Motocyklem na wakacje z prawkiem “B”. Same zalety?

Okres wakacyjny to szczególny czas w trakcie sezonu motocyklowego. Podróżujemy i spędzamy całą masę czasu na jednośladach, szczególnie tych dużych, ale co w przypadku, w którym nie posiadamy prawa jazdy kategorii A?

Aby poruszać motocyklem po drogach naszego kraju musimy posiadać ważne prawdo jazdy kategorii A lub A2. Jednak już jakiś czas temu doszło do deregulacji prawa w wyniku, którego osoby, które posiadają prawo jazdy kat. B, przynajmniej od trzech lat mogą się poruszać motocyklami o pojemności do 125 ccm, w takim przypadku moc silnika nie może przekraczać 11 kW.

WAKACJE NA MOTOCYKLU: O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ PAKUJĄC SIĘ NA URLOP?

Zmiany w prawie sprawiły, że wiele osób, które do tej pory nie myślały nawet o jeździe motocyklem wsiadło na jednoślady i zaczęło korzystać z tych sprzętów w mieście – dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędzają czas i pieniądze. Czy jednak jazda motocyklem poza miastem i podróżowanie na tak niewielkich motocyklach ma sens?

W podróż na 125-tce!

Oczywiście, że tak. Podróżowanie motocyklem to jedna z najprzyjemniejszych form spędzania wolnego czasu. Oczywiście nie muszą być to wyprawy na drugi koniec Europy, ale każdy dowolnie wybrany punkt na mapie naszego kraju jest w Twoim zasięgu. Jeśli jednak zdecydujesz się na wyjazd z Polski, to musisz wiedzieć, że w większości krajów świata musisz posiadać prawo jazdy kat. “A”.

Podróże na 125-tkach to przede wszystkim świetna propozycja dla osób, które chcą poznawać i zwiedzać wybraną okolicę. Na “dorosłym” motocyklu jedziemy zdecydowanie szybciej i dynamiczniej, to powoduje, że bardziej skupiamy się na drodze niż na otoczeniu. Oczywiście podróżując motocyklem 125 (na kat. B) nadal warto się skupiać na drodze, ale zerkanie na boki i podziwianie przydrożnej okolicy jest dużo łatwiejsze i bezpieczniejsze. Poza tym dochodzą koszty. Zakup oraz utrzymanie standardowej 125-tki jest dużo tańsze niż w przypadku motocykli większych pojemności.

Największe koszty? Paliwo!

Największymi wydatkami, praktycznie podczas wszystkich podróży motocyklowych są koszty związane z zakupem paliwa. Motocykle mniejszych pojemności najczęściej zadowalają się 3l 100/km, a przy równej jeździe potrafią spalić jeszcze mniej. W przypadku, w którym jedziemy pełnoprawnym motocyklem, musimy liczyć, że motocykl spali nam około 6 l 100/km. A to oznacza, ze koszty wycieczki mogą być o blisko 50% niższe. Oczywiście to uzależnione jest też od noclegów, czasu trwania eskapady i dodatkowych kosztów, które możemy ponieść w trakcie wyjazdu, ale punkt wyjścia mamy doskonały!

Wbrew pozorom jazda na motocyklach klasy 125 w trasie nie męczy tak bardzo jak na motocyklach dużej pojemności. Są lżejsze – nawet przejechanie trudnego terenu jest dużo łatwiejsze, wolniejsze – szum w kasku jest zdecydowanie mniejszy, a przy tym potrafią być równie wygodne!

Poza tym prędkości, z którymi poruszamy się w trasie naprawdę nie są takie niskie. Oczywiście sugerujemy nie zapędzać się na autostrady czy trasy ekspresowe, bo różnica prędkości między innymi pojazdami będzie spora. Chociaż na zwykłych drogach nie będziemy za bardzo odstawać od innych uczestników ruchu, a w niektórych momentach i tak będziemy zdecydowanie szybsi. Ale przecież wakacje to nie wyścig, a odpoczynek!

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button