Aktualnie czytasz:
Od Kiedy Wchodzi w Życie Prawo Jazdy AM? Od 2014 roku
3

Od lutego miały wejść w życie nowe przepisy na bazie których od 2013 roku wszyscy, którzy nie ukończyli 18 lat powinni posiadać specjalne uprawnienia na motorowery (skutery). Możliwe, że okres przejściowy zostanie przesunięty o 12 miesięcy.

Przypomnijmy: Przed rokiem Prezydent podpisał nowelizację o kierujących pojazdami. Nowe przepisy wnosiły też inny sposób egzaminowania praktycznego i teoretycznego. Najistotniejszą zmianą dla całej branży jednośladów okazała się nowa kategoria prawa jazdy - AM. Od 2012 roku miała być możliwość zdobywania uprawnień, po roku wszyscy niepełnoletni i jednocześnie nieposiadający karty motorowerowej powinni posiadać uprawnienia w postaci nowej kategorii.

Jednak nie teraz. Podjęliśmy decyzję w resorcie, aby wystąpić do Sejmu z prośbą o przedłużenie vacatio legis do stycznia 2013 r. - powiedział Minister Sławomir Nowak. Mam nadzieję, że do końca miesiąca nowelizacja trafi do Prezydenta - dodaje.

Nowy termin obowiązywania przepisów został zaproponowany, ponieważ istnieje obawa, iż Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego nie są odpowiednio przygotowane do przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy na nowych zasadach. Lepiej dla komfortu zdających na prawo jazdy i działania systemu, by te zmiany weszły w życie później - zaznaczył Minister.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Nie chcielibyśmy, aby zdający mieli zbyt mało czasu na dostosowanie się do nowych warunków. W trosce o to, aby zdający nie mieli dyskomfortu zdawania z dnia na dzień w innych warunkach, chcemy aby odbyło się to w bardziej spokojnym tempie – powiedział podczas konferencji Sekretarz Stanu w MTBiGM Tadeusz Jarmuziewicz.
Propozycje MTBiGM skutkować będą tym, że egzaminy jeszcze przez rok będą przeprowadzane na dotychczasowych zasadach, tak aby WORD-y miały odpowiednio dużo czasu na lepsze przygotowanie i wdrożenie nowego systemu.
Skuterowo.com trzyma rękę na pulsie. Nie jest bowiem jeszcze pewne czy wniosek Ministerstwa Transportu dotyczy przedłużenia vacatio legis dla całej ustawy, czy tyko rozdziałów dotyczących sposobów egzaminowania. Stosowne zapytania skierowaliśmy do działów prasowych Ministerstwa i KGP.
Przeczytaj więcej o prawie jazdy i prawie jazdy AM.
Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%
 • Zdjęcie profilowe marcin0915
  7 stycznia 2012 at 11:24

  I tak się „łapię”, ale nie widzę sensu w tym AM, dlatego ciesze się, że cała procedura się opóźnia. Przynajmniej więcej ludzi będzie miało problem z głowy ;).

 • Zdjęcie profilowe Whistler
  7 stycznia 2012 at 12:39

  A może to minister potrzebuje czasu na załatanie tych bubli prawnych, które kazały na egzaminie używać rąk zamiast kierunkowskazów? No, chyba, że WORDy muszą mieć czas na zakup zabytkowych motocykli potrzebnych do przeprowadzania egzaminów w zgodzie z nowym prawem 😉

 • Zdjęcie profilowe Mario50o
  9 stycznia 2012 at 16:39

  Bardzo dobrze, bo skuter wypożyczam do szkoły na egzamin i na tym trochę zarabiam. 😛