„Jazda na słupki”: jak utrzymać bezpieczny dystans na drodze?

W skrócie
  • Reguła trzech sekund i "jazda na słupki" jako hack na utrzymanie bezpiecznego odstępu na drodze.

Zachowanie bezpiecznego dystansu między pojazdami to klucz do zminimalizowania ryzyka wypadków, zwłaszcza na drogach szybkiego ruchu. Niezachowanie odpowiedniego odstępu to jedna z głównych przyczyn groźnych zdarzeń do których dochodzi na polskich drogach.

W 2024 roku, według wstępnych danych szacunkowych policji z pierwszego półrocza, na terenie Polski doszło do ponad 10 092 wypadków drogowych, w których zginęło 887 osób, a 11 712 doznało obrażeń. To o 770 wypadków, 72 ofiar i 869 rannych więcej niż w pierwszym półroczu 2023 roku.

Czy w związku z tym policja jeszcze surowiej będzie egzekwować obowiązujące przepisy, w tym zasadę zachowania bezpiecznego odstępu? Warto mieć to na uwadze, nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także finansowych. Lekceważenie zasady bezpiecznego dystansu może bowiem kosztować nas 500 zł mandatu i 6 punktów karnych.

Zmiany przepisów drogowych w 2021 roku: obowiązek zachowania bezpiecznego odstępu między pojazdami

W czerwcu 2021 roku w przepisach Prawa o ruchu drogowym dokonano zmian. Mowa tu o art. 19, a przede wszystkim o ustępie dotyczącym zachowania odpowiedniego odstępu między pojazdami. Kierowca musi utrzymywać taki dystans, który umożliwi mu bezpieczne zatrzymanie się w razie nagłego hamowania pojazdu jadącego przed nim.

Ustawa dodatkowo precyzuje ten wymóg w kontekście jazdy poza obszarem zabudowanym oraz na autostradach i drogach ekspresowych:

  • Jazda na autostradzie i drodze ekspresowej: Zgodnie z ust. 3a art. 19 ustawy Prawa o ruchu drogowym, kierujący musi zachować minimalny odstęp, który wynosi co najmniej połowę liczby odpowiadającej prędkości pojazdu w kilometrach na godzinę. Oznacza to, że jadąc 100 km/h, kierowca powinien zachować odstęp wynoszący co najmniej 50 metrów. Wyjątek stanowi manewr wyprzedzania, kiedy ten wymóg nie obowiązuje.
  • Odstęp w tunelach: W tunelach o długości przekraczającej 500 metrów, prawo również nakłada szczególne wymagania dotyczące odstępu. W przypadku pojazdów o masie nieprzekraczającej 3,5 tony lub autobusów, dystans musi wynosić co najmniej 50 metrów, natomiast dla pojazdów cięższych – 80 metrów.

Kary za niezachowanie bezpiecznej odległości

Niezachowanie bezpiecznego odstępu na drogach szybkiego ruchu to nie tylko zagrożenie dla bezpieczeństwa, ale również podstawa do nałożenia kary. Zgodnie z przepisami, za takie przewinienie grozi mandat w wysokości 500 zł oraz 6 punktów karnych. Kara ma na celu skłonić kierowców do zachowania większej ostrożności na drogach.

Obejrzyj:

Zmiany w zasadach egzaminacyjnych.

Na czym polega reguła 3 sekund i „jazda na słupki”?

Jak więc uniknąć mandatu? Tym, którym nie w głowie kalkulacje, na pomoc przychodzi zasada 3 sekund  i „jazda na słupki”. Jest to prosty sposób na oszacowanie minimalnego bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu.

Kierowca powinien wybrać nieruchomy punkt orientacyjny, np. znak drogowy lub słupek pikietażowy, i upewnić się, że mija go przynajmniej po 3 sekundach od momentu, gdy przejechał obok niego pojazd poprzedzający. Zachowanie takiej odległości czasowej zapewnia czas na reakcję w przypadku nagłego hamowania. „Jazda na słupki” to właśnie praktyczne zastosowanie reguły, pomagające kierowcom utrzymać minimalny bezpieczny dystans w prosty sposób.

Czy słyszeliście wcześniej o tej metodzie? Jeżeli tak; czy ją stosujecie?

Przeczytaj też:

Jak przepisy dotyczące zachowania bezpiecznego odstępu wpłynęły na możliwość jazdy w kolumnie motocykli?

Prawo drogowe 2021: koniec jazdy w motocyklowej kolumnie! Ustawodawcy oszaleli!

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button