Od Kiedy Wchodzi w Życie Prawo Jazdy AM? Od 2014 roku

Od lutego miały wejść w życie nowe przepisy na bazie których od 2013 roku wszyscy, którzy nie ukończyli 18 lat powinni posiadać specjalne uprawnienia na motorowery (skutery). Możliwe, że okres przejściowy zostanie przesunięty o 12 miesięcy.

Przypomnijmy: Przed rokiem Prezydent podpisał nowelizację o kierujących pojazdami. Nowe przepisy wnosiły też inny sposób egzaminowania praktycznego i teoretycznego. Najistotniejszą zmianą dla całej branży jednośladów okazała się nowa kategoria prawa jazdy - AM. Od 2012 roku miała być możliwość zdobywania uprawnień, po roku wszyscy niepełnoletni i jednocześnie nieposiadający karty motorowerowej powinni posiadać uprawnienia w postaci nowej kategorii.

Jednak nie teraz. Podjęliśmy decyzję w resorcie, aby wystąpić do Sejmu z prośbą o przedłużenie vacatio legis do stycznia 2013 r. - powiedział Minister Sławomir Nowak. Mam nadzieję, że do końca miesiąca nowelizacja trafi do Prezydenta - dodaje.

Nowy termin obowiązywania przepisów został zaproponowany, ponieważ istnieje obawa, iż Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego nie są odpowiednio przygotowane do przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy na nowych zasadach. Lepiej dla komfortu zdających na prawo jazdy i działania systemu, by te zmiany weszły w życie później - zaznaczył Minister.

REKLAMA

Zontes U1 125: Poczuj wszechstronność i moc

Poznaj nowy Zontes U1 125 z najbogatszym wyposażeniem w klasie. Odkryj moc systemu oświetlenia full LED. Poczuj osiągi silnika 14.6 KM. Doceń niesamowitą wszechstronność. Przyjrzyj się z bliska każdemu detalowi.

Nie chcielibyśmy, aby zdający mieli zbyt mało czasu na dostosowanie się do nowych warunków. W trosce o to, aby zdający nie mieli dyskomfortu zdawania z dnia na dzień w innych warunkach, chcemy aby odbyło się to w bardziej spokojnym tempie – powiedział podczas konferencji Sekretarz Stanu w MTBiGM Tadeusz Jarmuziewicz.
Propozycje MTBiGM skutkować będą tym, że egzaminy jeszcze przez rok będą przeprowadzane na dotychczasowych zasadach, tak aby WORD-y miały odpowiednio dużo czasu na lepsze przygotowanie i wdrożenie nowego systemu.
Skuterowo.com trzyma rękę na pulsie. Nie jest bowiem jeszcze pewne czy wniosek Ministerstwa Transportu dotyczy przedłużenia vacatio legis dla całej ustawy, czy tyko rozdziałów dotyczących sposobów egzaminowania. Stosowne zapytania skierowaliśmy do działów prasowych Ministerstwa i KGP.
Przeczytaj więcej o prawie jazdy i prawie jazdy AM.

Inne publikacje na ten temat:

3 opinii

  1. I tak się „łapię”, ale nie widzę sensu w tym AM, dlatego ciesze się, że cała procedura się opóźnia. Przynajmniej więcej ludzi będzie miało problem z głowy ;).

  2. A może to minister potrzebuje czasu na załatanie tych bubli prawnych, które kazały na egzaminie używać rąk zamiast kierunkowskazów? No, chyba, że WORDy muszą mieć czas na zakup zabytkowych motocykli potrzebnych do przeprowadzania egzaminów w zgodzie z nowym prawem 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button