Nowy Taryfikator Mandatów i Punktów Karnych 2015/2016: Wysokie kary za prędkość i czerwone światło

Gromadzimy nowe informacje jakie zawarte są w nowej propozycji Taryfikatora Mandatów i Punktów Karnych 2015. Prócz ogromnego wzrostu mandatów za przekroczenie prędkości w górę pójdzie też kara za przejazd na czerwonym świetle.

Z dobrych informacji – nie będzie mandatu za przekroczenie prędkości o 10 km/h. Obecnie kwota za takie wykroczenie wynosiła 50 zł. To usankcjonowane wprowadzonej przez kilkoma laty “tolerancji” pomiaru, która wynosiła właśnie do 10 km/h. Stąd ta pozycja w taryfikatorze stała się martwa.

Nowością na rok 2015 ma być nakładanie mandatów za przekroczenie prędkości w oparciu o średnie zarobki wyliczane przez GUS. Będzie też istniało rozgraniczenie pomiędzy takim wykroczeniem w terenie zabudowanym i niezabudowanym. Tym sposobem przykładowo przekroczenie prędkości o 50 km/h będzie się równało 20% średniego wynagrodzenia, co daje 730 PLN. Jeszcze drożej będzie w przypadku takiego wykroczenia w terenie zabudowanym. Wówczas z naszej sakiewki zniknie 40% średniej krajowej, czyli 1460 zł. Wszystkie kwoty będą “ruchome” i aktualizowane wraz ze zmianą średniej krajowej.

To będzie prawdziwa rewolucja. Zwłaszcza, że wysokość maksymalnej kary będzie mogła być zwiększana dla recydywistów.  W przypadku czwartego i każdego kolejnego mandatu za prędkość w roku, do każdej kwoty trzeba będzie doliczyć 50%, a to oznacza, że mandat może zostać wystawiony nawet na kwotę 2200 zł!

Zmiany w projektowanym taryfikatorze mandatów 2015 zawierają też podwyżkę za “czerwone światło”: Za przejazd na czerwonym świetle zapłacimy 1460 PLN. Dotychczas policja mogła wystawić za to przewinienie maksymalnie 600 PLN. Ilość punktów karnych pozostanie bez zmian.

Zmiany określa Projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Leszek Śledziński

Emerytowany dziennikarz motoryzacyjny portalu Jednoślad.pl

Inne publikacje na ten temat:

11 opinii

 1. Zrobią wszystko żeby wszystko szło do budżetu państwa… Powinien być zapis zrobiony że min 20% z kwot mandatów idzie na poprawę infastruktury oraz budowy dróg dwupasmowych tkz expresówki i nie mam tutaj na myśli żeby szły pieniądze na kolejne znaki ograniczające prędkość… Albo powinno być zamiast tego darmowe autostrady chociaż..

 2. Tak, te nowe poziomy mandatów będą bolesne. W sumie słusznie – z podwyższeniem dla recydywistów. Sądzę, że uspokoi to nieco ruch drogowy i rozgrzane głowy.
  Uważam jednak, że dla budżetu kurą znoszącą złote jajka nie będzie samo podwyższenie taryfikatora, ale zamiana mandatów z fotoradarów stacjonarnych na opłaty administracyjne. W tej chwili na 100% fotek mandaty są ściągane w mniej więcej 15%-20%. W nowym systemie to może być 70%-80%. I do tego jeszcze podwyżka… Tu właśnie przychody budżetu wzrosną najbardziej.
  Sądzę, że zmieni się też technika fotografowania, na fotografowanie od dupy strony, czyli z tyłu. Dostanie się w ten sposób motocyklistom, dotąd bezkarnym i niestety odblokowanym skuterom… Warto o tym pamiętać…

 3. Mnie tam dotychczasowe też uspokoiły. Dwa mandaty w miesiąc, 600,-+ 10pkt. I arasz jeździ zgodnie z przepisami (do końca roku). A wszystko to na tym idealnym połączeniu drogowym do Kielc, o którym pisał Wodzu. Pierdzielę, nie jadę.

 4. Nie wymiękaj, konstruktorzy Twojego Boskiego Skutera zadbali o to, by nie niepokojono Cię zbędnie w czasie podróży do Kielc. Dlatego właśnie, by zadbać też i o twoją kieszeń, ale także konto punktowe, tak ztuningowali Twoją Maszynę, żeby nie przekraczała maksymalnej prędkości dozwolonej na drodze ekspresowej.
  Tylko musisz dla własnego dobra odstawić Hundaja…
  A gdy spotkasz Wodza na swej drodze życia, to ujrzysz go na pojeździe… Ech, co będę wywoływał wilka z lasu…

 5. Sraty taty Druidzie kochany, oba mandaty z tej ^autostrady słońca^ mam przy 90km/h.. Hujdaj więcej nie poleci, dlatego taki trwały i mało pali :-)

 6. Czekam na jakąś ponętną blondynkę w ciąży… Wyraźnie zmierzasz w tym kierunku… :)))
  Przegapiłeś jakiś znak nakazujący jechać na dwójce?

 7. Ad.1 chyba niewykonalne przy naszych przepisach i ustawieniu znaków. Od razu można sprzęta z Łazienkowskiego do Wisły pchnąć, po co się katować :-)

 8. dziwnie. Ja w wakacje latałem łykend w łykend wawa-kielce jak głupi bo rodzina siedziała koło św. kasi a ja normalnie przy maszynie cały tydzień.
  No to na tym odcinku wawa-radom to nie było zmiłuj a za radomiem to już po radomsku .. no oprócz tego kawałka przed samymi kielcami a za kamienną.
  Bezmandatowo absolutnie.
  Takie zdjęcie wysłałem żonie jak nie wierzyła że bede u nich maximum za 1:50h dzwoniąc z Janek.
  [img]http://www.skuterowo.com/content/CAM00140.jpg[/img]
  to oczywiście z niemieckiej autostrady. Po prostu zdjęcie miałem w komórce.

 9. O mosteczku wspomniałem, by się w temacie utrzymać :-)
  *
  Pierwszy na wlocie do Radomia (ograniczenie 50/h), drugi gdzieś spod Tarczyna (70/h) i na zdjęciu było opisane jako skrzyżowanie o nazwie Pamiątka… kpina w żywe oczy…
  *
  Też latami bezmandatowo śmigałem, a tu styczeń 2015 i już dwie wtopy. Słabo sobie ten rok rozpocząłem, teraz trzeba ostrożnie doturlać się do 2016. Mam czas, może zdążę skuter na spokojnie dotrzeć ;-))))))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button