Aktualnie czytasz:
W sezonie 2016 motocykle i skutery będą droższe. Za wzrost cen odpowiada polityka?
1

O tym jak motocykliści są uzależnieni od polityki przekonaliśmy się nie raz. Na naszą codzienność ma wpływ nie tylko prawo, ale także kondycja gospodarki, relacje dyplomatyczne, a nawet zmiany legislacyjne w zupełnie innych sektorach społecznych.

Nasz rynek sprzedaży jest w stu procentach uzależniony od importu. W Polsce aktualnie nikt nie produkuje, ani nie montuje jednośladów, które są dostępne na szeroką skalę. To co widzimy w salonach sprzedaży to produkty o rodowodzie chińskim, japońskim, tajwańskim, włoskim, niemieckim, francuskim oraz hiszpańskim. To co łączy te wszystkie kraje to dwie waluty rozliczeniowe. Dolar oraz Euro.

Wrogiem importu jest niska wartość Złotego - za sprawą spadku siły naszej narodowej waluty koszt nabycia jakiegokolwiek towaru z zagranicy wiąże się ze zwiększonymi kosztami nabycia. Nie tylko samych pojazdów, ale także ich podzespołów i kosztów frachtu do kraju.

Część importerów może pozwolić sobie na częściową kompensatę wzrostu kosztów poprzez obniżenie swojej marży. Jednak na dłuższą metę staje się to niemożliwe, a korekty cenników stają się konieczne. Przez to ceny w salonach nieustannie rosną, co mogliśmy zaobserwować już w 2014 roku. To już niemal stały trend od niemal dwóch lat. Największe podwyżki cen motocykli i skuterów notowano w ubiegłym roku. Klienci wówczas odnosili wrażenie, że niekorzystne zmiany w cennikach to wynik zwiększonego popytu na nowe jednoślady. W rzeczywistości przyczyną takiego stanu rzeczy była słabnąca polska waluta w stosunku do Dolara i Euro.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Pierwszy kwartał roku 2016 również nie przyniósł poprawy sytuacji. Wręcz przeciwnie, tak gwałtownego spadku wartości złotego nie notowaliśmy od dawna. Amerykańska waluta przebiła granicę 4 zł, a unijna niebezpiecznie oscyluje w okolicach 4.50 zł. To nie zapowiada niczego dobrego.

usd

Kurs USD

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

euro

Kurs Euro

Oficjalnie nikt nie komunikuje wzrostu cen zarówno nowych jednośladów jak i podzespołów. Jednak z całą pewnością możemy spodziewać się kilkuprocentowych podwyżek cen na rynku w sezonie 2016. Jednocześnie trudno szacować czy bieżąca sytuacja przełoży się na wzrosty już w tym półroczu. To poprzez bezwładność jaką cechuje się import, zwłaszcza z kierunków wschodnich. Czy ta sytuacja ulegnie zmianie? Wszystko w rękach ekonomistów, a zwłaszcza polityków, którzy nader często dają pretekst do spekulacji na Złotym. Tym sposobem polityka znów wkracza do świata motocyklizmu...

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%
  • jas13
    22 stycznia 2016 at 09:09

    Spekulacja to jest, ale na Dolarze, kurs Dolara kompletnie nie odzwierciedla sytuacji w gospodarce USA. Kurs Dolara jest sztucznie wywindowany, normalnie stosunek Dolara do Euro oscylował w okolicach 1,2-1,5 Dolara za Euro, obecnie jest to praktycznie 1:1.
    Granie na złotówce nie ma sensu.