju). A rząd zaciera ręce, bo znalazł nowy, kreatywny sposób na łatanie budżetowej dziury.

Ot, taka transformacja jednej skostniałej, post-komunistycznej struktury na nową, w cale nie lepszą. Oczywiście, jak wyżej, pod nobliwym pretekstem walki o bezpieczeństwo. 

Tylko czekać, aż odbierze się prywatnym przedsiębiorcom możliwość przeprowadzania kursów. A, no tak, przecież już są takie plany… 

 

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
100%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%
 • rawla
  23 sierpnia 2018 at 15:13

  Wszystko pięknie ładnie tylko:
  1. W stosunku do dotychczasowych egzaminatorów, starszych egzaminatorów i dyrektorów WORD, należy zastosować zasadę -wszywce przecz
  2. wojewoda ogłasza przeprowadza i szkoli nowych egzaminatorów, przeprowadza egzamin i zatrudnia.
  3. Dotychczasowe WORDY do likwidacji>
  4. Egzaminy przeprowadza się w OSK na sprzęcie OSK.

 • m2m
  26 sierpnia 2018 at 08:03

  Autor wykazał się kompletną ignorancją. Jedyne, czego w tym „artykule” pełno, to ataków na rząd i utyskiwania, że nie chodzi o bezpieczeństwo.
  Rzetelny artykuł odniósłby sie do sprawy z każdego punktu widzenia, przeczytał ustawę i obiektywnie ocenił projekt.
  Mamy za to agresywne i – co tu dużo mówić – rzenujące kokentarze typu „wszyscy jak jeden mąż mają w poważaniu bezpieczeństwo na drogach”.

  Proszę Pana – nie na tym polega dziennikarstwo.

 • Muffin
  26 sierpnia 2018 at 14:11

  @m2m – żadna ignorancja, a artykuły które się tutaj pojawiają są pisane w swobodny sposób i nie jest celem bezstronność.

  Jak najbardziej poprawnie zinterpretował prawdziwe zamiary rządzących – to oczywiste 😉

 • Burt
  18 marca 2019 at 09:28

  Mam wrażenie, że autor publikacji mija się z prawdą. Co to znaczy post komunistyczna struktura??? Pierwsze poważne zmiany w sposobie zdawania egzaminów na prawo jazdy nastąpiły w 1991 roku a więc już po komunie. Do tego czasu egzamin zdawało się w szkole nauki w swoim mieście. To wtedy właśnie powstaly wojewódzkie ośrodki egzaminacyjne i to wtedy zaczął się ten cyrk ze zdawaniem egzaminów. Wiem bo uzyskałem prawo jazdy w 92 roku