Znaki drogowe B-37 i B-38, czyli mandat zależny od kalendarza

Co oznaczają znaki B-37 i B-38? Kiedy można dostać mandat?

Te dwa znaki drogowe, są jednymi z najczęściej wywołujących konsternację wśród kierowców. B-37 i B-38 wyglądają podobnie jak zwykły zakaz postoju (B-35), ale mają dodatkowe elementy, które trudno jednoznacznie zinterpretować. Ich znaczenia trzeba się po prostu nauczyć. To ważne, gdyż za ich nieprzestrzeganie bardzo łatwo o mandat.

B-37 i B-38 to nietypowe znaki zakazu, których obowiązywanie zależne jest od kalendarza. Kiedy zatem chcemy zatrzymać się za jednym z nich, musimy znać aktualną datę…

Zakaz postoju z białą kreską – co to za znak?

Podobieństwo znaków B-37 i B-38 do znaku zakazu postoju, czyli B-35, nie jest oczywiście przypadkowe. Także wskazują one na zakaz postoju, jednak tylko w określone dni. Namalowane na nich białe pasy – jeden w przypadku B-37 i dwa w przypadku B-38, symbolizują konkretne dni miesiąca.

Znak B-37 posiada jedną pionową kreskę, natomiast znak B-38, dwie kreski. Symbolizują one odpowiednio liczby nieparzyste i parzyste. Są to zatem wyjątkowe znaki zakazu postoju. B-37 obowiązuje w nieparzyste, a B-38 w parzyste dni miesiąca. Co ważne, chodzi właśnie o dni miesiąca a nie tygodnia, co często mylą kursanci na testach prawa jazdy. Chcąc zatrzymać się za jednym z tych znaków należy znać zatem konkretną datę, a nie tylko obecny dzień tygodnia.

Znaki B-37 i B-38
Znaki B-37 i B-38

 

 

Znak B-35

Znaki B-37 i B-38 w kodeksie drogowym – co znaczą?

Warto wyjaśnić, czego właściwie zakazują znaki zakazu postoju. Zgodnie z polskim kodeksem drogowym, na terenie obejmowanym przez te znaki nie wolno unieruchamiać pojazdu na czas dłuższy niż jedna minuta. Tym opisywane w naszym artykule znaki różnią się od zakazu zatrzymywania się (B-36) – wyrażonego znakiem z pełnym czerwonym “iksem”. Za tym znakiem nie wolno zatrzymać się w ogóle, nawet na minutę.

Pełna definicja znaków B-37 i B-38 znajduje się w poniżej cytowanym rozporządzeniu:

Inne publikacje na ten temat:

Znaki:
1) B-37 “zakaz postoju w dni nieparzyste”;
2) B-38 “zakaz postoju w dni parzyste”
oznaczają zakaz postoju pojazdów odpowiednio w nieparzyste lub parzyste dni miesiąca; zakaz nie obowiązuje od godziny 21 do 24; przepisy ust. 1 i 3-5 stosuje się odpowiednio do tych znaków.
Dz.U.2019.0.2310 t.j. – Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Jak widać, w definicji prawnej pojawia się jeszcze jeden ciekawy wyjątek dotyczący omawianych znaków, a mianowicie brak ich obowiązywania w godzinach od 21 do 24. Dlaczego wprowadzono takie wyłączenie? Aby to wyjaśnić warto najpierw odpowiedzieć na bardziej ogólne pytanie – po co właściwie stosować zakazy obowiązujące w parzyste i nieparzyste dni?

Zakaz zatrzymywania w dni parzyste lub nieparzyste – jaki ma cel?

Znaki B-37 i B-38, podobnie jak większość znaków zakazu, obowiązują do znaku odwoławczego lub najbliższego skrzyżowania. Wielu kierowców samochodów, jak i motocyklistów zastanawia się nad sensem ich stawiania. Dlaczego zakazy obowiązują tylko w wybrane dni?

Wprowadzenie znaków B-37 i B-38 jest ukłonem w stronę firm, instytucji oraz mieszkańców, prowadzących działalność lub mieszkających przy najczęściej wąskich, dość ciasnych uliczkach, na których jednak są miejsca do parkowania. Dzięki nim, można np. zaplanować wymagające zatrzymania się dużym pojazdem dostawy do sklepów czy np. odbiór śmieci. Mieszkańcy mogą właśnie na dni, w które obowiązuje zakaz zaplanować np. przeprowadzkę czy inne wydarzenie wymagające zaparkowania auta za znakiem (w sytuacjach, gdy zakaz nie obejmuje pojazdów mieszkańców). Trzygodzinne “okienko” w obowiązywaniu przepisu daje z kolei czas kierowcom na przeparkowanie pojazdu, zanim zakaz zacznie obowiązywać.

Co grozi za złamanie zakazu, wyznaczonego znakami B-37 i B-38? Mandat w wysokości 100 zł i 1 punkt karny. Nie jest to zatem wysoka kara jak na dzisiejsze czasy, jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że w przypadku stwierdzenia naruszenia, służby mogą odholować nasz pojazd. A to wiąże się już ze sporą dawką stresu oraz koniecznością pokrycia kosztów lawety i parkingu.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button