Aktualnie czytasz:
Nowy Taryfikator Mandatów i Punktów Karnych 2015/2016: Wysokie kary za prędkość i czerwone światło

Gromadzimy nowe informacje jakie zawarte są w nowej propozycji Taryfikatora Mandatów i Punktów Karnych 2015. Prócz ogromnego wzrostu mandatów za przekroczenie prędkości w górę pójdzie też kara za przejazd na czerwonym świetle.

Z dobrych informacji – nie będzie mandatu za przekroczenie prędkości o 10 km/h. Obecnie kwota za takie wykroczenie wynosiła 50 zł. To usankcjonowane wprowadzonej przez kilkoma laty „tolerancji” pomiaru, która wynosiła właśnie do 10 km/h. Stąd ta pozycja w taryfikatorze stała się martwa.

Nowością na rok 2015 ma być nakładanie mandatów za przekroczenie prędkości w oparciu o średnie zarobki wyliczane przez GUS. Będzie też istniało rozgraniczenie pomiędzy takim wykroczeniem w terenie zabudowanym i niezabudowanym. Tym sposobem przykładowo przekroczenie prędkości o 50 km/h będzie się równało 20% średniego wynagrodzenia, co daje 730 PLN. Jeszcze drożej będzie w przypadku takiego wykroczenia w terenie zabudowanym. Wówczas z naszej sakiewki zniknie 40% średniej krajowej, czyli 1460 zł. Wszystkie kwoty będą „ruchome” i aktualizowane wraz ze zmianą średniej krajowej.

To będzie prawdziwa rewolucja. Zwłaszcza, że wysokość maksymalnej kary będzie mogła być zwiększana dla recydywistów.  W przypadku czwartego i każdego kolejnego mandatu za prędkość w roku, do każdej kwoty trzeba będzie doliczyć 50%, a to oznacza, że mandat może zostać wystawiony nawet na kwotę 2200 zł!

 
Czytaj
REKLAMA

Wybierasz stylowe dwa koła czy mocarne trzy? Peugeot Django 125 i Metropolis 400 na prawo jazdy B!

Dzięki Peugeot możesz się wyróżnić. Wybierz Peugeot Django 125 lub trójkołowy skuter Metropolis 400. Do prowadzenia obu wystarcza jedynie prawo jazdy kategorii B.

Zmiany w projektowanym taryfikatorze mandatów 2015 zawierają też podwyżkę za „czerwone światło”: Za przejazd na czerwonym świetle zapłacimy 1460 PLN. Dotychczas policja mogła wystawić za to przewinienie maksymalnie 600 PLN. Ilość punktów karnych pozostanie bez zmian.

Zmiany określa Projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
0%
heh...
0%
Że co?
50%
Grrrr!
0%
Smutne
50%
11 Komentarze
1 2
 • Zdjęcie profilowe
  16 lutego 2015 at 22:23

  O mosteczku wspomniałem, by się w temacie utrzymać 🙂
  *
  Pierwszy na wlocie do Radomia (ograniczenie 50/h), drugi gdzieś spod Tarczyna (70/h) i na zdjęciu było opisane jako skrzyżowanie o nazwie Pamiątka… kpina w żywe oczy…
  *
  Też latami bezmandatowo śmigałem, a tu styczeń 2015 i już dwie wtopy. Słabo sobie ten rok rozpocząłem, teraz trzeba ostrożnie doturlać się do 2016. Mam czas, może zdążę skuter na spokojnie dotrzeć ;-))))))