Aktualnie czytasz:
Prawo Jazdy AM, A2 od 2013: Ustawa podpisana

Nowa polityka w zakresie punktów karnych, kategorie AM i A2 przewiduje ustawa, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Wejdzie ona w życie wraz ze styczniem 2013.

Celem nowelizacji Ustawy o Kierujących pojazdami jest zwiększenie bezpieczeństwa na naszych drogach, jak również dostosowanie regulacji do wymogów unijnych.

Jak wspominało Skuterowo.com: Dla młodych motocyklistów zostanie wprowadzona nowa kategoria – prawa jazdy A2, uprawniająca do prowadzenia motocykli z silnikami o mocy do 35 kW. Uzyskanie A2 wymaga ukończenia osiemnastego roku życia i zdania egzaminu. Dopiero po dwóch latach od zdobycia tych uprawnień będzie możliwe przystąpienie do kursu na prawo jazdy A, które nie niesie za sobą żadnych ograniczeń co do mocy i pojemności jednośladu (motocykla).

Zgodnie z ustawą, zamiast karty motorowerowej będzie wydawane prawo jazdy kategorii AM uprawniające do prowadzenia motorowerów i lekkich pojazdów czterokołowych. Będzie je można zdobyć od 14. roku życia.
Więcej o prawie jazdy AM.

 
Czytaj
REKLAMA

Pokochaj całą rodzinę Suzuki GSX-S

Sezon w Suzuki trwa przez cały rok. Dlatego już teraz skorzystaj z wyjątkowej oferty na zakup dowolnego motocykla z rodziny GSX-S z rabatem do 5000 zł!Przyjmij zaproszenie do naszego grona dzięki GSX-S 125 na prawo jazdy B. Polub inspirowanego sportowymi emocjami GSX-S 750. Pokochaj bezkompromisowego GSX-S 1000.Advertisement

Dotychczas uprawnieni do poruszania się motorowerem na podstawie dowodu osobistego nie będą musieli w świetle nowego prawa zdobywać dodatkowych kategorii.

„Osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tej osoby nie wymaga się posiadania dokumentu stwierdzającego to uprawnienie.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Ważną zmianą jest również wprowadzenie kursu reedukacyjnego, zamiast ponownego egzaminu dla kierowców, którzy za wykroczenia drogowe zbiorą 24 punkty karne (czyli maksymalną liczbę).

Ustawa o Kierujących Pojazdami: Projekt

Więcej o prawie jazdy kategorii AM

Fot.: Kancelaria Prezydenta RP.
Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%
11 Komentarze
1 2
  • Zdjęcie profilowe madi
    30 stycznia 2011 at 16:48

    Eee… dla mnie to bez sensu… A z tym „3 krotne przekroczenie takiej prędkości dożywotnio odebrało by możliwość starania się o prawo jazdy ma skuter lub motor.” to kompletna przesada 😉