Wyczynowe oleje silnikowe. Czy można je stosować w każdym motocyklu?

Zakup wyczynowego oleju silnikowego do „zwykłego” motocykla to kusząca myśl. Ale czy sensowna?

Motocykliści często kuszeni sportowymi wynikami swoich idoli chcą korzystać z topowych technologii. Kupują torowe opony, mimo że jeżdżą po publicznych drogach. Stosują wyczynowe klocki hamulcowe i najlepsze, jednoczęściowe kombinezony włoskich marek.

Nie zawsze ma to jednak sens. Różnica pomiędzy wyczynowymi a „zwykłymi” produktami jest ogromna i wynika z funkcji jaką muszą spełniać. Na tym etapie musimy rozgraniczyć dwa pojęcia: wyczynowe i sportowe. „Wyczynowe” to technologiczny szczyt używany w profesjonalnym sporcie. „Sportowe” to nakierowane na sport amatorski. 

„Wyczynowy” nie zawsze znaczy lepszy, ale…

Opony są świetnym przykładem. Drogowe opony do motocykla sportowego mają całą listę zadań do wykonania. Muszą szybko „łapać” temperaturę pracy w różnych warunkach pogodowych. Muszą poradzić sobie z suchym i mokrym asfaltem, różnymi motocyklami, różnymi kierowcami, różną przyczepnością. Muszą w końcu wystarczyć na kilka tysięcy kilometrów, a na koniec muszą też dobrze poradzić sobie podczas weekendowego wypadu na tor wyścigowy.

Bądź zawsze na bieżąco dzięki Jednoślad.pl News

Wyczynowe opony do motocykla sportowego mają co do zasady jedną funkcję: dać jak najwięcej przyczepności w określonym czasie i określonych warunkach. To właśnie dlatego zakładanie półslicków do jazdy po mieście jest nie tylko bezsensowne, ale też niebezpieczne.

Ale… z olejami, i chemią motocyklową generalnie, jest z goła inaczej. Wyczynowy olej silnikowy spełnia wszystkie funkcje „standardowego” rozwiązania, tylko bardziej. Będzie zachowywać lepsze właściwości w szerszym zakresie temperatur i lepiej chronić jednostkę napędową. Fakt, nie zawsze istnieje potrzeba stosowania wyczynowego oleju silnikowego, ale gdy w przypadku opon czy klocków hamulcowych wyczynowe rozwiązania mogą być niebezpieczne, tak w przypadku oleju to tylko kwestia decyzji i finansów właściciela pojazdu.

Najlepsza technologia

Wyczynowe oleje silnikowe to technologiczny szczyt. Do ich produkowania wykorzystuje się nanotechnologię, a przez to, że producent nie jest ograniczony np. koniecznością utrzymania niskiej ceny może pozwolić sobie na zastosowanie najlepszych i najdroższych składników. To jak z wyżej wymienionymi kombinezonami jednoczęściowymi. I kombinezon za 2000 zł i za 10 000 zł będzie spełniać określone wymogi bezpieczeństwa, ale ten droższy np. zostanie uszyty z wygodniejszej do noszenia skóry, będzie posiadał poduszkę powietrzną itp.

Cywilny użytkownik motocykla co do zasady nie wykorzysta potencjału drzemiącego w wyczynowym oleju silnikowym. Z drugiej jednak strony na rynku jest cała gama motocykli generujących 200 KM z litra pojemności, z niezatrzymującą się w kwestii osiągów klasą superbike i klasą hypernaked. W obydwu przypadkach olej wykorzystujący najwyższą technologię nie zaszkodzi.

Warto pamiętać: nieprawdą jest, żę wyczynowy olej trzeba wymieniać częściej lub rzadziej niż standardowy. Wymieniamy go wedle wskazań producenta i sposobu eksploatacji pojazdu (w motocyklach torowych olej wymienia się częściej, bo cześciej pracują „na pełny gwizdek”). Interwał wymiany skraca się przy ciężkiej eksploatacji, bez względu na olej. Jeśli jeździcie skuterem 50 ccm w lutym po mieście, to naturalnym procesem powinno być skrócenie interwału.

Czy potrzebuję wyczynowy olej motocyklowy?

Poza wyjątkowymi osobami uprawiającymi wyczynowy sport, nawet amatorsko (np. motocross), zakup wyczynowego oleju motocyklowego nie jest konieczny. Wystarczy, że zainwestujesz w markowy produkt dedykowany do Twojego motocykla i będziesz dbał o jego regularną wymianę. Z drugiej strony nie ma żadnych przeciwskazań by stosować najlepsze oleje silnikowe najlepszych producentów, a w sportowych motocyklach nawet okazjonalnie wykorzystywanych na torach wyścigowych to nawet wskazane. 

Jaki olej do danego motocykla? Można sprawdzić to klikając TUTAJ.

Czytaj dalej

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

  1. ja sobie sprawdzam w apce lube match czy olej nadaje sie do mojego silnika jak wyszukuje sie w wyszukiwarce to jest ok 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button