Aktualnie czytasz:
Hubert Dylon: Jak jeździć bezpiecznie motocyklem?

Trwa sezon urlopowy, w dalsze trasy ruszają także miłośnicy jednośladów. O tym, jak się przygotować do takiej podróży, opowiada nam Hubert „Raptowny” Dylon, znany stunter.

Przed dłuższą podróżą motocyklem sprawdzam najważniejsze podzespoły: opony, łańcuch, oświetlenie, hamulce, wymieniam olej – od dawna stosuję Castrol Power 1. Zabieram podstawowe narzędzia, warto mieć przy sobie zestaw do uszczelnienia przebitej opony, a także litrową butelkę oleju. Gdy podróżujemy głównymi szlakami z tankowaniem nie powinno być problemu, ale jeśli trasa wiedzie bocznymi drogami – można pomyśleć o niewielkim zapasie benzyny „na wszelki wypadek”. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że koniecznie trzeba zabezpieczyć się na wypadek zmiany pogody – wziąć kombinezon przeciwdeszczowy i ochraniacze na buty. Dzięki nim nawet podczas dużych opadów można nie zmoknąć.

Gdy zbierzemy cały ekwipunek może się okazać, że niezbędne będą sakwy lub kufry, by wszystko pomieścić. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, a także liczne grono zwolenników i przeciwników. Niezależnie od tego, co wybierzemy, najcięższe rzeczy powinniśmy ładować na dno, by środek ciężkości motocykla nie przesunął się zanadto ku górze.

Żeby motocyklista był widoczny na drodze, powinien założyć kamizelkę odblaskową. Oczywiście ma ona sprawić, by inni kierowcy widzieli prowadzącego jednoślad po zmroku, ale jej kolor „działa” także w dzień.
Co do przerw w trasie – warto je robić dość często. Na przykład przy okazji tankowania, na pewno nie rzadziej niż co 400-500 km, a lepiej jeszcze częściej – co 200-300 km. Tak naprawdę jednak przerwy powinien wyznaczać nam czas podróży, nie odległość. Może się przecież zdarzyć, że będziemy się przebijać przez zatłoczone miasto i pokonanie 50 km potrwa godzinę, a nawet dłużej. Poza miastem w tym czasie można przejechać dwukrotnie większy dystans. Czyli zatrzymujmy się co 2-3 godziny. Choćby na chwilę, rozprostować kości czy czegoś się napić. Jeśli podróżujemy większą grupą warto pamiętać o prawidłowym ustawieniu w kolumnie.

 
Czytaj
REKLAMA

NOWY MOTOCYKL BMW R 18.

Nowy R 18 sięga do naszej historii oraz ikonicznych cech, które konsekwentnie rozwijaliśmy przez lata. Rezultat: pełen charakteru z cruiser z największym silnikiem typu bokser, jaki kiedykolwiek zbudowaliśmy i ponadczasowymi elementami designu, takimi jak np. biała podwójna linia w R 18 First Edition.

 
Czytaj
REKLAMA

KUFER MOTOCYKLOWY VBOX ZA 172,51 PLN. Ekspresowa wysyłka.

Uniwersalny kufer motocyklowy 29L ze zintegrowanym odblaskiem. Komplet wraz z podstawą do łatwej instalacji.

Jaka jest Twoja reakcja?
100%
0%
0%
1 Komentarze
  • Zdjęcie profilowe Kisiu1981
    9 sierpnia 2013 at 22:30

    „…wymieniam olej – od dawna stosuję Castrol Power 1…” – Wszędzie tylko ten Castrol. Tak jakby to był jedyny olej na rynku! Rzygam już nim. Castrol jedyny, Castrol najlepszy, Castrol sratatata…

Podziel się opinią

lub