Jazda motocyklem w deszczu: Jak zabezpieczyć jednoślad przed korozją?

Jesień to niełatwy okres dla motocyklistów. Niekorzystne warunki atmosferyczne sprzyjają procesom korozyjnym. Nie trzeba jednak rezygnować z przyjemności i czekać aż do wiosny. Wystarczy odpowiednio zabezpieczyć swój jednoślad stosując dedykowaną chemię i oczywiście dobrze się ubrać!

Jesienna pogoda nie rozpieszcza miłośników jazdy na dwóch kółkach. Deszcz, wiatr i niskie temperatury zdecydowanie nie służą motocyklom i motocyklistom.Proces korodowania metali dotyczy tak wszystkich pojazdów, a szybkość powstawania rdzy zależy przede wszystkim od jakości zabezpieczenia. Do tego deszcz nie sprzyja plastikom, siedzisku i elementom gumowym. Warto zabezpieczyć się zanim będzie za późno, zwłaszcza, że to prosta i niedroga procedura. 

Motocyklem w deszczu. Zanim wyruszysz 

Działania profilaktyczne to klucz do sukcesu , jeżeli zależy nam na utrzymaniu pojazdu w dobrym stanie technicznym. Zawsze lepiej zapobiegać, niż ponosić przykre konsekwencje. Usuwanie dużych ognisk rdzy jest kosztowne i czasochłonne.  Sam temat mycia motocykla poruszaliśmy wielokrotnie. Jak zrobić to w sposób szybki, dokładny i skuteczny? Sprawdźcie TUTAJ.

Czyli: zamiast zastanawiać się, jak ratować motocykl po fakcie lepiej zabezpieczyć go przed warunkami atmosferycznymi przed sezonem. 

Najpierw: umyj

Bądź zawsze na bieżąco dzięki Jednoślad.pl News

Podczas mycia należy uważać, aby woda nie dostała się do instalacji elektrycznej, łożysk, wlotów, filtru powietrza czy rury wydechowej. Najlepiej motocykl myć gąbką i unikać myjki ciśnieniowej. Jeśli myjką, to delikatnie, bez kierowania strumienia w newralgiczne miejsca. Po umyciu wycieramy motocykl ściereczką. Można spróbować – jeśli jest taka możliwość – wydmuchać wodę z zakamarków sprężonym powietrzem.

Końcowym etapem powinno być odpowiednie zabezpieczenie karoserii – nakładamy wosk. Wosk tworzy warstwę ochronną, dzięki której motocykl będzie odporny nie tylko na deszcz, ale bród podnoszony z jezdni czy promienie słoneczne Powłoka, która tworzy na powierzchni wosk, chociażby w dedykowanej chemii MOTUL Wash & Wax (którą stosuje się bez wody), idealnie zabezpieczy sprzęt przed negatywnym działaniem wody. 

Nałóż wosk

MOTUL Wash & Wax nakłada się bez użycia wody. Ale najlepiej takie “detailingowe” mycie przeprowadzić już na czystym motocyklu, dla lepszego efektu. Trwała powłoka zostanie na wszystkich elementach – plastikowych, metalowych i gumowych. Wosk nie tylko zabezpiecza przed korozją, ale także ułatwia kolejne mycie. Ważne: nie spłukuj motocykla po nałożeniu powłoki ochronnej.

Przeciwdziałaj korozji cierpliwie i systematycznie

Właściwa konserwacja pojazdu jest absolutną podstawą. Jeżeli powstaną już pierwsze ogniska rdzy, nadal możemy im samodzielnie podołać,  ale zawsze lepiej działać zapobiegawczo. Regularne mycie motocykla, suszenie i korzystanie z dedykowanych preparatów na bazie wosku to gwarancja sukcesu. 

Czytaj dalej

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button