Aktualnie czytasz:
Szybka w kasku motocyklowym paruje - jak sobie z tym poradzić

Deszcz to nie jest przyjaciel motocyklisty. Nie chcę pisać, że to wróg, ale do niejednej kraksy swe mokre ręce przyłożył. Powoduje, że asfalt jest śliski i mniej przyczepny, ale potrafi też inną niebezpieczną sztuczkę: ogranicza widoczność sprawiając, że szybka w kasku paruje, a krople zniekształcają obraz.

Jak sobie z tym poradzić? Otóż jest kilka sposobów. Żeby usunąć wodę z wizjera można wyposażyć się w rękawiczki, które mają wszytą gumową wycieraczkę w palec wskazujący lewej ręki. Przecieranie szyby palcem bez wycieraczki rozmazuje tylko deszcz. Jeżeli nie masz takich rękawiczek, możesz zrobić wycieraczkę samodzielnie. Jak? Albo gumką recepturką przymocować sobie kawałek gąbki, albo też na palec wskazujący nałożyć palec ucięty z gumowe rękawiczki. Sposoby garażowe - ale potwierdzam, że działają. Jest jeszcze jeden, ale autostradowy sposób, który działa przy większej prędkości - otóż wystarczy odwrócić głowę mocno w jedną, a potem w drugą stronę - wiatr sam oczyści kask z kropel deszczu. Uwaga - to sposób, który możecie używać jadąc po prostym i pustym odcinku jezdni, gdyż trzeba oderwać wzrok od drogi.

Jak poradzić sobie z parowaniem? Czasem wystarczy otworzyć wloty powietrza w kasku lub też uchylić szybkę, by para zaczęła znikać. Niestety, to działa tylko gdy temperatura jest w miarę wysoka, bo gdy jest zimno i pada deszcz - wtedy para nie będzie chciała tak łatwo ustąpić. Wtedy należy wyposażyć swój kask w tzw. pinlocka - czyli dodatkową, wewnętrzną szybkę, która nie pozwoli na osadzanie się pary wodnej. Nie do każdej szyby taki pinlock da się zamontować, w niektórych, które nie są wyposażone w tzw. piny, trzeba byłoby wiercić otwory - a tego pewnie wolelibyście uniknąć. Jak zatem sobie poradzić z parą? Otóż można wyposażyć się w specjalny spray do gogli czy też okularów pływackich, który nie pozwoli na tworzenie się pary.

Pamiętajcie, że w czasie jazdy w deszczu, który sam w sobie ogranicza widoczność i waszą widzialność, wy musicie widzieć ostro, wyraźnie i absolutnie wszystko - chodzi tu o wasze bezpieczeństwo!

 
Czytaj
REKLAMA

NOWY MOTOCYKL BMW R 18.

Nowy R 18 sięga do naszej historii oraz ikonicznych cech, które konsekwentnie rozwijaliśmy przez lata. Rezultat: pełen charakteru z cruiser z największym silnikiem typu bokser, jaki kiedykolwiek zbudowaliśmy i ponadczasowymi elementami designu, takimi jak np. biała podwójna linia w R 18 First Edition.

 
Czytaj
REKLAMA

KUFER MOTOCYKLOWY VBOX ZA 172,51 PLN. Ekspresowa wysyłka.

Uniwersalny kufer motocyklowy 29L ze zintegrowanym odblaskiem. Komplet wraz z podstawą do łatwej instalacji.

Jaka jest Twoja reakcja?
67%
11%
22%
4 Komentarze
 • Robal_pl
  11 sierpnia 2016 at 08:30

  Pinlock też paruje od środka. A szyba potraktowana sprayem, w momencie gdy on działa, ma zniekształcony obraz.
  Najlepsza byłaby podgrzewana elektrycznie ale takie szyby/kaski robią chyba tylko do skuterów śnieżnych i nie ma ich w Europie. Kupiłbym taki kask, ale nie będę sprowadzał go z USA w ciemno, bez przymierzenia.

 • Zdjęcie profilowe jas13
  11 sierpnia 2016 at 08:42

  Pinlock musi być odpowiednio napięty i czysty. Jak jest upaprany i nie naciągnięty to paruje.

 • koziol13
  11 sierpnia 2016 at 09:04

  Ja stosuję wklejkę InVision dawniej (FogCity), Pasuje praktycznie do każdego kasku. Jeżdżę praktycznie cały rok do temperatur -20 i nie mam problemu z parowaniem. Do deszczu używam tzw. niewidzialnej wycieraczki (w moim przypadku rain-x). Używam tego preparatu nawet kiedy jest sucho raz na tydzień (robactwo się tak nie przykleja i zawsze jestem gotowy na deszcz) ;).

 • Zdjęcie profilowe hunter72
  11 sierpnia 2016 at 14:03

  ja używam tzw.niewidzialnej wycieraczki w sprayu(wpisać w google „niewidzialna wycieraczka”)są różnych firm.Sprawdza się.

Podziel się opinią

lub