Aktualnie czytasz:
Hubert Dylon: Jak jeździć bezpiecznie motocyklem?
1

Trwa sezon urlopowy, w dalsze trasy ruszają także miłośnicy jednośladów. O tym, jak się przygotować do takiej podróży, opowiada nam Hubert „Raptowny” Dylon, znany stunter.

Przed dłuższą podróżą motocyklem sprawdzam najważniejsze podzespoły: opony, łańcuch, oświetlenie, hamulce, wymieniam olej – od dawna stosuję Castrol Power 1. Zabieram podstawowe narzędzia, warto mieć przy sobie zestaw do uszczelnienia przebitej opony, a także litrową butelkę oleju. Gdy podróżujemy głównymi szlakami z tankowaniem nie powinno być problemu, ale jeśli trasa wiedzie bocznymi drogami – można pomyśleć o niewielkim zapasie benzyny „na wszelki wypadek”. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że koniecznie trzeba zabezpieczyć się na wypadek zmiany pogody – wziąć kombinezon przeciwdeszczowy i ochraniacze na buty. Dzięki nim nawet podczas dużych opadów można nie zmoknąć.

Gdy zbierzemy cały ekwipunek może się okazać, że niezbędne będą sakwy lub kufry, by wszystko pomieścić. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, a także liczne grono zwolenników i przeciwników. Niezależnie od tego, co wybierzemy, najcięższe rzeczy powinniśmy ładować na dno, by środek ciężkości motocykla nie przesunął się zanadto ku górze.

 
Czytaj
REKLAMA

SŁONECZNA OFERTA SUZUKI

AdvertisementStreet czy Adventure? Teraz w tej samej cenie!

Żeby motocyklista był widoczny na drodze, powinien założyć kamizelkę odblaskową. Oczywiście ma ona sprawić, by inni kierowcy widzieli prowadzącego jednoślad po zmroku, ale jej kolor „działa” także w dzień.
Co do przerw w trasie – warto je robić dość często. Na przykład przy okazji tankowania, na pewno nie rzadziej niż co 400-500 km, a lepiej jeszcze częściej – co 200-300 km. Tak naprawdę jednak przerwy powinien wyznaczać nam czas podróży, nie odległość. Może się przecież zdarzyć, że będziemy się przebijać przez zatłoczone miasto i pokonanie 50 km potrwa godzinę, a nawet dłużej. Poza miastem w tym czasie można przejechać dwukrotnie większy dystans. Czyli zatrzymujmy się co 2-3 godziny. Choćby na chwilę, rozprostować kości czy czegoś się napić. Jeśli podróżujemy większą grupą warto pamiętać o prawidłowym ustawieniu w kolumnie.

 
Czytaj
REKLAMA

UNIWERSALNE KUFRY BOCZNE. KOMPLET ZA 529,00 zł. Darmowa wysyłka

Uniwersalne motocyklowe kufry boczne ADV wraz ze stelażami w zestawie. Wykonane z lekkiego, wytrzymałego i odpornego na uderzenia polipropylenu. Posiadają elementy odblaskowe. Zamykane na zamek. Dwa kluczyki w komplecie. Wysyłka w 24h.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
0%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%
  • Zdjęcie profilowe Kisiu1981
    9 sierpnia 2013 at 22:30

    „…wymieniam olej – od dawna stosuję Castrol Power 1…” – Wszędzie tylko ten Castrol. Tak jakby to był jedyny olej na rynku! Rzygam już nim. Castrol jedyny, Castrol najlepszy, Castrol sratatata…