Aktualnie czytasz:
Senat przyjął opłatę emisyjną bez poprawek! +10 groszy na litrze? Opłata emisyjna 2018

Senat przyjął opłatę emisyjną bez poprawek! +10 groszy na litrze? Opłata emisyjna 2018

autor: Przemysław Borkowski2 lipca 2018

Senat przejął bez poprawek nowelizację ustawy o biopaliwach i biokomponentach. Tzw. "opłata emisyjna" wejdzie w życie. Mimo zapowiedzi koncernów paliwowych, że nie wpłynie to na cenę paliwa, może ona wzrosnąć nawet o 10 groszy na litrze. 

Po tym jak dziś senat podpisał ustawę wprowadzającą tzw. "opłatę emisyjną", pozostaje tylko podpis prezydenta i nowe prawo wejdzie w życie. Dla przypomnienia - do każdego litra paliwa zostanie doliczone 8 groszy netto, czyli około 10 groszy brutto. Pieniądze z nowego podatku trafią na konta Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, część na stworzony od podstaw Fundusz Niskoemisyjnego Transportu. W teorii fundusze mają finansować „walkę ze smogiem” oraz projekty związane z elektromobilnością.

Przedstawiciele Orlenu i Lotosu zaznaczali, że kierowcy nie odczują wprowadzenia nowego podatku. 

Zdecydowaliśmy, że nie przerzucimy opłaty na konsumentów, bo jest to rozwiązanie korzystne dla firmy, klientów i gospodarki kraju. Sfinansowanie opłaty traktujemy bowiem jak inwestycję w przyszły popyt. Przede wszystkim jako dostawca energii elektrycznej i spółka z silnie rozwiniętą petrochemią, będziemy beneficjentem wszystkich rozwiązań, które będą promować rozwój elektromobilności – tłumacz w wypowiedzi dla money.pl dr Adam Czyżewski, ekonomista PKN Orlen. 

 
Czytaj
REKLAMA

NOWY MOTOCYKL BMW R 18.

Nowy R 18 sięga do naszej historii oraz ikonicznych cech, które konsekwentnie rozwijaliśmy przez lata. Rezultat: pełen charakteru z cruiser z największym silnikiem typu bokser, jaki kiedykolwiek zbudowaliśmy i ponadczasowymi elementami designu, takimi jak np. biała podwójna linia w R 18 First Edition.

Opozycja i specjaliści z rynku paliw są sceptyczni. Gdzie indziej koncerny mają odbić sobie wzrost cen?

Źródło: tvn24.pl

 
Czytaj
REKLAMA

KUFER MOTOCYKLOWY VBOX ZA 172,51 PLN. Ekspresowa wysyłka.

Uniwersalny kufer motocyklowy 29L ze zintegrowanym odblaskiem. Komplet wraz z podstawą do łatwej instalacji.

Obok dodatkowych pieniędzy na wydatki rządu, nowelizacja ustawy zakłada możliwość tworzenia "stref czystego transportu" ograniczających wjazd pojazdom spalinowym np. do miast.

Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 57 senatorów, 27 było przeciw, żaden nie wstrzymał się od głosu.

Opłata emisyjna podpisana. Ceny paliw w 2018

Źródło: e-petrol.pl, tvn24.pl

 

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
90%
1 Komentarze
  • Robal_pl
    3 lipca 2018 at 09:57

    Ha. Haha. Hahahahaha…. ! Nie przerzucą na klientów. Oczywiście, że to zrobią. Tylko może trochę później i po kawałku.

Podziel się opinią

lub