Aktualnie czytasz:
Jazda po marihuanie i THC: Paliłeś marihuane? Lepiej nie prowadź
1

W czasie marszu wolnych konopi pewien "oświecony" człowiek przekonywał mnie, że to alkohol zabija, a marihuana nie. Ignorant (bo nie potrafię znaleźć innego kulturalnego słowa na określenie osoby tak mocno ograniczonej intelektualnie) najwyraźniej nie widział nigdy wypadku spowodowanego przez "spalonego" kierowcę. Ma też chyba to szczęście, że jeszcze nikt "upalony" trawą nie zabił nikogo z jego rodziny ani nie uczynił go kaleką do końca życia.

Wiadomo, że marihuana tak jak alkohol - może poprawić atmosferę na każdej imprezie. Ale żadna z tych używek nie idzie w parze z kierownicą.

Tyle życie. Ale jest jeszcze prawo, które coraz bardziej walczy z osobami prowadzącymi pojazdy mechaniczne pod wpływem narkotyków. Wielu osobom wydaje się, że policja nie jest w stanie sprawdzić, czy prowadzimy pod wpływem środków odurzających (bo tak właśnie w kodeksie nazywana jest marihuana). Tymczasem coraz częściej patrole mają ze sobą narkotesty na zawartość THC. Co nam grozi kiedy wynik badania będzie pozytywny?

Zarówno przepisy Kodeksu Karnego, jak i Kodeksu Wykroczeń przewidują identyczny zakres kar dla sprawców działających pod wpływem narkotyku (środka odurzającego/środka działającego podobnie do alkoholu), jak za zachowania sprawców działających pod wpływem alkoholu (w stanie nietrzeźwości/w stanie po spożyciu alkoholu).

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

I tak:
- Zgodnie z art. 178a §1 KK już samo prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem środka odurzającego
stanowi przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat.

- Zgodnie z art. 177 w związku z art. 178 §1 KK kierowcy, który będąc pod wpływem środków odurzających, spowodował wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym ' grozi kara pozbawienia wolności do 12 lat.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

- Ponadto zgodnie z art. 42 KK za prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków grozi także czasowa utrata prawa jazdy. W przypadku, kiedy kierowca będąc pod wpływem narkotyków, spowodował wypadek, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sąd może orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze.

Natomiast za ponowne dopuszczenie się wspomnianego czynu grozi bezwzględnie dożywotnia utrata prawa jazdy.

Do tego dochodzi jeszcze kodeks drogowy:

- Zabronione jest prowadzenie pojazdów mechanicznych w stanie po spoŜyciu środka działającego podobnie do alkoholu (art. 45.2).

- Nie jest możliwe wydanie prawa jazdy osobie, u której stwierdzono aktywną formę uzależnienia od środka działającego podobnie do alkoholu (art. 91).

- Funkcjonariusz policji ma obowiązek zatrzymania prawa jazdy za pokwitowaniem w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po spoŜyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu ( art. 135.)

Warto pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Czasami wynik narkotestu może być pozytywny nawet jeśli nie paliliśmy marihuany. Jak to możliwe? Wystarczy, że byliśmy na imprezie, gdzie nasi znajomi palili zioło. Spalenie się "na krzywy ryj" też jest przestępstwem!

Jednak póki co nawet policja niezbyt ochoczo przystępuje do ścigania "spalonych" kierowców. Zapewne wynika to głównie z faktu braku pieniędzy na narkotesty. Nie oznacza to jednak, że ujdzie nam na sucho jeżdżenie po marihuanie.

Z resztą nie warto z jednego prostego powodu - szkoda zdrowia... i życia.

Jaka jest Twoja reakcja?
57%
14%
0%
  • Janusz III
    9 kwietnia 2018 at 09:53

    tania propaganda tvn-owska. wystarczy samemu przekonać się jak prowadzi się auto po konopiach, i to samo tyczy się roweru 🙂 oczywiście mówię o umiarkowanych ilościach, i z trochę większym marginesem bezpieczeństwa 🙂