Prawo jazdy w wieku 17 lat. Oto zmiana w prawie, której potrzebujemy!

Obecnie w Polsce aby zdobyć prawo jazdy kat. „B” należy ukończyć 18 lat. Osoba chcąca zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdami musi ukończyć kurs nauki jazdy i zdać egzaminy: teoretyczny i praktyczny. Czy już niedługo prawo jazdy będą mogli zdobyć również 17-latkowie?

Na pierwszy rzut oka taka zmiana może wiązać się ze sporym ryzykiem oraz możliwością wzrostu kolizji drogowych, jednak po dokładniejszej analizie i wzięciu pod uwagę faktu, że 17-latkowie mogliby kierować samochodami tylko pod opieką osób dorosłych, zmiana w prawie może okazać się całkiem trafiona. Ten system działa już we Francji.

Prawo jazdy 2021: jakie zmiany czekają na kierowców? Za co będzie odbierane? Nachodzą nowe przepisy

Francuski parlament poszedł już o krok dalej. W maju ubiegłego roku po raz kolejny zmieniono prawo i teraz 17-latkowie mogą samodzielnie poruszać się po drogach publicznych. Liberalne prawo wynika z doświadczenia jakie zdobyli specjaliści w zakresie prawa drogowego, po tym jak nastolatkowie mogli poruszać się samochodami osobowymi tylko w sytuacji kiedy obok znajdowała się osoba dorosła. Dodatkowo młodzi kierowcy byli zobligowani do uczestnictwa w specjalnych kursach doszkalających. Od maja 2020 francuscy nastolatkowie mogą poruszać się samodzielnie, jednak nie mogą jeździć w godzinach nocnych oraz nie mogą wyjechać poza Francję.

Co ciekawe samochód, którym porusza się 17-latek z prawem jazdy musi posiadać specjalne oznaczenie. To naklejka z literką „A” (skrót od apprent), co oznacza praktykant, nowicjusz, początkujący. Brak naklejki karany jest mandatem karnym.

W związku z tym, że prawo to zostało wprowadzone we Francji już dawno, a rozszerzono je w maju tego roku pojawiają się pytania czy obniżenie wieku minimalnego dla polskich kierowców zadziałało by tak samo jak we Francji.

Zmiany prawo jazdy 2021: nowe przepisy (lista zmian)

Poseł RP, Andrzej Kosztowniak wystosował w związku z tym list do ministra infrastruktury o możliwość obniżenia wieku dla przyszłych kierowców pojazdów osobowych. Czy rząd pochyli się nad tym tematem? Tego nie wiemy. Jesteśmy jednak pewni, że wiele osób ucieszyłoby się z takiego obrotu sprawy.

– W ostatnich dniach napływają do mnie oraz mojego biura poselskiego prośby o zainteresowanie się sprawą umożliwienia podejścia do egzaminu na prawo jazdy kat. B osobom, które ukończyły 17. rok życia, a co za tym idzie umożliwienie im prowadzenia pojazdów mechanicznych, które przewiduje zakres kategorii B. System ten jest coraz popularniejszy i powszechniejszy w krajach Europy Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych. W większości tych krajów, m.in. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii czy w Holandii, osoby, które w wieku 17 lat zdadzą egzamin na prawo jazdy, muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami, m.in. zakazem prowadzenia pojazdów w godzinach nocnych, umożliwieniem kierowania pojazdem tylko na terenie danego kraju czy jazdą z osobami starszymi o określonym stażu jako kierowca. (..) Możliwość szybszego uzyskania uprawnień kierowcy przy zachowaniu odpowiednich ograniczeń może również znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo na drogach. Młodzi kierowcy, którzy swoje doświadczenie będą zdobywać pod okiem dorosłych czy w ściśle określonych warunkach, będą prowadzić pojazdy w sposób bardziej odpowiedzialny i rozważny.

– tłumaczy poseł.


źródło: prawodrogowe.pl

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button