Polski paszport niezwykle silny – wysokie miejsce w rankingu Henley Passport Index 2024

Wszyscy podróżnicy mają sporo powodów do zadowolenia!

W skrócie
  • Polski paszport rośnie w siłę - 6. miejsce w światowym rankingu Henley Passport Index
  • Bezwizowo wjedziemy do 189 państw
  • Na 6. miejscu znalazły się również Czechy i Nowa Zelandia

Podróże poza pięknymi widokami i niezapomnianymi chwilami w trasie wiążą się również z awariami, problemami i chwilami słabości. Zanim jednak wsiądziemy na nasz motocykl i zaczniemy nawijać pierwsze kilometry koniecznie musimy zapoznać się z zasadami, które panują w krajach przez które zamierzamy jechać, aby uniknąć jakichkolwiek problemów na przejściach granicznych.

Bez względu czy wybieramy się zaledwie do sąsiedniego państwa czy na koniec świata powinniśmy doskonale przestudiować dokumenty, które niezbędne są do przekroczenia poszczególnych granic. W Europie sprawa jest stosunkowo prosta, gdyż do wszystkich krajów należących do strefy Schengen wjedziemy posiadając jedynie dowód osobisty i dodatkowo najczęściej nawet nie zauważylibyśmy zmiany państwa, gdyby nie informujące o tym przy drodze znaki.

Znacznie trudniej jest jednak wybierając się poza kontynent, gdyż nadal należy mieć na uwadze, że najważniejszym, a zarazem podstawowym dokumentem, który upoważnia nas do przekraczania granic jest paszport. Okazuje się, że Polacy mają sporo powodów do zadowolenia, gdyż znajdujemy się w ścisłej czołówce niezwykle prestiżowego rankingu.

Najważniejsze informacje:

  1. Dobra informacja dla wszystkich podróżników – wysokie miejsce polskiego paszportu w rankingu Henley Passport Index.
  2. Polski paszport upoważnia do bezwizowego wjazdu aż do 189 krajów.
  3. W rankingu Henley Passport Index polski paszport zajął 6. miejsce.

Najlepiej sprzedające się motocykle w 2023 roku:

Najlepiej sprzedające się motocykle w 2023 roku – statystyki sprzedażowe [MOTOCYKLE, SKUTERY, 125cm3]

Ranking Henley Passport Index

Ranking Henley Passport Index publikowany jest od 19 lat. Przygotowuje go firma Henley & Partners na podstawie danych dostarczanych przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). Za najsilniejsze paszporty uznawane są te, których posiadacze mogą pojechać do jak największej liczby miejsc docelowych bez konieczności posiadania wizy. W rankingu uwzględnia się 199 paszportów oraz 227 państw i terytoriów.

W tegorocznym zestawieniu pojawiło się sporo zmian i finalnie po raz kolejny czołowe kraje Europy dołączyły do państw Azjatyckich, które triumfowały w ostatnich latach. Mowa oczywiście o Japonii i Singapurze. W 2024 roku najsilniejszym paszportem może pochwalić się Francja, Niemcy, Włochy. Japonia, Singapur i Hiszpania, które umożliwiają posiadaczom bezwizowy wjazd do 194 krajów na całym świecie. Na drugim miejscu znalazła się Finlandia, Korea Południowa i Szwecja z wynikiem 193 miejsc docelowych, a na najniższym stopniu podium Austria, Dania, Irlandia i Holandia – 192 kraje.

Polska ma również sporo powodów do zadowolenia, gdyż w prestiżowym rankingu zajęła bardzo wysoką, 6. pozycję. Tym samym umożliwia posiadaczom tego dokumentu wjazd do aż 189 krajów! Na tym samym miejscu znalazły się również Czechy oraz Nowa Zelandia. Pełny ranking wszystkich krajów, ale także szczegóły dotyczące podróży z polskim paszportem znajdziecie na oficjalnej stronie organizatora rankingu lub klikając TUTAJ.

Warto jeszcze odnośnie samego rankingu dodać kilka ciekawostek. Największy awans w zestawieniu zaliczyły Zjednoczone Emiraty Arabskie, które w ciągu ostatniej dekady awansowały z 55. miejsca na 11. i dodały do swojej listy aż 106 krajów, co łącznie daje aż 183 bezwizowe kierunki. Dodatkowo średnia liczba miejsc, do których można udać się bez wizy podwoiła się względem 2006 roku, gdy wynosiła 58 krajów. Obecnie jest to aż 111. Ostatnie miejsce w zestawieniu zajmuje Afganistan z wynikiem 28 krajów, następnie Syria – 29, Irak – 31 i Pakistan 34. Rozbieżność jak widać jest ogromna.

Wyniki rankingu Henley Passport Index 2024:

  • 1. Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Singapur, Hiszpania (194 miejsca docelowe);
  • 2. Finlandia, Korea Południowa, Szwecja (193 miejsca docelowe);
  • 3. Austria, Dania, Irlandia, Holandia (192 miejsca docelowe);
  • 4. Belgia, Luksemburg, Norwegia, Portugalia, Wielka Brytania (191 miejsc docelowych);
  • 5. Grecja, Malta, Szwajcaria (190 miejsc docelowych);
  • 6. Czechy, Nowa Zelandia, Polska (189 miejsc docelowych);
  • 7. Kanada, Węgry, Stany Zjednoczone (188 miejsc docelowych);
  • 8. Estonia, Litwa (187 kierunków);
  • 9. Łotwa, Słowacja, Słowenia (186 miejsc docelowych);
  • 10. Islandia (185 miejsc docelowych).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button