Aktualnie czytasz:
Polskie drogi jednymi z najniebezpieczniejszych w Europie. Dlaczego?
0

Rok 2019 okazał się bezpieczniejszy niż poprzednie lata w Europie. Pokazują to statystyki, wg. których na 1 mln mieszkańców Europy zginęło 51 osób. Niestety Polska jest jednym z krajów, który zdecydowanie zawyża te statystyki. Dlaczego?

Europe jest jednocześnie regionem świata, w którym statystycznie ginie najmniej osób na drogach. najbezpieczniejsze są drogi Szwecji i Irlandii, na drugim końcu stawki plasują się odpowiednio: Bułgaria, Rumunia i... Polska. Według  komisarz UE ds. transportu, Adiny Vălean  cele, jakie sobie wspólnie stawiamy, to zmniejszenie ilości wypadków na europejskich drogach o 50% do 2030 roku oraz całkowite ich wyeliminowanie do roku 2050. Jakby nie patrzeć, założenia te są mocno ambitne.

Różnice wyników notowanych przez państwa członkowskie w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego maleją. Jednak w krajach o najgorszej sytuacji ciągle śmierć na drogach ponosi cztery razy więcej osób niż w krajach, które notują najmniejsze ilości wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Najbezpieczniejsze są drogi w Szwecji (22 ofiary na 1 mln mieszkańców) i Irlandii (29/mln), natomiast najwięcej ofiar śmiertelnych w 2019 r. powodowały wypadki w Rumunii, Bułgarii i Polsce. Odpowiednio: 96, 89 oraz 77 osób na milion populacji. Średnia w UE wyniosła 51 ofiar na milion mieszkańców.

Niestety, ale wygląda na to, że grożące za przekraczanie dozwolonej prędkości kary są wciąż za niskie. Robimy to po prostu zbyt często i w zbyt drastyczny sposób, a to niedostosowana do warunków lub ograniczeń prędkość jest najczęstszą i główną przyczyną poważnych następstw wypadków drogowych. Prędkość uzupełniana jest arogancją, a także zbyt duża wiarą we własne umiejętności. Z taką mieszanką niestety łatwo o prawdziwe nieszczęście.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

 

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%