Aktualnie czytasz:
Mandaty karne 2015 za przekroczenie prędkości: Ma być nowy, droższy taryfikator
4

Ogłoszony rok temu projekt nowelizacji przepisów właśnie trafia do Marszałka Sejmu. Przewiduje on m.in. nowy sposób naliczania wysokości mandatów za przekroczenie prędkości. Za zbyt fantazję zapłacimy nawet 1500 PLN.

To za sprawą pomysłu na mocy którego przy wystawianiu mandatu będą brana pod uwagę średnia wysokość wynagrodzenia (dane GUS). Tym sposobem przykładowo przekroczenie prędkości o 50 km/h będzie się równało 20% średniego wynagrodzenia, co daje 730 PLN. Jeszcze drożej będzie w przypadku takiego wykroczenia w terenie zabudowanym. Wówczas z naszej sakiewki zniknie 40% średniej krajowej, czyli 1460 zł.

"Ale to jeszcze nie wszystko!" Nie zapomniano o recydywistach. W przypadku czwartego i każdego kolejnego mandatu za prędkość w roku, do każdej kwoty trzeba będzie doliczyć 50%, a to oznacza, że mandat może zostać wystawiony nawet na kwotę 2200 zł!

Specjaliści w Polsce są zgodni - aktualna wysokość mandatów jest zbyt niska, a ostatnia ich aktualizacja miała miejsce 20 lat temu. Czy projekt wejście w życie w 2015 roku? Wiele na to wskazuje.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Czy Waszym zdaniem projekt nowego taryfikatora mandatów i sposobu ich naliczania jest słuszny? Czekamy na Wasze komentarze.

 

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%
 • Zdjęcie profilowe paci
  16 stycznia 2015 at 17:53

  Kwestia dyskusyjna,ten kto jeździ zgodnie z przepisami niema czego się bać,a pirat piratem zostanie niezależnie od ich wysokości,szkoda tylko że pieniądze z nich nie będą użyte do poprawienia bezpieczeństwa na drodze tylko jak zwykle psu w d**e.

 • Zdjęcie profilowe LZK
  16 stycznia 2015 at 23:02

  Kierunek zmian jest dobry, tylko poza odniesieniem do średniej pensji brałbym też odniesienie do zarobków tego kto popełnił wykroczenie. Tak jest w Skandynawii i bogaci ludzie płacą mandaty liczone w setkach tysięcy. U nas tylko się zaśmieją i docisnął pedał gazu.

 • Zdjęcie profilowe paci
  17 stycznia 2015 at 08:10

  Otóż to tak powinno być nie 20% średniej krajowej tylko twojej i jak pan prezes ma 100tys to 20tys leci a dziadzio co się zagapił 1tys renty 200zł

 • Zdjęcie profilowe Wombat
  17 stycznia 2015 at 08:34

  ta, tylko prezes ma 1600zł podstawy na rekę a reszta w nagrodach, dietach i wyjazdach. No chyba że prezes w państwówce – ten nie ucieknie.
  A jak prezes miał głowe na karku to ma firme na cyprze albo w luxemburgu i tam bierze pensje, jeździ bentleyem a jego dochód w PL wynosi zero.