Popularne

Prawo jazdy w wieku 17 lat? Nic z tego, ani teraz, ani później!

Według obecnie obowiązującego prawa, aby otrzymać prawo jazdy kategorii B, należy mieć skończone 18 lat. Pojawił się jednak pomysł by młodym ludziom umożliwić uczestniczenie w ruchu drogowym. Taki pomysł pojawił się w jednej z poselskich interpelacji. Ministerstwo nie pozostawia jednak złudzeń.

Jak możemy przeczytać w odpowiedzi na poselską interpelację w sprawie rozważenia wprowadzenia zmian w przepisach, celem obniżenia minimalnego wieku wymaganego do otrzymania prawa jazdy kategorii B, Ministerstwo Infrastruktury nie prowadzi prac zmierzających do obniżenia minimalnego wieku wymaganego do uzyskania uprawnień na poszczególne kategorie prawa jazdy i nie zamierza zmieniać przepisów w tym zakresie także w przyszłości.

Prawo jazdy 2021. Coraz mniej osób chętnych na zdobycie uprawnień?

Co prawda unijne przepisy przewidują możliwość obniżenia wieku wymaganego na samochodową kategorię prawa jazdy, ale taki dokument i tak może nie być uznawany przez pozostałe państwa członkowskie. Do tej pory jedynie 4 z krajów zrzeszonych w UE zdecydowały się na wprowadzenie w życie takich przepisów. prawo jazdy

Wg oceny Ministerstwa Infrastruktury obecnie obowiązujące rozwiązanie prawne jest optymalne ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Tym samym, nie ma powodu by wprowadzać niepotrzebne zmiany.

Prawo jazdy w wieku 17 lat. Oto zmiana w prawie, której potrzebujemy?

W odpowiedzi wskazano również, że istnieją inne kategorie prawa jazdy, które uprawniają do kierowania pojazdami we wcześniejszym wieku. Są m.in kategorie AM, A1, czy B1. Zatem osoby chcące i mające potrzebę uczestniczenia w ruchu drogowym przed ukończeniem 18 lat, mają takie możliwości. Z samochodowym prawem jazdy kategorii B przyjdzie im jednak poczekać do ustawowej pełnoletniości.

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button